Usprawnienie projektowania wyrobów z tkanin technicznych

ExactFlat Design Studio to pierwszy produkt zintegrowany ze środowiskiem SolidWorks, który łączy pięć podstawowych etapów rozwoju produktu z tkanin technicznych: projektowania, konwersji 3D do 2D (rozłożenie modelu na płasko), nestingu (automatycznego upakowywania na arkuszu), kosztorysowania i tworzenia dokumentacji w jednym systemie. Integracja wewnątrz SolidWorks pozwala wprowadzać swoje produkty na rynek szybciej, z mniejszym wysiłkiem i przy niższych kosztach. Wielu z klientów dzięki zastosowaniu ExactFlat uzyskuje wydajność większą niż 50%.

ExactFlat jest programem, który tworzy powierzchnie 2D z modeli 3D CAD. Jest on unikalny ze względu na to, że został stworzony do generowania powierzchni płaskich ze skomplikowanych, nierozwijalnych powierzchni z plików 3D CAD. Oprogramowanie jest odpowiednie dla firm z branży motoryzacyjnej, lotniczej, morskiej, odzieżowej, meblowej.

ExactFlat Design Studio jest dodatkiem do SolidWorks, który zawiera narzędzia projektowe do produktów szytych – od foteli samochodowych do plecaków. Pełen pakiet tego oprogramowania jest niezbędny dla firm wykonujących wyroby szyte z materiałów tekstylnych.

Główna funkcjonalność systemu to:
– rozkładanie na płasko elementów z modeli 3D,
– łączenie kilku elementów w jeden,
– przygotowanie nestingu.

Algorytmy od dwunastu lat rozwijane przez ExactFlat wykorzystują metody elementów skończonych dla materiałów niejednorodnych dla powierzchni nierozwijalnych. Projektowanie może być realizowane zarówno w środowisku 2D, jak i 3D. Pierwsze z nich jest dla tych, którzy są przyzwyczajeni do posiadanych narzędzi projektowych dla wyrobów szytych, zaś trójwymiarowe dla tych, którzy w swobodny sposób posługują się programem SolidWorks.

Sposób projektowania może być przełączany w każdej chwili, a wszystkie zmiany są parametrycznie związane. Na przykład, projektant może modelować fotel w SolidWorks, zamienić powierzchnie modelu do kształtów 2D, przyłożyć siłę do tego modelu, aby zobaczyć, w jaki sposób fotel się zdeformuje, dodać szew i naddatki materiału na brzegu, a rozłożone na płasko elementy utworzą wykrój gotowy do przesłania do maszyny tnącej. W trybie 2D oprogramowanie zawsze pamięta, które krawędzie będą razem zszywane, więc zmiana dokonana w jednym elemencie automatycznie aktualizuje odpowiadający kształt, jak również i model 3D.

Istnieją również specjalne, automatycznie dodawane właściwości dostosowane związane z każdą krawędzią, obejmujące nazwę krawędzi, jej typ, jak również informację o długości. Podczas tworzenia rysunku ExactFlat automatycznie mierzy długości nawet najbardziej skomplikowanych krawędzi.

Rozwijając produkt, zespół ExactFlat pracował bezpośrednio z SolidWorks – dzięki temu dodatek obsługuje makra, gesty myszy i opcje systemu poprzez standardowy interfejs SolidWorks. W rezultacie oprogramowanie znacznie pomaga projektantom i inżynierom wykonać więcej w krótszym czasie i z mniejszym wysiłkiem.

Korzyści z zastosowania ExactFlat:
– skrócenie czasu projektowania,
– uproszczenie procesu projektowania,
– zmiana procesu manualnego na proces cyfrowy ExactFlat używający zaawansowanych algorytmów,
– konsolidacja procesów w jedną platformę, co eliminuje wymiany plików, ręczną wymianę informacji oraz zarządzania wersjami,
– w pełni połączone dane – zmiana projektowa wpływa na obszary powiązane,
– ExactFlat działa wewnątrz SolidWorks,
– alternatywa dla systemów CAD 2D lub 3D w zakresie wyrobów z tkanin technicznych.

(js)

.