Radzimy jak urządzić pokój nastolatka

Dorastające nastolatki przywiązują dużą wagę do wyglądu. Dotyczy to oczywiście także wnętrz ich pokojów. Duże obciążenie obowiązkami szkolnymi, przebywanie podczas pandemii przez większość dnia we własnym pokoju i okrojone spotkania towarzyskie. Nastolatki mają teraz naprawdę dużo na głowie. Potrzebują bezpiecznej, bezstresowej przystani, w której mogą odpocząć i naładować baterie na kolejny dzień. Świetnym sposobem, aby pomóc im utrzymać się na właściwej drodze, jest zaprojektowanie przestrzeni, która będzie zarówno praktyczna, jak i stylowa. Wymaga to przemyślanych wyborów i rozwiązań dostosowanych do młodzieżowych potrzeb. Jak zatem zaaranżować pokój nastolatka?

 

Pamiętaj, każda zmiana powinna być konsultowana i zatwierdzona z dzieckiem. Niezależnie od tego, czy robisz całkowitą metamorfozę, wymieniasz poszczególne meble lub robisz delikatny „lifting” aranżacji. Dorastające dzieci chcą mieć wpływ na to jak będzie wyglądała ich przestrzeń i jest to całkowicie naturalne.

Jeśli szukasz pomysłów na kolory i motywy przewodnie, warto zajrzeć do internetu. Trzeba przejrzeć Instagram, Facebook i strony pracowni architektonicznych, które są kopalnią pomysłów na modne wnętrza. Zastanów się co lubi Twój nastolatek i spróbuj spojrzeć na to miejsce z jego perspektywy. Pokój nastolatka stanowi czasem przestrzeń, w której dziecko ucieka od świata dorosłych. Niewiele jest bowiem miejsc, w których dorastające dziecko może w pełni wyrazić siebie, a jego pokój jest zwykle najlepszym wyborem. Półki z deskorolek, plakaty z idolami muzycznymi, naklejki ulubionych firm streetwearowych. Kolorowe świetlne girlandy cotton balls, zdjęcia z przyjaciółmi, pamiątki z podróży. Medale z zawodów sportowych, tematyczne tapety. Są to proste patenty, które sprawią, że nastolatek doceni nasze starania i będzie dobrze się bawić w swoim pokoju.

Miejsce do spania

Poza oczywistym wyposażeniem pokoju w biurko, wygodne krzesło i półki na książki oraz szafę na garderobę i dekoracje, dużo osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego łóżka. Standardowy metraż często uniemożliwia postawienie w pokoju „dorosłego” łózka i dodatkowej sofy. Na sofie można przyjmować swoich gości, poczytać, czy obejrzeć ulubiony serial. W ofercie polskiego producenta Gala Collezione są  rozwiązania, które pozwalają na praktyczną kombinację „2 w 1”. Mowa oczywiście o tak zwanych sofach z funkcją spania codziennego. Poza salonem, w którym taka sofa może posłużyć do przenocowania gości, są wyjątkowo często wybierane właśnie do pokojów młodzieżowych.

Sofy Gaja, Paxi, czy Saxo marki Sweet Sit, o wyjątkowo dużej powierzchni spania (140×200 cm) wyposażono w pojemnik na pościel oraz bardzo wygodny, udoskonalony system rozkładania DL PLUS. Można je wygodnie rozłożyć do spania w prosty sposób, wysuwając do przodu część z siedziskiem i opuszczając plecy mebla. To duży atut dla posiadaczy niewielkich pokojów. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, nie muszą już ściągać co wieczór poduszek oparciowych i szukać miejsca do ich odłożenia.

Sofy Nova, Nappa i Fiord marki Sweet Sit z systemem CTS to z kolei funkcjonalne i bardzo łatwe w obsłudze meble. Wykorzystano w nich technologię wysokoelastycznych pianek i sprężyn falistych zarówno w siedzisku, jak i w oparciu mebla. Wpływa to na zrównanie komfortu spania. Po rozłożeniu obie części mebla stanowiące powierzchnię spania, gwarantują naszemu zmęczonemu nauką dziecku taką samą sprężystość i wygodę. Poszczególne rodzaje pianek są dobrane pod kątem punktów nacisku.

Samodzielność i wszechstronność

„Dzisiejsi nastolatkowie zwracają uwagę na design i są na bieżąco z najnowszymi trendami. Są jednak rozdarci między dzieciństwem a dorosłością. Większość nastolatków ma ukochane zabawki, z których nie chce się rezygnować, ale szuka pokoju bardziej wyrafinowanego, niż miejsce znane im z dzieciństwa. Nasze dziecko najbardziej doceni podejście do swego pokoju jako swojego mini, samodzielnego mieszkania, w którym może wygodnie spędzić większość czasu”- mówi Justyna Roźniakowska, specjalista ds.marketingu Gala Collezione. „Niezależnie od rozmiaru pokój nastolatka musi być na tyle wszechstronny, aby mógł w nim swobodnie odrabiać lekcje, spędzać czas z przyjaciółmi, odpoczywać i spać, a wszystko to jednocześnie odzwierciedlało jego osobowość. Pomysły na strefę do spania powinny opierać się o meble z dodatkową funkcją, a także spójny wygląd. Podczas gdy dorośli wolą przestrzeń, która jest spokojna i stonowana, nastolatki docenią żywe, pełne energii pokoje. Pamiętajmy o tym wybierając kolor sofy” – dodaje.