Nowoczesny rozkrój według HOMAG

Na Live.HOMAG, hybrydowych targach wewnętrznych Grupy HOMAG, wiele uwagi poświęcono pilarkom do rozkroju płyt. Można było na nich dowiedzieć się wszystkiego o tych maszynach począwszy od modeli najmniejszych a skończywszy na najbardziej rozbudowanych. Tematem pozostającym w centrum uwagi było zagadnienie elastycznego rozkroju płyt i optymalizacja produkcji.

 

Firma HOMAG dokłada starań, aby jej maszyny były proste i łatwe w obsłudze i jednocześnie zapewniały dużą wydajności i elastyczność pracy. Inteligentnie oprogramowanie gwarantuje ciągłość procesu i maksymalne wykorzystanie materiału. Wszystkie pilarki wyposażone są w system sterowania CADmatic5. Posiadają też możliwość pracy z oprogramowaniem intelliDivide w „chmurze” lub z oprogramowaniem Cut Rite do optymalizacji rozkroju.

SAWTEQ B-130 – precyzja i efektywność

Jedną z prezentowanych na targach modeli była pilarka SAWTEQ B-130. Jest to ciekawa propozycja, gdyż cena tej maszyny jest tylko trochę wyższa niż dobrze wyposażonej pilarki formatowej. Może być więc dla niej alternatywą, szczególnie, że w zamian dostajemy jednak urządzenie pełne nowoczesnych rozwiązań, które gwarantują bardzo precyzyjny i wydajny rozkrój. W maszynie nad całym procesem czuwa inteligenty system inteliGuide.

Pilarka ma standardową długość cięcia wynoszącą 3200 mm. Na życzenie jest też dostępna w długości cięcia 3800 mm, co daje jeszcze lepszą wygodę obróbki płyt o większych wymiarach. Do tego wariantu maszyny producent poleca także dodatkowy moduł Easy2Feed, będący zintegrowanym podnośnikiem nożycowym. Zapewnia on automatyczny załadunek całych pakietów płyt z tylnego obszaru maszyny. To oczywiście jeszcze przyśpiesza przepływ procesów obróbczych.

SAWTEQ B-300 – z systemem magazynowania oraz intelliGuide professional

Na pokazie firma HOMAG zaprezentowała także połączenie pilarki SAWTEQ B-300 z automatycznym magazynem. Jak określa producent jest to przełomowy krok, który zapewnia bardzo wydajny przepływ materiału. Maszyna może pracować z licznymi dodatkowymi elementami takimi jak: magazyn powierzchniowy STORETEQ S-200, zintegrowany stół do układania elementów w stosy z etykieciarką, chwytak Power Concept professional, system ułatwiający obsługę intelliGuide professional i moduł do odkładania w stosy LITE. Rozwiązania te w zapewniają maksymalnie zoptymalizowany przebieg produkcji i zwiększoną wydajność.

SAWTEQ B-300 flexTec – pilarka z robotem

Jest to propozycja skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Zakłady tej wielkości w obecnych czasach muszą być bardzo elastyczne, gdyż otrzymują zlecenia o różnej wielkości. Czasem jest to produkcja jednostkową, która musi być wykonywana w sposób jak najbardziej zautomatyzowany, a czasem produkcja seryjna, obejmująca nawet całe pakiety wyrobów. Firmy często przyjmują też nieoczekiwane zlecenia, którym muszą sprostać. Pilarka SAWTEQ B-300 flexTec ma im w tym pomóc.

SAWTEQ B-300 flexTec jest wyposażona w robota, który częściowo bez pomocy operatora obsługuje rozkrój pojedynczych płyt. Na jednej zmianie może być wyprodukowanych aż 800 elementów.

Operator w zależności od zapotrzebowania operator może przełączyć pilarkę na tryb ręczny. Dostępne są wówczas wszystkie funkcje, tak jak w przypadku klasycznych pojedynczych pilarek firmy HOMAG.

Przedstawione rozwiązania będzie można zobaczyć na targach LIGNA w Hanowerze w przyszłym roku, na które Grupa HOIMAG zaprasza już dziś.

(jz)