Maszyny HOMAG produkują nie tylko meble

Maszyny CNC Grupy HOMAG oprócz głównego zadania, do którego zostały stworzone, czyli produkcji mebli, mogą również służyć do produkcji… maszyn CNC.

Firma HOMAG Polska, w ramach współpracy z Wydziałem Technologii Drewna SGGW w Warszawie, uruchomiła w 2013 roku w Hali Technologicznej Wydziału Centrum Pokazowo- Dydaktyczne. Wyposażając je w najnowocześniejsze maszyny stosowane w branży meblarskiej, dała studentom niepowtarzalną okazję do zapoznania się z ich budową oraz zasadami eksploatacji już w trakcie trwania studiów.

Obecność na wydziale tak nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie maszyn wzbudziła, w niektórych studentach, szczególną chęć bliższego ich poznania, przyczyniając się tym samym do powstania Koła Naukowego Obrabiarek CNC. Jest to zrzeszenie studentów, którzy, korzystając z nowych technologii, rozwiązują różne zadania inżynierskie – polegające na wykonywaniu prostych przedmiotów ułatwiających codzienne życie, jak i bardziej skomplikowane, np. projektowanie i budowa małych obrabiarek CNC.

Opiekun koła, dr inż. Piotr Podziewski, adiunkt z Wydziału Technologii Drewna SGGW, widząc potencjał drzemiący w maszynach HOMAGA, w oprogramowaniu SolidWorks posiadanym przez wydział oraz w studentach, zaproponował przeprowadzenie konkursu polegającego na zaprojektowaniu i wykonaniu maszyny CNC służącej do grawerowania powierzchni stolika kawowego. Spośród wielu stworzonych projektów do realizacji przekazany został jeden z nich – ADWENCZER. Konstrukcja bazująca na sklejce miała jedną zasadniczą zaletę – dawała wielkie pole do popisu dla maszyn Grupy HOMAG.

Tworzenie maszyny rozpoczęło się od sporządzenia dokumentacji płaskiej wszystkich sklejkowych elementów – wykorzystano do tego oprogramowanie SolidWorks. Następnie przy pomocy pilarki panelowej HOLZMA HPP 250 dokonano rozkroju arkusza sklejki na formatki, które w kolejnym etapie zostały obrobione na centrum obróbczym WEEKE Venture 108M. Bardzo wysoka dokładność obróbki elementów sprawiła, że składanie maszyny było czystą przyjemnością.

Ze złożoną i działającą maszyną studenci wystartowali w XLI Przeglądzie Dorobku Kół Naukowych SGGW i wygłaszając referat w sekcji inżynieryjnej, zdobyli wyróżnienie. Kolejnym krokiem był pokaz maszyny w trakcie pracy podczas Dni SGGW 2015, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie zwiedzających.

Zbudowani sukcesem ADWENCZER oraz bogatsi o wiele doświadczeń studenci od razu przystąpili do realizacji nowego projektu. Tym razem postanowili nieco zmodyfikować konstrukcję maszyny tak, aby zwiększyć jej sztywność, szybkość oraz pole robocze. Tak powstał projekt WMC.

W tym przypadku również postawiono na sklejkę jako główny materiał konstrukcyjny. Technologia wytwarzania również pozostała praktycznie niezmieniona. W pierwszym etapie dokonano rozkroju sklejki na formatki. Dzięki przeprowadzonej optymalizacji proces przebiegł szybko i wydajnie.

Następnie przy pomocy maszyny WEEKE BHX 055 wykonano niezbędne wiercenia we wszystkich elementach oraz przygotowano je do obróbki na centrum WEEKE Venture 108M. Niektóre z elementów wymagały skomplikowanej obróbki frezowaniem, która na pierwszy rzut oka wydawała się możliwa jedynie na maszynie wyposażonej w stół rastrowy, jednak wystarczyło stworzenie prostego przyrządu obróbkowego, by umożliwić przeprowadzenie jej na maszynie wyposażonej w standardowe konsole z przyssawkami.

Podobnie jak w przypadku ADWENCZER bardzo dokładna obróbka umożliwiła łatwy i szybki montaż maszyny, która zaprezentowana została na XIV Spotkaniu Użytkowników SolidWorks na Stadionie Narodowym.

Autorzy maszyny, mając w planach dotarcie do szerszego grona odbiorców, np. poprzez udział w różnych konferencjach naukowych, już planują działania mające na celu udoskonalenie konstrukcji.

Karol Skinder

.