Polskie pięcioosiowe centrum CNC do obróbki CLT

CLT (cross-laminated timber) czyli technologia produkcji paneli z krzyżowo warstwowanego masywnego drewna oceniana jest jako technologia przyszłości w budowie nie tylko domów jednorodzinnych, ale nawet wieżowców. Podstawowymi zaletami CLT oraz siostrzanej technologii LVL (drewno klejone warstwowo z fornirów) jest bardzo wysoka nośność, stabilność wymiarowa, możliwość prefabrykacji panelu oraz wysoki stopień odporności pożarowej.

 

Uniwersalne centrum ciesielskie

Fanum, polski producent maszyn CNC, ma wieloletnie doświadczenie z maszynami ciesielskimi. Pierwsza linia do prefabrykacji więźby dachowej z serii Alfa/Kappa pracuje u jednego z rodzimych klientów już ponad 8 lat, a maszyny te są ciągle rozwijane i udoskonalane.

Jeden z największych niemieckich wytwórców m.in. wielkogabarytowych paneli zamówił w Fanum maszynę zdolną obrobić w pięciu osiach elementy o długości nawet do 19 metrów. W ten oto sposób ta innowacyjna polska firma rozbudowała swoją ofertę o kolejne CNC do tej branży – maszynę Atlas. Nazwa została dobrana nieprzypadkowo, bo obrabiarka robi na żywo ogromne wrażenie przede wszystkim swoimi gabarytami. Potężna, sztywna bramownica przemieszcza się na solidnym podtorzu kotwionym do posadzki hali. Materiał obrabiany jest ładowany wprost na belkowy stół maszynowy z wykładkami drewnianymi przy pomocy np. suwnicy. Za bezpieczeństwo obsługi odpowiada zabudowa czterościenna z drzwiami załadunkowymi na początku i końcu stołu roboczego. Zakresy skoków osi maszyny są dobrane tak, aby obrobić w pięciu osiach znakomitą większość stosowanych elementów konstrukcyjnych: przesuw głównej osi Y to 19 metrów. Poprzeczny ruch poziomy głowicy to z kolei 3.7 metra. W osi Z maszyna ma zakres ruchu nawet 1300 milimetrów. Głowica robocza wyposażona jest we wrzeciono o mocy aż 35 kW z możliwością automatycznej wymiany narzędzia w systemie HSK-A63 z szesnastopozycyjnego magazynka rewolwerowego lub dodatkowego gniazda na piłę o średnicy nawet 800 mm.

Zamysłem przy konstruowaniu Atlasa było uzyskanie jak największej uniwersalności: maszyna może obrabiać panele LVL lub CLT o maksymalnych dostępnych wymiarach. Poradzi sobie także z wszelkiego rodzaju wielkogabarytowymi łukami z klejonki, a także stolarką otworową, schodami, krzywulcami, a nawet z modelowaniem przestrzennym. Wszystko to dzięki zaawansowanej technicznie głowicy roboczej o wysokiej mocy i momencie obrotowym napędów osi A i C. Nie mniej istotne są dodatkowe hamulce hydrauliczne, dzięki którym można zablokować osie obrotowe pod dowolnym kątem. Ta opcja przydaje się szczególnie przy pracy ciężkimi narzędziami, jak piła czy głowice specjalistyczne. Kompaktowa konstrukcja głowicy jednostronnie podpartej gwarantuje optymalne dojście do elementów obrabianych i możliwość obróbki nawet skomplikowanych brył wklęsłych, takich jak bardzo modne ostatnio wanny drewniane.

Standardowy stół roboczy to ażurowa konstrukcja stalowa kotwiona do posadzki. Wkładki drewniane na górnej płaszczyźnie stanowią uniwersalną bazę do obróbki ciężkich elementów konstrukcyjnych. Boki stołu posiadają sieć otworów gwintowanych do mocowania różnego typu ssawek, imaków i dowolnego oprzyrządowania.

 

Automatyzacja produkcji w mniejszej skali 

Fanum w swojej ofercie nie zapomina także o producentach mebli, stanowiących w dalszym ciągu siłę napędową branży w Polsce. Ciągle rosnące koszty pracy i surowców, czy w końcu problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników powodują, że firmy opierające się do tej pory na konwencjonalnym parku maszynowym notują coraz większe problemy produkcyjne. Odpowiedzią na powyższe problemy są nowoczesne systemy oparte na CNC. Podkarpacki producent posiada w swojej ofercie rozbudową serię obrabiarek Sigma, którą można dostosować do praktycznie dowolnej aplikacji.

 

Przestój serwisowy? Nie z Fanum!

Kolejną istotną zaletą zakupu maszyny bezpośrednio u producenta, a szczególnie w Fanum, jest gwarantowany termin naprawy serwisowej liczonej w godzinach od zgłoszenia. Zaimplementowane w maszynach Fanum systemy autodiagnostyki i teleserwisu redukują do minimum przestoje z tytułu potencjalnych błędów obsługi, natomiast gdy te już wystąpią i okaże się konieczna wizyta serwisu – pozwalają na wykonanie pełnej diagnostyki z biura i wyjazd technika z kompletem części potrzebnych do serwisu i ponownego uruchomienia obrabiarki.

 

Fot. 1 Maszyna Atlas jest w stanie obrobić w pięciu osiach elementy o długości nawet do 19 metrów.

Fot. 2 + Fot. 3 Potężna, sztywna bramownica przemieszcza się na solidnym podtorzu kotwionym do posadzki hali.

Fot. 4 Maszyna Sigma-L to jeden z flagowych produktów firmy Fanum, potężne urządzenie dedykowane do wydajnej, wielkoseryjnej produkcji frontów meblowych.

https://www.fanum.pl/

Fot. Fanum

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług