Q-SCAN – wyszukuje wady w drewnie niedostruganym

Zakład drzewny Izotonia, położony w miejscowości Lipowiec koło Biłgoraju, dążąc do optymalizacji i podniesienia jakości produkcji, zdecydował się na wdrożenie rozwiązania zapewniającego lepszą kontrolę wykorzystywanego drewna. Producent zakupił skaner Q-SCAN 604 firmy WOODINSPECTOR. Jego zadaniem jest wychwytywanie wad w sosnowych listwach, które nie są, co należy podkreślić, wstępnie strugane. Dostawca urządzenia specjalnie dla nowego klienta opracował metodę wykrywania chorych sęków w obszarach niedostruganych.

Profil produkcji firmy Izotonia to przede wszystkim drewniane stelaże, listwy boczne i środkowe do łóżek o różnych rozmiarach oraz inne elementy meblowe wykonywane na zamówienie. Producent dostarcza stelaże o wymiarach od 70 x 200 do 180 x 200 cm, a także stelaże do łóżek dziecięcych zwykłych i piętrowych. Cechą wspólną produktów jest wysoka jakość, do której firma przykłada ogromną wagę.

Precyzyjne wykrywanie wad

Skaner Q-SCAN został przystosowany do skanowania powierzchni głównej materiału szorstkiego, który jest uzyskiwany na traku ramowym z piłą dobrej jakości. Urządzenie dokonuje w szczególności bardzo precyzyjnego pomiaru wielkości sęków, co pozwala dokładnie wyselekcjonować miejsca, które mogą ulec złamaniu. Algorytmy optymalizacji uwzględniają położenie i rodzaj wad, rozmieszczając najlepiej jak to możliwe lite elementy oraz mikrowczepy.

Prezes firmy WOODINSPECTOR Grzegorz Kotnarowski tłumaczy: „Zaimplementowaliśmy specjalny algorytm, który dla każdej opcji wystąpienia sęka na 4 stronach posiada odrębną konfigurację procentową. Wprowadziliśmy również korekcję wykrywaniu sęków chorych i algorytm dynamicznie korygujący dopuszczalny przekrój. Ważnym aspektem były również sęki, które potencjalnie mogą wypaść – głównie krawędziowe. W tym przypadku nawet małe wady są przez skaner wycinane – jeżeli są przy krawędzi i nie są zrośnięte”. Ostatecznie w praktyce produkcyjnej osiągnięto bardzo dobre wyniki, co pozwala całe wdrożenie uznać za duży sukces. Grzegorz Kotnarowski podkreśla znaczenie nowoczesnych rozwiązań, które stosowane są w Q-SKAN. Jak mówi: „Skuteczność działania okazała się bardzo wysoka z uwagi na zastosowanie elementów AI – Sztucznych Sieci Neuronowych do wykrywania sęków”.

Oprócz skanera firma WOODINSPECTOR dostarczyła do Izotonii również swojej produkcji podajniki Q-Feed 60. Całość została zintegrowana z optymalizerką Falcon-3000. Jest to maszyna przeznaczona do szybkiego i dokładnego cięcia pojedynczych elementów na wymiar wraz z usuwaniem wad. Jej producentem jest polska firma Metal-Technika.

Jak działa Q-SKAN?

Skaner składa się z kamer przemysłowych, oświetlaczy LED, laserów liniowych i wydajnego komputera PC. Jego działanie oparte jest na technologii cyfrowej analizy obrazu. To dzięki niej urządzenie potrafi bardzo precyzyjnie, w sposób ciągły i powtarzalny, wykrywać najbardziej popularne defekty w drewnie. Przeprowadzone testy potwierdzają wyższą skuteczność działania systemu skanującego w porównaniu do pracy człowieka. Zastosowane w programie optymalizacji algorytmy pozwalają dobrać działanie skanera dla producentów różnych wyrobów z drewna klejonego.

https://www.woodinspector.eu/services/q-scan/

(jz)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług