Proces renowacji starych mebli | 4woodi

Proces renowacji starych mebli

Proces renowacji starych mebli – zarówno tych o obiektywnie dużej wartości, jak też tych o wartości sentymentalnej – wymaga znajomości tradycyjnych technik stolarskich i lakierniczych, cierpliwości oraz dobrych produktów przeznaczonych do uszlachetnienia odnawianego mebla. W między innymi takie produkty zaopatruje rynek od niemal stu lat brytyjska firma Fiddes & Sons, której dystrybutorem w Polsce jest madrona.pl.

Podstawową kwestią podczas renowacji zniszczonego mebla jest usunięcie starej powłoki lakierniczej. Proces ten należy przeprowadzić tak, by nie usunąć patyny z drewna oraz nie zniszczyć forniru czy obłogu. Dlatego stare powłoki usuwa się chemicznie za pomocą dedykowanych produktów, a nie poprzez jedynie szlifowanie. Środek do usuwania powłok firmy Fiddes nosi nazwę Klendoo i pozwala na efektywne zmiękczenie większości starych lakierów czy werniksów.

Odkryte drewno warto potraktować środkami do wybielania czy ługowania drewna w celu usunięcia resztek starych kolorów, plam i przebarwień. Fiddes proponuje swój dwuetapowy produkt o nazwie Fiddes Wood Bleach.

Oczyszczone i wyługowane powierzchnie drewniane starych mebli barwić można 3 typami bejc firmy Fiddes: wodnymi, spirytusowymi lub olejno-naftowymi. Jeżeli mebel ma być docelowo politurowany, wówczas najczęściej zaleca się bejce olejno-naftowe. Cechują się one łatwością nanoszenia, doskonałą wydajnością i oferują równe, antyczne w efekcie zabarwienie drewna z podkreśleniem jego usłojenia. Specjalna receptura zapobiega tzw. wstawaniu włókien oraz wstępnie wypełnia drewno, co ma szczególnie duże znaczenie przy uszlachetnianiu powłoki politurą. Jeżeli po usunięciu starej powłoki i jej wyługowaniu chcemy uzupełnić duże, otwarte pory w drewnie, to jeszcze przed bejcowaniem stosuje się Grainfiller – wypełniacz porów, dostępny w kilku podstawowych kolorach.

Zabarwione drewno możemy już bezpośrednio politurować lub wstępnie nanieść 1-2 warstwy, tzw. podkładu szelakowego. Podkład ten, dzięki zawartości pumeksu i specjalnych dodatków, łatwo się szlifuje i wstępnie wypełnia pory drewna. Po jego wyschnięciu należy powłokę delikatnie przeszlifować i nanosić ostateczne wykończenie – politurę lub wosk. Fiddes & Sons oferuje politury szelakowe o silnym stężeniu i w podstawowych barwach: oranż, rubin, miód, bezbarwną, czarną oraz w kolorze czerwonego sandałowca. Politurę nanosi się tamponami, wysokiej klasy pędzlami lub nawet poprzez natrysk. Przy nanoszeniu ręcznym politurę warto rozcieńczyć dla uzyskania optymalnej gęstości.

Na wykończoną powłokę politurową lub bezpośrednio na wspomniany wcześniej podkład szelakowy zaleca się naniesienie wosku. Fiddes proponuje dwa typy wosków do drewna: wosk Supreme, który można nanosić na drewno surowe, ale też politurowane, lakierowane, malowane oraz wosk antyczny Mellow Wax, który nanosimy tylko na powierzchnie już zagruntowane bądź wykończone. Oba typy wosków dostępne są w wersjach bezbarwnych oraz barwionych, które pozwalają nadać drewnu dodatkową kolorystykę, spatynować powierzchnię i wybłyszczyć meble. Woski te stosuje się również do pielęgnacji wartościowych mebli.

Wszystkie wymienione powyżej produkty stosować też można podczas tworzenia mebli nowych, gdy chce się uzyskać szlachetne, tradycyjne wykończenie lub stworzyć kopie dawnych mebli..

Zakres odległości Promień: KM

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług

BESbswy