Rosnąca z dnia na dzień różnorodność produkcji, będąca odpowiedzią na coraz wyższe wymagania rynku, diametralnie zmieniła sposób wytwarzania mebli. Partie produkcyjne zmniejszyły się w ostatnich latach kilkukrotnie. Już trudno wyobrazić sobie zamówienia na setki sztuk produktu. Tylko liderzy rynku tacy jak IKEA mogą sobie pozwolić na produkcję wielkoseryjną. Systemy zarządzania w takich firmach oparte są na podejściu MRP, ERP. Jednak zdecydowana większość producentów produkuje na zasadzie produkcji pod zamówienie, godząc się jednocześnie na związane z tym problemy. Jednym z głównych z nich jest identyfikacja wyrobu. Dlatego większość firm decydujących sią na wdrożenie systemu zarządzania produkcją od razu implementuje technologię kodów kreskowych w obszarze produkcji.
Zastosowanie
Możliwości zastosowania technologii kodów kreskowych, dzięki jej uniwersalności, jest bardzo dużo. Wynika to z samej definicji kodu kreskowego, który jest niczym innym jak zakodowaną w postaci czarnych pasków informacją. Różne technologie i standardy różnią się między innymi pojemnością kodu, czyli jak wiele informacji możemy w nim zapisać oraz odpornością na uszkodzenia, czyli przy jakim procencie uszkodzenia etykiety jesteśmy jeszcze w stanie odczytać informację zawartą w kodzie. Możliwości zastosowania kodów są zależne w dużym stopniu od oprogramowania, które zarządza procesem produkcyjnym, a jednocześnie steruje pracą skanerów. W rozwiązaniach przemysłowych takich jak SAP, IFS, Saturn stosuje się technologię komunikacji skanerów z systemem za pomocą sieci WiFi. Bardzo często w przypadku urządzeń CNC skanery są na wyposażeniu samych urządzeń.
Krok 0. Dostawca dostarcza tkaniny.
Krok 1. Skanowane są etykiety na rolkach tkaniny i tworzony jest dokument dostawy. Jednocześnie system uaktualnia informację w zamówieniu o dostarczonej ilości materiału.
Krok 2. Magazynier układa tkaniny na półkach, jednocześnie skanując etykietę regału. Od tego momentu system jest poinformowany o lokalizacji każdej rolki.
Krok 3. Magazynier otrzymuje z sytemu dyspozycję kompletacji tkanin z określeniem położenia rolek. Na podstawie listy dokonuje tej czynności, skanując jednocześnie fakt pobrania rolki z magazynu.
Krok 4. Magazynier kompletuje wysyłki na polach odkładczych, tworząc palety do wydania, oznaczając każdą paletę oddzielnym kodem paskowym.
Krok 5. Tkaniny są wydane na produkcję. Skanowana jest etykieta palety i identyfikator odbierającego. W tym momencie tworzy się dokument wydania na produkcję.
RFID
Technologie oznakowania RFID coraz częściej stosowane są również w przemyśle meblowym. Zaletą technologii jest kompletnie bezobsługowe rejestrowanie danych. Towary, surowce, przejeżdżając przez bramę RFID, są automatycznie rejestrowane w systemie komputerowym. Wadą tych technologii jest jeszcze stosunkowo wysoka cena etykiet i znaczników RFID w porównaniu z klasycznymi kodami paskowymi. W przypadku tej technologii należy również rozwiązać, czy towary wchodzą, czy wychodzą z magazynu.
RFID – przykład zastosowania
Bramka Magazynowa Pełna jest dwuczęściową konstrukcją montowaną przy rampie w magazynie. Dzięki wbudowanym antenom RFID i czytnikom rejestruje towary wyposażone w tagi RFID, które są przewożone wózkami widłowymi. Aplikacja korzysta z analizatora mocy sygnału i przy współpracy czujników krańcowych określa kierunek przejazdu towarów przez bramkę. Zastosowane rozwiązania techniczne pozwalają na bezbłędne zarejestrowanie wszystkich towarów.
Dodatkowo bramka wyposażona jest w kamerę dookólną, która wykonuje zdjęcia w momencie zarejestrowania towarów oraz pojawienia się alarmów, np. błędny numer, błędny kierunek przejazdu etc.
Oprócz kamery zainstalowany jest monitor do komunikacji z obsługą. Dyspozytor może wyświetlić informacje dla wózkowego o liczbie towarów/palet do załadowania/przyjęcia, zaś system informacje o alarmach, wykonaniu zlecenia itp. Jest to bardzo duże ułatwienie dla operatorów wózków, ponieważ na bieżąco mogą oni śledzić postęp prac.
Dobór urządzeń
Dobierając urządzenie, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że awaria może zatrzymać cały proces produkcyjny, co zwykle jest bardzo kosztowne. Dlatego koszt zakupu nie powinien mieć decydującego znaczenia.
Na rynku znajdziemy wielu dostawców drukarek kodów paskowych, tagów RFID, skanerów o różnych zastosowaniach. Dobierając urządzenia, przede wszystkim należy sprawdzić, czy urządzenia współpracują z system informatycznym, który posiadamy. Następnie należy dobrać urządzenie do warunków pracy, w jakich będzie eksploatowane (zapylenie, temperatura, wilgotność itp.). Trzeba mieć na uwadze, że często operatorzy pracują w rękawiczkach, dlatego taki szczegół jak wielkość przycisków może mieć znaczenie. Warto również sprawdzić opinie na temat urządzenia, szczególnie niezawodności, dostępności i szybkości serwisu.
Dariusz Racz
ITM Software House Sp. z o.o.
e-mail: dariusz.racz@itm.com.pl