ProfilCut Q Premium

 Nowy system głowic firmy Leitz jest rozwiązaniem polecanym dla producentów poszukujących narzędzi, które pozwolą im zwiększyć wydajność w swoich zakładach. ProfilCut Q Premium, dzięki unikatowej konstrukcji, sprawdzi się praktycznie w każdej dziedzinie cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych, ustalając nowe granice jakości, elastyczności i kosztów produkcji. Można nimi obrabiać drewno miękkie i twarde, różnego rodzaju płyty, a także tworzywa sztuczne.

System pracuje z prędkością cięcia 120 metrów na sekundę i jak podaje producent, jego zastosowanie, w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań tej klasy dostępnych na rynku, daje najlepsze wyniki w zakresie wydajności produkcji, jak i jakości obrabianej powierzchni. Te świetne rezultaty zostały uzyskane dzięki innowacjom technicznym: produkt posiada powłokę zmniejszającą tarcie oraz redukującą obciążenie uderzeniowe i wytwarzanie ciepła, a lekka, aluminiowa obudowa korpusu zapewnia lepszą dynamikę.

Narzędzie posiada innowacyjny system mocowań dostosowany do dużych obciążeń. Jednolity system zaciskowy gwarantuje bezpieczne i dokładne zamocowanie, co przekłada się na uzyskiwanie krótkich czasów przezbrojeń. Śruby zaciskowe zlokalizowano w strefie wolnej od zapylenia. Wymiana noży także jest szybsza i może być dokonywana bez konieczności rozkręcania całego narzędzia. System zapewnia perfekcyjną dokładność powtórzeń po każdorazowej wymianie noży.

Szczęki mocujące, idealnie dopasowane do profilu, spełniają również rolę odrzutnika wiórów, dzięki czemu wióry są odprowadzane bez żadnych problemów, z małą ilością pyłu. Wpływa to znacząco na uzyskanie doskonałego, gładkiego wykończenia.

Specjalnie zaprojektowany kształt korpusu zmniejsza hałas emitowany podczas pracy.

ProfilCut Q Premium zapewnia niezmienną jakość obróbki wykańczającej dzięki bardzo wytrzymałym ostrzom z wysoko wydajną powłoką Marathon oraz wyjątkowo ostrym krawędziom tnącym uzyskanym poprzez polerowanie. Na trwałość narzędzia wpływa także eliminacja wytwarzanych podczas pracy wibracji.

Powłoka Marathon dostępna jest w dwóch wersjach: Marathon MC (Multi Coating) – przeznaczonej do wytwarzania wymagających profili w małych i średnich zakładach oraz Marathon TDC (Tungsten Diamond Coating) – do obróbki drewna twardego i trudnoobrabialnych materiałów, idealna dla produkcji ciągłej.

Korzyści ze stosowania ProfilCut Q Premium widoczne są we wszystkich obszarach: uzyskiwana jest o około 50% większa wydajność skrawania, o 20% lepsza wydajność, o 50% większy posuw oraz o 50% redukcja czasu pracy.

Firma Leitz oferuje szeroką gamę narzędzi ProfilCut Q Premium: do produkcji elementów klejonych, okien, płycin, czopów i widlic, a także realizacji profili wewnętrznych i zewnętrznych oraz profili post- i softformingowych. Mogą być one stosowane do wykonywania różnorakich profili w małej i dużej produkcji, na wszystkich tradycyjnych maszynach frezarskich z posuwem ręcznym i mechanicznym. Jednakże producent szczególnie poleca je do maszyn o dużych wydajnościach, gdzie najbardziej pokażą swój lwi pazur.

Cechy ProfilCut Q Premium:

Technologia Leitz HSC (High-Speed-Cutting) – zwiększenie liczby obrotów i posuwu, termokurczliwe uchwyty dla łatwego montażu, optymalizacja dokładności ruchu obrotowego, jakości wyważenia oraz sztywności.

Metoda Leitz RipTec – znacznie poprawiająca jakość produktu oraz wyższe przebiegi, ryflowanie przy frezowaniu czołowym oraz wzdłużnym, technika zintegrowana w jednym narzędziu dla strugania wstępnego i wykańczającego, inteligencja procesu.

Technologia Leitz Chip – większe bezpieczeństwo procesu oraz krótszy czas przezbrajania, inteligentne narzędzia z zintegrowanym chipem, zapisane dane geometryczne i technologiczne do wykorzystania przez maszyny.

Dane techniczne:

– średnica narzędzia trzpieniowego: 0-400,
– średnica narzędzia z wewnętrznym otworem mocującym: 7-650,
– szerokość cięcia: ProfilCut – 8-80 mm, płytka wymienna – 8-120 mm,
– profile zamknięte: Z2 – od średnicy zerowej 60 mm, maksymalna liczba zębów uwarunkowana średnicą,
– profile jednostronne, liczba zębów: Z1 – do średnicy zerowej 40 mm, Z1/1 – do średnicy zerowej 40 mm, Z1/1 – do średnicy zerowej 50 mm,
– głębokość profilu: GP maks. 20 mm (korpus – prosty), GP > 20 mm (korpus – wygięty).

(jz).