Oszczędność i porządek w zakładzie pracy

Prawidłowe odpylanie maszyn stolarskich i centrów obróbczych, jak również racjonalne obchodzenie się z materiałem poprodukcyjnym stanowi w dzisiejszych czasach podstawowy warunek do oszczędności i obniżenia kosztów eksploatacji maszyn zajmujących się obróbką drewna.

Jak obniżyć koszty? Jak usprawnić i ułatwić pracę swoim pracownikom?
Czas poświęcony na ręczne lub niezautomatyzowane usuwanie odpadów poprodukcyjnych jest dla właściciela zakładu czasem straconym. Odpady pozostające w maszynie stolarskiej znacząco wpływają na pogorszenie się warunków jej pracy, co prowadzi do tego, że elementy obrabiające są wówczas częściej wymieniane. Dodatkowo zalegające odpady mogą spowodować zaprószenie ognia.
Zdawał sobie z tego doskonale sprawę właściciel firmy meblowej PIGŁOMEBEL z Grodziska w województwie opolskim Adam Pigło. Już ponad 10 lat temu postanowił zainwestować w pierwszą instalację odpylającą wraz z wysoko wydajnymi wentylatorami transportowymi, następnie w rębak, a ostatnio w silos z filtrem stropowym NESTRO.

Zapytaliśmy Adama Pigło, dlaczego zdecydował się na pierwsze inwestycje w system odpylający?
Adam Pigło: Od kilkunastu lat produkuję meble do wyposażenia biur, sklepów, jak również kuchnie i sypialnie. Na początku działaliśmy przy zastosowaniu prostych, stanowiskowych odpylaczy. Zajmowały one dużo miejsca, pyliły i hałasowały. Ta inwestycja 10 lat temu to było coś nowego dla mojego zakładu – nowoczesne urządzenie filtracyjne, wentylatory, zasuwy odcinające. Postanowiłem wówczas wymienić całą instalację, upatrując w tym obniżenia kosztów funkcjonowania mojego zakładu.

Jak dzisiaj ocenia Pan tę inwestycję?

A. P.: Nie pomyliłem się, to była naprawdę sensowna inwestycja, jeśli chodzi o ergonomię pracy i czystość, a w perspektywie bardzo opłacalna, biorąc pod uwagę oszczędności.

Dlaczego wybrał Pan firmę NESTRO do realizacji tej inwestycji?
A. P.: Oczywiście nie była to prosta decyzja. Na polskim rynku jest obecnych przynajmniej kilka firm, które wyróżniają się jakością i profesjonalizmem. Jednak o wyborze firmy NESTRO zadecydowały po pierwsze aspekty techniczne, tj. trwałe i bezawaryjne urządzenia. Drugim bardzo ważnym aspektem był dostęp do serwisu i bardzo dobra jakość elementów instalacji odpylającej i urządzeń.

Widzę u Pana urządzenie rozdrabniające, czy to była Pańska kolejna inwestycja.
A. P.: Tak, druga inwestycja, jeśli chodzi o NESTRO, nastąpiła 8 lat po zakupie instalacji odpylającej. Z uwagi na dużą ilość materiału poprodukcyjnego, który zalegał w hali produkcyjnej i w magazynie, musiałem coś z tym zrobić. Rębak był tutaj jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Jaki to rębak?
A. P.: Zakupiłem rębak serii NZL 18,5 kW, z nożami skrawającymi KONKAV o możliwości czterokrotnego obrotu gwarantujące wysoką wydajność, co dla mnie osobiście oznaczało, że rębak będzie pracował krótko i wydajnie, co przy silniku 18,5 kW ma duże znaczenie z uwagi na koszty energii elektrycznej.

Czy są już plany kolejnych inwestycji?

A. P.: Tak. Zakończyłem właśnie inwestycję w silos z filtrem stropowym NESTRO. Myślę, że następnym krokiem będzie w pełni automatyczny kocioł NESTRO o mocy 220 kW. Zobaczymy jednak, co przyniesie przyszły rok w naszej branży, jestem wprawdzie optymistą, jednak bardzo ostrożnym.

Dziękujemy za rozmowę.

Dlaczego NESTRO?
Od ponad 35 lat firma NESTRO zajmuje się tą problematyką, a rozwiązania, które w tym zakresie proponuje, są zawsze nowoczesne i pozwalają zaoszczędzić czas i energię, jak również zawsze pozytywnie wpływają na środowisko naturalne.

Filtr nadciśnieniowy wraz z wentylatorami transportowymi zamontowany w zakładzie PIGŁOMEBEL jest przystosowany do oddzielania pyłu i/lub wiórów pochodzenia drzewnego od 500 do 15000 m3/h. Zbudowany jest z komór i dlatego zawsze istnieje możliwość rozbudowy takiego urządzenia Zastosowano w nim szereg zabezpieczeń technicznych.
Instalacje redukujące ciśnienie
W urządzeniach filtracyjnych istnieje niebezpieczeństwo wybuchu pyłu, gdyż w przypadku pożarów spowodowanych żarem mogą powstać eksplozyjne gazy, a podczas wnoszenia materiału lub podczas oczyszczania filtra groźne mieszanki powietrza. Filtry podciśnieniowe są wyposażone w instalacje redukujące ciśnienie, tzw. klapy EX.
Przewody instalacji przeciwpożarowej
W filtrze wbudowany jest przewód instalacji przeciwpożarowej wykonany z średniociężkiej rury gwintowanej zgodnie z DIN 2440 i kształtek rurowych.

NESTRO oferuje 8 typów rębaków z serii NZL, które sprostają oczekiwaniom stawianym zarówno przez niewielkie zakłady stolarskie, meblowe i drzewne, jak i te większe. Dzięki tym urządzeniom w dość prosty sposób można rozwiązać problem zalegających odpadów drzewnych poprzez ich rozdrobnienie. Rębaki serii NZL doskonale radzą sobie z przerobieniem zarówno drewna miękkiego, a także twardego, jak również płyt wiórowych i wszelkich materiałów drewnopochodnych.
Cały materiał poprodukcyjny doprowadzany jest do rębaka od góry, nad lejem zsypowym. Poprzez sterowanie hydrauliczne szuflada dociskana jest do wirnika tnącego – rotoru. Posuw szuflady następuje stopniowo w zależności od poboru prądu głównego silnika. Rozdrabnianie następuje pomiędzy obracającymi się nożami na wale rotoru i stałym przeciwnożu zamocowanym na głównym łożu maszyny.
O tym, jakich rozmiarów zrębki otrzymujemy, decydują otwory w sicie rębaka.
Rębaki NESTRO stanowią doskonałe uzupełnienie parku maszynowego każdego zakładu branży drzewnej, gdzie powstaje problem gromadzących się odpadów poprodukcyjnych.
.