Spalanie odpadów płyt drewnopochodnych MDF i HDF | 4woodi

Spalanie odpadów płyt drewnopochodnych MDF i HDF

Firma Hamech rozszerzyła ofertę o zespół grzewczy ZGH Plus. Jest to nowoczesne urządzenie przystosowane do spalania rozdrobnionych odpadów drzewnych, w szczególności odpadów płyt wiórowych i drewnopochodnych MDF i HDF, zawierających poniżej 1% związków chlorowcoorganicznych, zgodnie z ustawą o odpadach, a zwłaszcza z rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie wymagań dotyczących termicznego przekształcenia odpadów.

ZGH Plus służy do wytwarzania gorącej wody o temperaturze do 95oC w układzie otwartym. Jego konstrukcja zapewnia przebywanie spalonych cząsteczek zawartych w spalinach co najmniej 2 sekundy w temperaturze nie mniejszej niż 850oC przez zabudowanie dwóch stropów ceramicznych.

Komora dopalania, w której powinna przebywać cząsteczka, jest odpowiednio większa i została wyposażona w palnik, który zapewni w razie potrzeby dodatkową porcję energii pozwalającą utrzymać minimalną temperaturę 850oC. Komora paleniskowa oraz komora dopalania wyłożone są betonem ogniotrwałym odpornym na erozję oraz ścieranie.

Ruchomy ruszt lub ruszt wypiętrzający wspomagany rusztem osypowym zapewnia równomierne rozłożenie paliwa w komorze paleniskowej, co gwarantuje optymalne warunki funkcjonowania zespołu grzewczego i umożliwia dokonanie praktycznie całkowitego spalania materiału. Ruszt chłodzony jest powietrzem, które jednocześnie stanowi powietrze pierwotne do spalania i jest podawane w kilka stref z możliwością regulacji jego ilości w zależności od potrzeb.

W zespole ZGH wszelkie elementy mające kontakt z płomieniem wykonane są ze specjalnej stali jakościowej, przeznaczonej do pracy w podwyższonej temperaturze, co znacząco podwyższa trwałość urządzenia.

Automatyczny system podawania paliwa zapewnia dostosowanie jego ilości do aktualnych możliwości odbioru ciepła dla zapewnienia utrzymania temp. 850oC. Układ automatycznej regulacji procesu spalania wyposażony jest w ciągły pomiar temperatury w komorze dopalania, temperatury spalin, zawartości tlenu w spalinach.

System oczyszczania spalin wyposażony w multicyklon zapewnia dotrzymanie norm emisyjnych określonych w Rozporządzeniu ministra środowiska z 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji.

Procesem spalania steruje sterownik typu SH2/E (ZGH-100) lub SE4/Ems (ZGH-300, ZGH-600, ZGH-1000) oparty o mikroprocesorowy regulator temperatury MRT01v2 wyposażony w klawiaturę i podświetlany wyświetlacz umożliwiające, w prosty sposób, nastawianie i obserwację aktualnych parametrów urządzenia. Sterownik w standardzie posiada zabezpieczenia przed przeciążeniem napędów podajnika paliwa i zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła. Jako wyposażenie dodatkowe istnieje możliwość dołączenia układu sygnalizacji niskiego poziomu wody SPWT.

Automatyka kotła może być rozbudowana o funkcje dodatkowe przydatne dla użytkownika, takie jak np. moduł GSM-MT, pozwalający na wysyłanie komunikatów tekstowych w przypadku wystąpienia alarmów.

Do zespołów ZGH producent proponuje urządzenia współpracujące, między innymi: zbiorniki trocin z automatycznym podawaniem do urządzeń spalających, instalację technologiczną (rurarz, naczynie wzbiorcze, pompy itp.) i dymową kotłowni.

Prezentowane urządzenie jest około 50% tańsze od podobnych rozwiązań obecnych na rynku.

Budowa i zasada działania zespołu grzewczego ZGH

Wymiennik (poz. 1) jest naczyniem ciśnieniowym, płaszczowo-rurowym, spawanym z blach stalowych i rur o odpowiednio dobranych gatunkach. Element zabezpieczony jest termicznie płytą izolacyjną i pokryty ocynkowaną blachą akrylową. Palenisko (poz. 2) wykonane jest z metalowej obudowy i ceramicznej komory żaroodpornej. Obudowa składa się z podwójnego płaszcza, wewnątrz którego są kanały powietrzne umożliwiające regulację powietrza i chłodzenie płaszcza zewnętrznego. Komora ceramiczna stanowi cieplny akumulator wykonany z cegły żaroodpornej na zaprawie ze specjalnego, odpornego na wysokie temperatury cementu. W dolnej części komory paleniska znajdują się ruszty, gdzie odbywa się zgazowanie i spalanie paliwa. Pewnej dowolności podlega dobór zasobnika trocin (poz. 3). Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje stosowanych zbiorników: ze ślimakiem wybierającym, tarczą wybierającą i sprężynowy. Przy doborze pojemności i konstrukcji zasobnika uwzględniana jest m.in. moc urządzenia i rodzaj (granulacja) spalanego paliwa. Urządzenie standardowo posiada cyklon spalin (poz. 4) z wentylatorem dymowym.

Paliwo znajdujące się w zbiorniku podawane jest podajnikiem ślimakowym do paleniska, gdzie następuje proces zgazowania i spalania. Spaliny grzewcze powstające w palenisku omywają boczne ściany i przepływają do komory nawrotnej. Z komory masa spalin płynie pierwszą wiązką płomieniówek do kolejnej komory nawrotnej. Dalej spaliny płyną górną wiązką płomieniówek do dymnicy, skąd kierowane są do cyklonu spalin i komina. Cyklon spalin oczyszcza powstałe w czasie spalania gazy dymowe. Aby proces zgazowania przebiegał prawidłowo, do komory podane jest powietrze przez wentylatory. Pracą całego urządzenia steruje sterownik, wypełniając zadany program. Zespół ZGH-100 sterowany jest sterownikiem typu SH-2/E, zaś urządzenia ZGH-300, ZGH-600 i ZGH-1000 wyposażone są w sterownik SE-4/Ems. Zadawanie programu dla procesu spalania odbywa się za pomocą nastawników dla spalania zasadniczego i podtrzymującego na pulpicie sterownika oraz za pomocą nastawnika temperatury wody na wyjściu z kotła, gdzie instaluje się dwa czujniki temperatury zadawanej i czujnik zabezpieczający temperatury maksymalnej (95oC).

Każde urządzenie zabezpieczone jest przed tzw. cofnięciem płomienia poprzez instalację przeciwpożarową ze zbiornikiem wody, zaworem termostatycznym i czujnikiem. W przypadku zespołów większej mocy (ZGH-600 i ZGH-1000) stosowany jest człon przesypowy (poz. 6), separujący przenośniki.

Zespoły grzewcze ZGH PLUS

Charakterystyka

ZGH Plus-300

ZGH Plus-600

ZGH Plus-800

ZGH Plus-1000

ZGH Plus-1200

ZGH Plus-2000

1.

Nominalna moc cieplna

300 kW

600 kW

800 kW

1000 kW

1200 kW

2000 kW

2.

Wymiennik

H1-300

H1-600

H1-800

H1-1000

H1-1200

H1-2000

3.

Paliwo

Rozdrobnione odpady płyt wiórowych idrewnopochodnych zawierające poniżej 1% związków chlorowcoorganicznych

4.

Zużycie paliwa (dla mocy nominalnej) przy wartości opałowej paliwa 17.600 kJ/kg iwilgotności 25%

ok. 80 kg/h

ok. 160 kg/h

ok. 210 kg/h

ok. 260 kg/h

ok. 310 kg/h

ok. 520 kg/h

5.

Zapotrzebowanie mocy elektrycznej

3 kW

3 kW

5,5 kW

5,5 kW

5,5 kW

5,5 kW

6.

Napięcie zasilania

3~400 V

7.

Sprawność cieplna

~80%

8.

Temperatura spalin

za wymiennikiem

ok. 200oC

9.

Masa

ok. 10.000 kg

ok. 11.000 kg

ok. 14.500 kg

ok. 15.000 kg

ok. 15.000 kg

ok. 18.000 kg

10.

Opory przepływu wody

w wymienniku

ok. 0,07 bara

ok. 0,1 bara

ok. 0,1 bara

ok. 0,1 bara

ok. 0,1 bara

ok. 0,1 bara

11.

Wymagany ciąg w dymnicy

40 Pa

50 Pa

60 Pa

60 Pa

60 Pa

70 Pa

12.

Pojemność standardowego

zasobnika paliwa*

1,5 m3

4,4 m3

4,5 m3


* Układ podawania paliwa dobierany jest z
 uwzględnieniem potrzeb klienta.

Wymiary urządzenia odpowiadają wielkościom ZGH podanym na stronie produktu zespół grzewczy ZGH.

.

Zakres odległości Promień: KM

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług