Urok surowych materiałów

Wnętrza w stylu industrialnym, wyraziste, pełne intrygujących sprzętów i dodatków znakomicie wyrażają oryginalny gust ich właścicieli. Inspirowane klimatem dawnych budynków przemysłowych i magazynowych uosabiają nieszablonowy miejski styl. W takich wnętrzach główną rolę grają beton, stal i inne przemysłowe materiały lub ich reprodukcje, takie jak te, które znajdziemy w kolekcji Trendbook 2020 Pfleiderer.

Kiedyś lofty – przestronne powierzchnie w dawnych fabrykach, magazynach i warsztatach – zamieszkiwali głównie barwni outsiderzy: artyści i ekscentrycy wszelkiej maści, którzy nie zawsze dysponowali dużą ilością pieniędzy, za to zawsze mieli pod dostatkiem pomysłów, jak niebanalnie urządzić i ozdobić swoje siedziby. Przemysłowe dzielnice zamieniały się stopniowo w ośrodki miejskiej bohemy, pełne malarskich pracowni, klimatycznych knajpek i barów, offowych klubów, rzemieślniczych warsztatów, sklepików ze starociami. Stawały się modne, a ich styl zachwycał coraz szersze kręgi i znajdował coraz więcej zwolenników. Dziś trend industrialny to jeden z najmodniejszych i najbardziej zauważalnych trendów w dziedzinie wyposażenia wnętrz, stykający się w wielu punktach z modą na sprzęty vintage i recykling.

Materiały z budowy

Ceglane, czerwone ściany, nierówne betonowe posadzki, metalowe konstrukcje filarów, schodów czy antresoli, wyeksponowane instalacje, ogromne okna – oryginalne, industrialne wnętrza zachwycają swoją skalą i klimatem. Jednak wielu z nas chce go odtworzyć w zupełnie nowych wnętrzach i w mniejszej skali – w warunkach, gdzie przemysłowy rozmach nie zawsze się sprawdza – choćby ze względu na technologie czy koszty. Wtedy z pomocą przychodzą wszelakie reprodukcje przemysłowych materiałów w postaci między innymi płyt meblowych, blatów czy laminatów. W kolekcji Trendbook 2020 Pfleiderer znajdziemy między innymi przeróżne dekory betonowe: klasycznie szary Manhattan ( F79933), wykorzystujący efekt odciśniętych desek szalunkowych Mitu Szary (S60030), ciemny, niemal antracytowy Smooth Concrete Brown (S60012) i jasny, aksamitny, mocno rozbielony Bellato Szary (F76044). Z kolei z czerwoną, klinkierową cegłą kojarzy się bardzo rdzawobrązowa Salsa (U16166). Choć jest dekorem jednobarwnym, jej głęboki, ciepły kolor oddaje znakomicie klimat postindustrialnej architektury, zwłaszcza tej z XIX wieku.

Na blachę

Reprodukcjami powierzchni metalicznych w stylu industrialnym są znane już dobrze klientom Pfleiderer Stal Hartowana (F76006) i Matera (F73071). Ten drugi to interesujący dekor o ciemnym, antracytowym wybarwieniu, który odzwierciedla powierzchnię blachy z subtelnym efektem szczotkowania. Ciekawie łączy się z jasnym drewnem i chłodnymi pastelami, tworząc zrównoważoną kompozycję subtelnych i mocnych akcentów we wnętrzu. Cechy betonu barwionego na grafitowy odcień i walcowanej stali łączy wyrazisty Fresco Antracyt (S60031). Subtelne przetarcie dodaje mu autentyczności i lekkości.

Drewno po przejściach

Paradoksalnie do tego betonowo-ceglano-stalowego towarzystwa idealnie pasuje drewno. Jednak musi mieć ono specyficzny charakter – najlepiej w stylu vintage, kojarzącym się z drewnem z odzysku. Taki charakter ma dekor Old Style Ciemny (R48046) – z efektem deskowania, różnicami kolorystycznymi poszczególnych „klepek”, odwzorowaniem sęków i uszkodzeń wynikających z długotrwałego użytkowania. W bardziej eleganckich, wysmakowanych zestawieniach beton można połączyć z drewnem wybarwionym na szaro. Reprodukcją takiego materiału jest dekor Dąb Srebrny (R20320) – dość jednolity, ale z wyrazistą strukturą nawiązującą do drewna dębowego. Wreszcie w lofcie znakomicie sprawdzają się surowe materiały drewnopochodne: płyty i sklejki. Te ostatnie przypomina jasny, drewniany dekor Willow Biały (R55072).

Do smaku

Co dodaje smaku industrialnym wnętrzom? Przede wszystkim niebanalne lampy – również o przemysłowym rodowodzie. Wyeksponowane żarówki, osłony, metalowe konstrukcje wyglądające niemal jak DIY – liczą się mocne, wyraziste formy. Obok drewna prymat „chłodnych”, budowlanych materiałów pozwolą na pewno ocieplić rośliny – najlepiej w dużych, geometrycznych donicach. W kuchniach sprawdzą się ciekawe sprzęty AGD, np. utrzymane w stylistyce retro, o czarnych lub stalowych frontach. Warto też poszukać oryginalnych sprzętów vintage: skrzyń, krzeseł, wieszaków, naczyń. Do industrialnego wnętrza – wzorem pierwszych mieszkańców loftów – warto dodać też jakiś element własnej roboty: stolik z palet, metalowy regał, obraz lub grafikę.