Silniki elektryczne w obrabiarkach. Jaki wybrać?

Czym powinni kierować się producenci oraz użytkownicy maszyn, wybierając silnik elektryczny, który jest sercem każdej piły tarczowej czy obrabiarki do drewna?

 

Silnik elektryczny jak… koło

Silnik elektryczny jest produktem rynkowo dojrzałym. Oznacza to, że trudno jest cokolwiek zmienić w technice jego działania.

– Silnik jest prawie tak prostym urządzeniem, jak koło wynalezione kiedyś przez Chińczyków – zaznacza Piotr Kurkiewicz, dyrektor handlowy w firmie Promotor. – Silniki elektryczne w Polsce pochodzą głównie z rynków azjatyckich, co wynika z faktu, że właśnie tam siła robocza jest najtańsza. Trudno zmienić cokolwiek w zasadach działania czy zastosowanych materiałach, jednak kluczowe znaczenie ma jakość użytych komponentów, wyposażenie fabryki, a także jakość pracy ludzi – dodaje.

Firma Promotor zajmuje się produkcją oraz dystrybucją:

  • silników elektrycznych,
  • wyłączników elektromagnetycznych,
  • falowników,
  • przekładni ślimakowych
  • oraz osprzętu potrzebnego do ich instalacji.

 

Ważne doświadczenie i serwis

Promotor jest rodzinną firma, która została założona w 1993 roku. Ponad dwadzieścia lat doświadczenia w dystrybucji na rynkach krajowych i zagranicznych pozwala oferować wyroby o wysokiej jakości, a jednocześnie w konkurencyjnej cenie. Od początku istnienia, poprzez swoją pracę, Promotor spełnia najwyższe oczekiwania klientów, dlatego też dodatkowo prowadzi doradztwo techniczne w zakresie elektrycznych układów napędowych.

– Staramy się, aby relacje z naszymi odbiorcami były oparte na współpracy i wzajemnym zaufaniu – tłumaczy Jan Kurkiewicz, właściciel przedsiębiorstwa.

Wysoka jakość oferowanych produktów oraz paleta pewnych rozwiązań, w pełni dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów wpłynęła na dynamiczny rozwój firmy.

– Jesteśmy po to, aby kompleksowo wspierać zarówno nabywców indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa. Zwracamy szczególną uwagę na kadrę – nasi pracownicy to profesjonaliści, którzy służą fachową pomocą techniczną – mówi dyrektor handlowy.

Dla zwiększenia komfortu współpracujących kontrahentów, firma gwarantuje pełny serwis produktów i dostęp do części zamiennych. Silniki można serwisować w całym okresie użytkowania. Klienci, którzy zakupili silnik w Promotorze np. przed dziesięcioma laty, mogą oddać go producentowi do naprawy nie martwiąc się o dostępność części.

 

Wymiana silnika w obrabiarce do drewna

Klientami firmy Promotor są głównie producenci maszyn, jednak trafiają się wśród nich także przedsiębiorcy z zakładów drzewnych, którzy użytkują maszyny z silnikami elektrycznymi polskiego producenta.

– Duzi odbiorcy – producenci maszyn czy urządzeń, mają zaplecze inżynieryjne i mniej więcej wiedzą, czego konkretnie potrzebują. Natomiast pracownik zakładu drzewnego na ogół tej wiedzy nie posiada. Przez ostatnie 35 lat, podczas których moja praca związana była z silnikami, przy ogromnym rozwoju technologii, w tej branży prawie nic się nie zmieniło – podkreśla Jan Kurkiewicz.

Jeśli właściciel zakładu obróbki drewna chce wymienić silnik, powinien przede wszystkim spojrzeć na tabliczkę znamionową, która znajduje się na każdej jednostce. Najważniejszy jest typ silnika, ponieważ wszystkie są ustandaryzowane. Podanie typu silnika określa konkretną jednostkę i jednocześnie mówi wszystko o jej parametrach.

Jeśli informacje podane przez producenta na tabliczce są nieczytelne – co może się zdarzyć, bo silniki mogą być użytkowane latami, to wówczas należy zmierzyć średnicę wałka albo wznios osi wału. Aby ustalić drugi z wymienionych parametrów, wystarczy położyć silnik na stole i sprawdzić, jak wysoko jego ośka znajduje się nad powierzchnią blatu. Te dane pozwolą mniej więcej oszacować moc jednostki. Jeżeli silnik o danych parametrach pracował wcześniej w konkretnym urządzeniu przez 20 lat i się sprawdzał, to bez sensu zmieniać go na inny model.

– Warto zaufać producentom silników i tym, którzy coś skonstruowali, bo oni mają wiedzę na ten temat. Nie radzę słuchać przypadkowych ekspertów, którzy mówią, żeby na przykład zmienić układy połączeń na tabliczce. Nigdy nie należy tego robić, bo kończy się to w 100% spaleniem silnika – komentuje Piotr Kurkiewicz.

 

Silniki odporne na zapylenie

Ważną kwestią, którą powinno się uwzględnić przy doborze silnika, jest stopień ochrony IP – to dwucyfrowy symbol, w którym pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed wodą (skala 1-6), a druga przed pyłem (skala 1-8).

Wszystkie silniki produkowane w firmie Promotor mają stopień ochrony IP 55, dzięki czemu nie mają problemów z pracą w zakładach drzewnych o dużym zapyleniu. Jednak dla całkowitej pewności użytkownika można zwiększyć IP do 56, uszczelniając dodatkowo zamki na silnikach. Jeżeli silnik działa w warunkach dużego zapylenia, to ważne jest też, aby utrzymywać go w czystości.

– Do odbiorców z przemysłu drzewnego dedykowane są silniki MSC i MYC – trójfazowe i jednofazowe silniki do napędu pił tarczowych i obrabiarek do drewna. Jeśli dokonujemy zakupu silnika, a mamy możliwość wyboru między jedno a trójfazowym, należy zawsze wybrać trójfazowy. Jedynym czynnikiem determinującym wybór silnika jednofazowego jest brak dostępu do siły – radzi Jan Kurkiewicz.

Fot. Promotor

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług