Płyty Forner z antybakteryjną powierzchnią

Prawidłowe czyszczenie powierzchni meblowych oraz ich dezynfekcja to najskuteczniejsze metody zapobiegające rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. W walce pomóc mogą jednak antybakteryjne płyty meblowe, ponieważ właściwości materiału zapobiegają namnażaniu się zarazków.

 

„Przemysł farmaceutyczny, medyczny, ale także spożywczy – to przykłady branż, gdzie antybakteryjne powierzchnie dotykowe są dość często stosowane. W związku z pandemią COVID-19 materiały o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych zaczęły być wykorzystywane także w sektorze prywatnym i hotelarstwie. Zaczęliśmy bowiem zwracać większą uwagę na kwestie tak prozaiczne, jak mycie rąk, ogólną higienę czy też – mimowolnie – na fakt, jakimi właściwościami charakteryzują się przedmioty, którymi się otaczamy” – mówi Sebastian Bartkowiak, prezes firmy Forner®, producenta akrylowych płyt meblowych na wysoki połysk i głęboki mat oraz dystrybutora włoskich płyt dekoracyjnych Cleaf.

Antybakteryjna płyta meblowa, czyli jaka?

„Dużą część przestrzeni hotelowych, jak również naszych mieszkań, stanowią meble. Dlatego trend na antybakteryjne powierzchnie nie omija branży meblarskiej. I mówimy tutaj zarówno o powierzchniach pionowych, jak i poziomych, czyli frontach i blatach. Forner, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klientów, oferuje możliwość zamówienia superpołyskowych i supermatowych płyt meblowych oraz włoskich płyt meblowych Cleaf z powierzchnią o właściwościach biobójczych.

Przy zachowaniu standardowych własności płyt meblowych dodatkowo ich powierzchnia wykazuje właściwości redukujące bakterie i zarazki o 99,9%, zgodnie z wytycznymi normy ISO 22196. W skrócie oznacza to, że bakterie i grzyby na powierzchni takiej płyty meblowej, a co za tym idzie, na powierzchniach mebli, nie będą się dalej rozwijać i namnażać, czyli że powierzchnia płyt meblarskich zastosowanych na blaty czy fronty posiada zdolność do hamowania wzrostu mikroorganizmów” – podkreśla Sebastian Bartkowiak.

Antybakteryjność powierzchni dotykowych jest potwierdzona testem według normy ISO 22196:2011 (test antybakteryjności przeprowadza się na dwóch bakteriach – Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty i Escherichia coli – pałeczka okrężnicy), wynik którego poświadcza, że powierzchnia płyt meblowych cechuje się zdolnością do hamowania wzrostu mikroorganizmów.

Płyty meblowe Forner z powierzchnią antybakteryjną

Od stycznia 2021 roku wszystkie folie senosan®, na bazie których Forner produkuje meblowe płyty superpołyskowe SR oraz meblowe płyty supermatowe SR, posiadają właściwości antybakteryjne, które redukują bakterie i zarazki o 99,9% w ciągu 24 godzin. Antybakteryjna skuteczność powierzchni matowej i połyskowej została potwierdzona przez niezależny, certyfikowany instytut badawczy.

Nie inaczej jest z włoskimi płytami dekoracyjnymi z kolekcji Forner & Cleaf. W listopadzie 2020 r. Cleaf rozpoczął produkcję płyt meblowych oraz laminatów zgodnie z wytycznymi i standardem certyfikatu ISO 22196: 2011. Włoski producent przywiązuje niezwykłą wagę do tego, by produkty Cleaf spełniały wszelkie możliwe normy higieny, których wymagają klienci. Dlatego od stycznia 2021 r. wszystkie płyty meblowe oraz laminaty z kolekcji Forner Espresso 2022 od Cleaf są dostępne z powierzchnią antybakteryjną.

Antybakteryjność powierzchni włoskich płyt meblarskich uzyskano dzięki zastosowaniu dodatku jonów srebra do żywic melaminowych Cleaf. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciw grzybom oraz pleśni są potwierdzone przez zewnętrzne laboratoria i nie przestają być „aktywne” wraz z upływem czasu.

Dodajmy, że testy antybakteryjne płyt i laminatów Cleaf wykazały zahamowanie wzrostu i redukcję liczby bakterii w ciągu doby > 99,9%. Testy przeciw pleśni przeprowadzone zgodnie z metodą ASTM G21-15 wykazały brak wzrostu grzybów na powierzchni po 28 dniach. Właściwości mechaniczne i odporność powierzchni antybakteryjnych płyt meblowych i laminatów są identyczne jak standardowych płyt Cleaf.

Na koniec podkreślmy jednak, że najskuteczniejszą metodą na zapobieganie rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i grzybów jest prawidłowe i częste czyszczenie powierzchni meblowych oraz ich dezynfekcja.