Rok 2022 we wnętrzach

Wnętrza w 2022 roku, podobnie jak w roku 2021, będą przede wszystkim zgodne z naturą. Podzielimy je także na strefy, które z racji większej ilości czasu spędzanego w domach, będą dopasowane do bezproblemowego wypoczynku, jak i wykonywania obowiązków zawodowych oraz szkolnych. Jak jeszcze będą wyglądały wnętrza w 2022 roku? Na to pytanie odpowiada Architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR – Sylwia Gulewicz-Wysocka.

 

Mijający okres zmienił nasze postrzeganie domowych wnętrz. Jest to konsekwencją sytuacji pandemicznej. Przez kolejne miesiące epidemia odcina nas od wielu codziennych przyjemności i aktywności, z których do marca 2020 roku nieustannie korzystaliśmy. Czy będzie to następowało również w roku 2022?

Pełen natury

Zamknięci w czterech ścianach uzmysłowiliśmy sobie, że potrzebujemy wnętrzarskiego powrotu do natury – a co za tym idzie – stworzenia azylu, który zapewni nam spokój oraz harmonię. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, wyrazem tego jest skierowanie się ku stylom wnętrzarskim związanym z tym, co oferuje nam przyroda.

– W zasadzie wszystkie elementy aranżacji wnętrz w 2022 roku skierują nas ku relacji z naturą. Przykładem tego jest kolorystyka opierająca się na dwóch paletach barw – z jednej strony na odcieniach ziemi – czyli beż, brąz, błękity, szarości czy karmel, natomiast z drugiej strony modne będą zielenie, widziane na ścianach, meblach czy po prostu w dużej ilości roślin. Ale także odcienie ochry, żółcienie, czy też stłumiona cegła albo pudrowy róż – kolory dodające werwy i energii. Wśród materiałów, które najczęściej wykorzystywać będziemy w 2022 roku wymienić można grubo tkaną bawełnę, len, welur i aksamit. Nasze wnętrza wypełnione będą także drewnem i innymi naturalnymi materiałami, np. wikliną, naturalną ceramiką, kamionką.

Ważny jest także aspekt zrównoważonego rozwoju. W 2022 roku stawiać będziemy coraz częściej na przykład na biodegradowalne tkaniny tapicerskie i te powstałe z butelek PET, płytki ścienne ze skorupek jaj, jak również na blaty powstające z recyklingowanego szkła i kamieni.

Podłogi i ściany A.D. 2022

A co w przypadku ścian i podłóg? Jak tłumaczy architektka Galerii Wnętrz DOMAR, generalnie najpopularniejsze będą powierzchnie fakturalne, pojawiające się we frontach mebli.

– Modne będą lamelki – drewniane bądź drewnopodobne – oraz inne, fakturalne powierzchnie, które sprawiają wrażenie trójwymiarowości. Stawiać będziemy także na zieleń i duże, roślinne tapety, najczęściej przedstawiające masywne, egzotyczne liście. Te elementy ścienne wspaniale łączą się z drewnianą podłogą, powodując swoisty efekt „kontynuacji połączenia ziemi i drzewa”. Warto wspomnieć o bambusie – lekkim, elastycznym i ekologicznym materiale stosowanym w meblarstwie od stuleci, który powraca w 2022 roku jako element mebli, lamp i podłóg, a dodatkowo jest bardziej wytrzymały od dębu.

W przypadku podłóg, stawiać będziemy przede wszystkim na drewno lub elementy drewnopodobne, z nawiązaniami do parkietu w formie lamelek kwadratowych czy słynnej jodełki. Podłoga w całej przestrzeni musi być jednolita, aby doskonale łączyć różne przestrzenie mieszkalne.

Architektka Galerii Wnętrz DOMAR wskazuje również na obecność w naszych wnętrzach koloru 2022 roku – Veri Peri 17-3938. Jest to polaczenie jasnego niebieskiego i czerwonego. Barwa roku 2022 ma przywodzić na myśl stabilizację, a także energię i gotowość do działania.

– Veri Peri ma duży potencjał, by zawojować nasze wnętrza. Ma w sobie energię czerwieni i można go wprowadzać nie tylko w formie dodatków, figur lub wazonów, a także jako element ścienny. Bardzo dobrze łączy się z czernią i bielą, ale również z odcieniami szarości, z różem pudrowym, miętą, szałwią, z różnymi odcieniami beżu i drewnem.

TAK dla światła!

Coraz mocniej wkraczająca do domowych wnętrz praca i nauka zdalna pokazały nam, że jedna lampa w naszych wnętrzach jest niewystarczająca. Wpływa więc to na tak zwane strefowanie, czyli podział wnętrz na strefy. Sylwia Gulewicz-Wysocka potwierdza to w swojej wypowiedzi.

– Każda strefa w naszym domu powinna być doświetlona – po to, aby wykonywanie czynności do której jest przeznaczona przebiegało jak najbardziej wygodnie, sprawnie i funkcjonalnie. Chcemy pracować? A może odpoczywać czy rozmawiać z przyjaciółmi? Do każdej z tych czynności potrzebujemy innego światła. To mocniejsze oświetlenie – ułatwi pracę przy komputerze. Odpoczniemy zaś najlepiej przy oświetleniu przydymionym. Z kolei przy spotkaniach towarzyskich dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na ciut jaśniejsze, ale równie delikatne i subtelne źródła światła.

Naszą uwagę przesuniemy też w stronę minimalizmu. Przy czym będzie on ocieplony poprzez obłe i nawiązujące do lat osiemdziesiątych, nietypowe kształty. Dotyczyć to będzie nie tylko oświetlenia, a także mebli i dodatków – stolików, sof, foteli czy dywanów.

Z dala od tradycji?

Rok 2022 stanowić będzie kontynuację ubiegłorocznych zmian w sposobie dokonywania zakupów. Choć jak mówi Aldona Mioduszewska, dyrektor marketingu z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, mimo ogromnej mocy Internetu, pewnych rzeczy nie da się poznać online. Głównie chodzi tu o odczucia związane z użytkowaniem mebli. Przykładem tego są miękkość materaca, wyprofilowanie zagłówka fotela czy odpowiednia proporcja wysokości krzesła do stołu.

– Wiele elementów wyposażenia wnętrz to meble, które musimy przed zakupem przetestować i sprawdzić, jak się zachowują w kontakcie z nami. Przez Internet o wiele łatwiej jest kupić dekoracje, tekstylia lub oświetlenie niż komplety wypoczynkowe, łóżka czy fotele.

W 2022 roku zwrócimy się ku kolorom i materiałom czerpiącym z dobrodziejstw natury. Poszukiwać będziemy spokoju i ukojenia zmysłów, kładąc jednocześnie nacisk na wysokiej jakości produkty. Pandemia odcięła nas od niektórych aspektów, do których przez lata byliśmy przyzwyczajeni. Teraz poczuliśmy potrzebę otaczania się wygodnymi i wysokojakościowymi przedmiotami, które umożliwiały łączenie funkcjonalności i przytulności. Jak prognozuje architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, trendy te będą prezentowane również w salonach wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jednego z największych tego typu obiektów w Polsce.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług

pojemniki do przypraw