Centrum obróbcze na medal

Tegoroczna, już trzydziesta edycja wystawy DREMA była okazją do kolejnego spotkania z produktami prężnie rozwijającej się firmy FANUM z Podkarpacia. Ta stosunkowo młoda, bo działająca od 8 lat firma, ma spore doświadczenie w konstruowaniu i budowie różnego typu centrów obróbczych sterowanych w systemie CNC.

Podłożem dla tak dynamicznego startu i ciągłego rozwoju fabryki maszyn jest prowadzona od ponad 20 lat przez właściciela – Spółkę Skorupski-Wójcik, działalność w branży produkcji sklejki gięto-klejonej. Produkcja ta wymagała stosowania maszyn, początkowo tradycyjnych, a wraz z upływem czasu i postępującym rozwojem również sterowanych numerycznie centrów obróbczych. Początkowo firma DREWSPAN, o której to firmie jest tutaj mowa, była zmuszona stosować do swojej produkcji, przy braku odpowiedniej oferty krajowych producentów obrabiarek do drewna, maszyny importowane z zagranicy. Produkcję własnych centrów obróbczych CNC Spółka rozpoczęła własnymi siłami w bardzo dobrze działającym, własnym wydziale mechanicznym DREWSPANU, który oprócz konserwacji i remontów użytkowanego wyposażenia zajmował się budową „szytych na miarę” pras dla własnej produkcji formatek gięto-klejonych. Wydział ten stopniowo, po odpowiednim doposażeniu, w krótkim czasie stał się sprawnie działającym wytwórcą jednych z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń stosowanych w produkcji drzewnej i meblarskiej – centrów obróbczych sterowanych w systemie CNC z 5 osiami interpolowanymi.

Początki serii SIGMA
Pierwszym modelem maszyny CNC zbudowanym przez FANUM było centrum obróbcze o konstrukcji bramowej z dwoma stołami, przeznaczone głównie do wydajnej produkcji różnego rodzaju elementów i podzespołów do krzeseł i stelaży mebli tapicerskich.
Opisany typ maszyny został przez producenta nazwany SIGMA i jest stałym punktem w ofercie firmy FANUM. Ze względu na bardzo uniwersalną konstrukcję maszyny serii SIGMA znalazły zastosowanie przy produkcji mebli i innego rodzaju przedmiotów z płyt drewnopochodnych również w innych, niż meblarska, branżach. Maszyny te służą m.in. do produkcji okien, drzwi, więźby dachowej i domów drewnianych. Innym zastosowaniem maszyn serii SIGMA jest też produkcja form i modeli dla odlewnictwa metali (żeliwo, staliwo, brąz i aluminium), przemysłu tworzyw sztucznych (wyroby termoformowane i laminaty). Przy wykorzystaniu tych maszyn można również obrabiać przedmioty z aluminium.

Stały rozwój
Najnowsze egzemplarze maszyny SIGMA różnią się od tych z początków działalności przede wszystkim szybkością pracy oraz wyposażeniem. Po wprowadzanych na bieżąco zmianach, wynikających z dostosowywania się do uwag i wymagań klientów, zarówno w zakresie wyposażenia mechanicznego jak i oprogramowania, centrum obróbcze SIGMA jest wciąż nowoczesną obrabiarką, będącą w czołówce tego typu urządzeń. Jednym z dowodów na potwierdzenie stale utrzymywanego, wysokiego poziomu technicznego i rozwoju konstrukcji, jest dla producenta przyznanie przez komisję organizatora największej wystawy branżowej w kraju – DREMA 2014, Złotego Medalu dla maszyny SIGMA w wersji ZM. Model ten jest wyposażony w rewolwerową głowicę z czterema elektrowrzecionami, dwoma niezależnymi stołami roboczymi i automatycznym systemem wymiany elementów obrabianych.

SIGMA w szczegółach
Głównymi podzespołami maszyn serii SIGMA jest nieruchoma brama i dwa poruszające się pod nią stoły robocze. Pozioma belka bramy zawiera układ ruchu wózka przenoszącego wielowrzecionową głowicę rewolwerową z czterema elektrowrzecionami. Dzięki zastosowaniu kilku wrzecion użytkownik ma do dyspozycji kilka narzędzi, które mogą pracować jedno po drugim z przerwami zmniejszonymi do pojedynczych sekund. Nie występują tutaj co najmniej kilkunastosekundowe przerwy w obróbce, spowodowane koniecznością wymiany narzędzi, nawet jeśli jest to wymiana z wykorzystaniem systemu wymiany automatycznej. Sytuacja ta powoduje duże skrócenie ogólnego czasu obróbki, przekładając się bezpośrednio na znaczne powiększeniem wydajności pracy.
W wersji ZM maszyny SIGMA są szczególnie wydajnymi urządzeniami. Zastosowany jest tutaj automatyczny system wymiany elementów obrabianych. W skład systemu wchodzi podwójny magazynek elementów do obróbki w komplecie z częścią odbiorczą elementów po obróbce. Z magazynkiem współpracuje specjalne wyposażenie stołów roboczych, które stanowią zaciski pneumatyczne. Konstrukcja zacisków pozwala na wyeliminowanie konieczności stosowania indywidualnego dla różnych przedmiotów, dodatkowego oprzyrządowania obróbkowego. Zaciski posiadają możliwość regulacji położenia w pionie i w poziomie. Regulacja w płaszczyźnie poziomej może odbywać się w dwóch kierunkach – wzdłuż i w poprzek maszyny, co jest cechą unikalną wśród podobnego wyposażenia, oferowanego przez innych producentów maszyn.
W skład wyposażenia dodatkowego maszyn SIGMA, oferowanego na indywidualne zamówienie, mogą wchodzić inne podzespoły i systemy, zależnie od zastosowania danej maszyny. Może to być np. system automatycznej wymiany narzędzi (w przypadku konieczności obróbki bardzo skomplikowanych wyrobów), obrotowe stoły robocze, wyposażenie do obróbki elementów obrabianych w kłach (np. przy frezowaniu spiralnych profili na tralkach schodów). Dodatkowe podzespoły są często napędzane przez serwomotory, które sprawiają, że w rzeczywistości maszyny serii SIGMA mogą posiadać nawet kilkanaście osi interpolowanych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich sterowników numerycznych CNC marki OSAI.
Wszystkie te, wyżej opisane cechy, sprawiają, że maszyny serii SIGMA są jednymi z centrów obróbczych najchętniej kupowanych nie tylko przez producentów krzeseł.

Niezawodność współpracy

Wysoką jakość i użyteczność maszyn serii SIGMA potwierdzają jej użytkownicy. Wszyscy, którzy wcześniej zakupili ten typ maszyny, w sytuacji konieczności dalszego inwestowania w podobne urządzenia, przy następnych zakupach decydują się ponownie nabyć maszyny spod znaku FANUM. Niezaprzeczalnym argumentem takich decyzji jest też w każdym przypadku całokształt działalności firmy FANUM, z jej sprawnie działającym doradztwem i serwisem technicznym. .

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług