Siłownik LINAK – partnerstwo na lata

Na całym świecie można znaleźć niepisane dowody naszej jakości. Takie jak w pełni sprawne systemy siłowników, które dzień po dniu, dekada po dekadzie, niestrudzenie wykonują swoją pracę.

 

Stawiamy tezę, że współpraca z firmą LINAK® zapowiada wieloletnie partnerstwo. Dowód na jej poparcie można znaleźć w rozmaitych sektorach gospodarki – od maszyn rolniczych, przez przemysłowe stanowiska robocze i biurka, po sprzęt szpitalny. Siłowniki – niektóre liczące ponad 20 lat – są nadal w użyciu, wykonując pchanie lub ciągnięcie dla zapewnienia wyższego poziomu komfortu, ergonomii i wydajności, poprawiając dzięki temu jakość życia ludzi.

25 lat i nadal spełnia swoje zadanie

Ten stół montażowy firmy MSF-Vathauer, wyposażony w siłowniki liniowe LINAK, jest nadal w codziennym użyciu.

Z pewnością nie sposób go nie zauważyć. Stół montażowy w nowym zakładzie produkcyjnym firmy MSF-Vathauer Antriebstechnik w Detmold zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych. Duże logo „Modulus” i turkusowa kolorystyka są reminiscencją lat 90., w których powstał. W rzeczywistości był jednym z pierwszych stanowisk roboczych z elektryczną regulacją wysokości, jakie wprowadzono na rynek niemiecki. I działa bez zarzutu do dziś.

Kurz i zarysowania widoczne na obudowach dwóch siłowników LINAK w nogach stołu świadczą o latach intensywnej eksploatacji, jednak siłowniki nigdy nie były wymieniane. Po 25 latach podnoszenia ciężkiego blatu z komputerem i narzędziami siłowniki równie płynnie rozpoczynają pracę po dotknięciu panelu biurkowego LINAK.

Wprowadzenie do konstrukcji stołu siłowników liniowych LA28 było rozwiązaniem nieoczywistym jak na tamte czasy; częściej były one stosowane w urządzeniach przemysłowych i rolniczych. We wczesnych latach 90. stół z elektryczną regulacją położenia był projektem co najmniej awangardowym. Jednak zestawienie niemieckiej precyzji z systemowym podejściem LINAK, które zakładało, że skrzynka kontrolna połączona z jednostką obsługową steruje pracą dwóch siłowników w układzie równoległym, pozwoliło stworzyć pierwsze na świecie stanowisko robocze z elektryczną regulacją wysokości.

Firmie LINAK dało to impuls do zaprojektowania kolumn podnoszących przeznaczonych specjalnie do biurek. W roku 1998 na rynek została wprowadzona kolumna biurkowa DL1, która na zawsze zmieniła biurowe wnętrza.

MSF-Vathauer Antriebstechnik

Od ponad 40 lat niemiecka firma MSF-Vathauer Antriebstechnik GmbH & Co. KG wyróżnia się zaangażowaniem w rozwój technologii i wiedzy specjalistycznej w dziedzinie automatyzacji napędów. Oprócz produktów w technologii zdecentralizowanej oraz automatyki napędowej firma projektuje i realizuje rozwiązania indywidualne, dostosowane do konkretnych potrzeb.

20-letni stół zabiegowy

W 2000 roku Britta Butteron, lekarz weterynarii z miejscowości Lich w Hesji (Niemcy), kupiła do swojego gabinetu stół zabiegowy z funkcją regulacji wysokości. Oczywiście było to rozwiązanie niespotykane w tamtym czasie, nawet w biurach czy halach produkcyjnych. A już na pewno nie w gabinetach weterynaryjnych.

Wybór padł na system elektryczny z kolumną podnoszącą LINAK LP2. System umożliwiał regulację położenia blatu stołu za pomocą przełącznika nożnego dla uzyskania optymalnej wysokości pracy. Stół do dziś znajduje się w gabinecie Britty Butteron, która codziennie przeprowadza na nim zabiegi u swoich pacjentów.

Stanowisko robocze wyprodukowane w kwietniu 1999 roku

Jeden z naszych klientów w Stanach Zjednoczonych przypomniał nam, że wiele lat temu dostarczył nam stanowiska robocze własnego projektu. W rezultacie w zakładzie produkcyjnym LINAK US w Louisville w stanie Kentucky znaleźliśmy kilka bardzo starych stanowisk. Do dziś działają bez zarzutu. Stanowiska robocze są wyposażone w siłowniki, które regulują położenie blatu roboczego w górę i w dół. Najstarszy z nich liczy ponad 20 lat.

Wyprodukowano go w Danii w dniu 23 kwietnia 1999 roku. Wkrótce po tym model LA31 wysłano do Stanów Zjednoczonych. Tam został wykorzystany w konstrukcji ergonomicznych stanowisk roboczych, które zaprojektowała i wyprodukowała firma BOSTONtec. W tamtym czasie kolumny podnoszące były zupełnie nowym produktem w ofercie dla biurek i stanowisk roboczych. Biurka do pracy stojąco-siedzącej były rzadko używane i dalekie od światowego standardu, jaki prezentują obecnie.

W rzeczywistości zaledwie rok wcześniej, czyli w 1998 roku, firma LINAK opracowała i wprowadziła na rynek pierwszy w historii kompletny system do biurek. Zaprojektowano go z myślą o poprawie ergonomii i komfortu pracy w niszowych zastosowaniach, takich jak biurka dla architektów, inżynierów, fotografików oraz specjalnym sprzęcie kuchennych i łazienkowym. Wcześniej firmy zwykły częściej wybierać siłowniki przemysłowe, takie jak LA31, które wykorzystywały jako napęd mechanizmu regulacji wysokości w stanowiskach roboczych. Ten konkretny siłownik, który działa nieprzerwanie od ponad 21 lat, został w LINAK.

W zakładzie produkcyjnym LINAK US dawne stanowisko robocze służy obecnie do testowania prędkości siłowników. Wcześniej natomiast miało bardzo wiele różnych zastosowań. Kto wie, ile osób przez te wszystkie lata korzystało z niego lub ile siłowników na nim powstało. Ten przykład doskonale oddaje istotę standardu jakości LINAK.

Pierwsza partnerska współpraca w branży stolarskiej

Herwig Danzer, właściciel stolarni „Die Möbelmacher”, chętnie pracuje w pozycji stojącej. Dlatego też ma w pracowni elektryczne biurko do pracy siedząco-stojącej. Obecnie ten rodzaj biurka spotyka się  dość powszechnie. Jednak w 1998 roku, kiedy Herwig Danzer zdecydował się zbudować własne biurko z opcją regulacji położenia, było to całkowicie nowe i „bardzo nowatorskie” rozwiązanie. Jako właściciel i zarządca firmy „Die Möbelmacher” mieszczącej się w okolicach Norymbergi (Niemcy), zatrudniający specjalistów z branży stolarskiej, Herwig Danzer wie dużo o meblach. W jego własnym biurku jest coś, co robi na nim szczególne wrażenie.

„To niesamowite, jak długo przetrwało” – przyznaje i wskazuje na kolumnę podnoszącą DL1 umieszczoną pod blatem. To na tej kolumnie został oparty pierwszym system do biurek wprowadzony przez LINAK pod koniec lat 90. Tak rozpoczęła się partnerska współpraca firm „Die Möbelmacher” i LINAK, która, podobnie jak biurko Herwiga Danzera, przetrwała do dziś.

Więcej o stanowiskach roboczych:

https://www.linak.pl/segmenty/deskline/referencje-klient%C3%B3w/elektryczna-regulacja-wysoko%C5%9Bci-w-przemys%C5%82owych-stanowiskach-roboczych/