Nowe specjalistyczne materiały

Jednym z trendów w materiałach tapicerskich na rok 2014 są produkty specjalistyczne, czyli posiadające innowacyjne parametry lub innowacyjną technologię wytworzenia. W pierwszej połowie roku 2014 firma Sanwil wprowadzi do swojej kolekcji kilka typów takich materiałów.

Porostat
Jest to wyrób PCW na dzianinie poliestrowej, spełniający wymagania normy PN-EN 1149-5: 2009 w zakresie właściwości elektrostatycznych. Jego wartość rezystancji powierzchniowej wynosi nie więcej niż 5 x 10 exp.7 [Ω] – liczonej jako średnia arytmetyczna z pięciu pomiarów jednostkowych danej partii. Dodatkowo wyniki badania wartości rezystancji skrośnej dla badanej partii nie są wyższe niż 5 x 10 exp.6 [Ω] (liczonej analogicznie jak powierzchniowej).

Parametr elektrostatyczności jest uzyskiwany dzięki użyciu specjalnego dodatku. Zaprojektowany przy współpracy z dostawcą surowiec pozwala uzyskać wysoki poziom rezystancji powierzchniowej bez użycia stosowanego powszechnie grafitu. Pozwala to na występowanie materiału Porostat w jasnych kolorach – efekt taki nie jest możliwy w przypadku standardowego dodatku elektrostatycznego.

Porostat występuje w tłoczeniu tzw. antypoślizgowym – typu kratka. Jego spektrum zastosowań może być bardzo szerokie, ale szczególnie jest predysponowany wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom elektrostatyczności na poziomie mniejszym niż 5 x 10 exp.7 [Ω].

Meditap
Nowy materiał z linii produktów Meditap produkowanych przez Sanwil, posiadających Certyfikat OEKO TEX. Bezftalanowy, o podwyższonej odporności na oleje, płyny fizjologiczne, alkohol oraz środki dezynfekujące zawierające chlor.

Do jego produkcji nie używa się ftalanów: ftalanu di butylu, ftalanu benzylu butylu, ftalanu di-(2-etyloheksylu), ftalanu di-n-oktylu, ftalanu di-izodecylu, ftalanu di izononylu oraz pierwiastków, o których mowa w normie EN 71-3, czyli: antymonu, arsenu, baru, kadmu, chromu, ołowiu, rtęci, selenu.

Meditap występuje w żywej kolorystyce, odpowiadającej standardom europejskim w zakresie kolorystyki dla dzieci. Z uwagi na olejoodporny charakter znajduje zastosowanie jako materiał tapicerski mebli do miejsc użyteczności publicznej – salonów spa, hoteli, banków, barów, kawiarni, placówek służby zdrowia (kozetki, fotele dentystyczne, stoły do masażu itp.). Z uwagi na brak zawartości ftalanów może być używany jako materiał tapicerski do mebli oraz kształtek edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci.

Materiały typu wysoki błysk
Jest to nowa linia materiałów w firmie Sanwil. Ich cechą charakterystyczną jest lico przypominające lustro, które zostało uzyskane dzięki zastosowaniu specjalnego papieru transferowego. Obecnie w ofercie znajdują się dwa materiały tego typu: obuwniczy i odzieżowy. Producent nie wyklucza stworzenia dodatkowych materiałów z tej linii, które znajdą zastosowanie jako materiały tapicerskie.

(ac)

.