Lakierowanie elementów meblowych – szybciej, oszczędniej, efektywniej

Firma Schweikart Hightech Holzteile z miasta Sulz am Neckar, założona w 1976 roku, od wielu lat swoją produkcję opiera na najnowocześniejszej technologii CNC. W zakładzie liczącym 3500 m² pracuje osiem 4- i 5-osiowych obrabiarek, a także liczne urządzenia peryferyjne, takie jak piły, okleiniarki do obrzeży lub prasy do foliowania powierzchni. Dotychczas brakowało profesjonalnej kabiny lakierniczej z suszarnią, która pozwalałaby na produkcję na poziomie przemysłowym. Uzupełnienie parku maszynowego producent powierzył firmie Höcker Polytechnik.

 

Niewiele jest materiałów dających tak ogromne możliwości jak drewno. Nieskończona liczba opcji obróbki i aplikacji, trwałość, wytrzymałość, estetyka. A kiedy połączy się te wyjątkowe właściwości z najnowszą technologią CNC, powstają drewniane elementy o wyjątkowym uroku. Są precyzyjnie przycięte, idealnie zakrzywione i, w zależności od zastosowania, mogą być również malowane.

 

Precyzja na pierwszym miejscu

Schweikart Hightech Holzteile to profesjonalista w zakresie obróbki CNC. W siedzibie firmy komponenty z materiału kompozytowego i litego drewna są projektowane, wytwarzane i wykończane z dużą precyzją. Produkowane są zarówno unikatowe sztuki, jak i całe serie. Stopień automatyzacji jest bardzo wysoki, więc aby zachować płynność pracy, firma zatrudnia tylko 25 dobrze wyszkolonych pracowników.

Technologia CNC jest wciąż najnowocześniejszą i najdoskonalszą w zakresie obróbki drewna, ale w ostatnich latach wymagania jakościowe dotyczące jakości powierzchni wzrosły. Kabina lakiernicza powinna być na tyle kompaktowa, aby można ją było łatwo zintegrować z warsztatem, zagwarantować bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników, a ponadto – co szczególnie istotne dla firmy Schweikart – pozwolić na uzyskanie dużej wydajności, przy jednoczesnej energooszczędności systemu.

Oprócz rozwiązań takich jak systemy do filtracji, odpylacze lub brykieciarki, specjaliści z firmy Höcker Polytechnik opracowują i produkują ściany lakiernicze i kabiny lakiernicze dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, przy czym każda aplikacja wymaga indywidualnych rozwiązań. Höcker Polytechnik oferuje kompleksowy program: od ultrakompaktowych, połączonych kabin suszarniczych i malarskich, aż po rozwiązania o kubaturze XXL, z przygotowaniem farb, obszarami malarskimi, suszarniami i zintegrowaną technologią przenośników włącznie.

Eugen Schmidt, kierownik projektu w Höcker Polytechnik, towarzyszył firmie Schweikart we wszystkich fazach realizacji projektu:

„Wymagania dotyczące kabiny lakierniczej były wysokie. Z jednej strony miała ona umożliwić lakierowanie dużych ilości, a zarazem pozwolić na sprawną pracę z elementami o wielkości do 4,5 m x 1,5 m. Ponieważ w firmie Schweikart pracuje się z różnymi rodzajami lakierów, oczekiwania dotyczyły zarówno wymaganych przepływów powietrza w kabinie lakierniczej, jak i wydajności odciągów oparów i mgieł lakierniczych podczas malowania. Szczególnie ważna była też możliwość płynnej regulacji temperatury, co jest warunkiem koniecznym do zagwarantowania najwyższej jakości powierzchni” – wyjaśnia Eugen Schidt.

Podczas intensywnej fazy planowania, Walter Schweikart i zespół Höcker Polytechnik znaleźli rozwiązanie, które zharmonizowało się z istniejącymi procesami produkcyjnymi, a także zintegrowało funkcje oszczędzania energii.

 

Elastyczność standardem

Nowa kabina lakiernicza jest używana w firmie Schweikart Hightech Holzteile od kilku miesięcy. Inwestor już teraz mówi o doskonałej jakości lakierowanych powierzchni, doceniając także możliwość elastycznego użytkowania kabiny oraz duże wydajności, które pozwalają na lakierowanie i suszenie większych serii.

Aby umożliwić jak najbardziej efektywną pracę, dla kabiny lakierniczej stworzono optymalne środowisko o powierzchni 200 m². 3-strefowe centrum lakiernicze znajduje się w pobliżu warsztatu, ale jest oddzielone od niego przestrzennie. Powierzchnia użytkowa kabiny, licząca 10,0 m x 4,0 m x 2,6 m oferuje wygodne miejsce na duże elementy, a także miejsce pracy dla dwóch osób pracujących równolegle. W oddzielnym pomieszczeniu kabiny lakierowanie odbywa się za pomocą malowania bębnowego i zanurzeniowego. Dzięki sterowaniu PLC odpowiednie obszary mogą być obsługiwane indywidualnie lub równolegle. Cała kabina lakiernicza może służyć do suszenia dużych elementów.

W firmie Schweikart wykorzystywane są lakiery rozpuszczalnikowe 1K i 2K, które powodują duże obciążenie materiałem filtracyjnym w kabinach lakierniczych. Dlatego składany filtr kartonowy na przedniej ścianie odciągowej działa jak filtr wstępny i wychwytuje dużą część mgły lakierniczej. Kolejny etap filtrowania odbywa się dzięki macie filtracyjnej, która wychwytuje kolejne cząsteczki.

Filtr kieszeniowy w centrali wentylacyjnej działa jako ostatni stopień filtracji. Dzięki tym trzem etapom filtrowania spełnione są wymogi prawne dotyczące ochrony przed emisjami, a zarazem poszczególne elementy systemu w mniejszym stopniu się zużywają, co przekłada się na ich dłuższą żywotność.

W zależności od trybu pracy do malarni dostarczane jest nawet 20 000 m² /h przefiltrowanego świeżego powietrza, a ciśnienie w kabinie jest monitorowane przez czujnik. Operator może szybko uzyskać informacje o aktualnym ciśnieniu w kabinie i dostosować je do aktualnych potrzeb. Malarz korzysta ze stałej  – równomiernej – atmosfery malowania – bez względu na to, czy używane są nowe filtry, czy też filtry były używane przez pewien czas. A ponieważ nie można uniknąć wymiany filtra, system sterowania sygnalizuje tę konieczność w odpowiednim czasie, w koordynacji z czujnikiem ciśnienia. Oprócz niezawodnego usuwania mgły lakierniczej i oparów malarskich, decydująca dla rezultatu malowania jest stała temperatura w obszarze malowania i suszenia, która kontrolowana jest automatycznie.

Zintegrowany odzysk ciepła z obrotowym, wysoko sprawnym wymiennikiem ciepła zapewnia moc wyjściową do 172 kW. Cenna energia cieplna powietrza wywiewanego jest w dużej mierze zachowywana i wraca do obiegu ciepła przez wymiennik. Pozwala to na znaczną redukcję kosztów ogrzewania i oszczędności rzędu kilku tysięcy euro w ciągu roku.

Dzięki nowemu centrum lakierniczemu Höcker Polytechnik firma Schweikart nie tylko zrealizowała swoje cele jeśli chodzi o wysoką jakość powierzchni. Dodatkowym bonusem jest też optymalizacja całego procesu, większa wydajność oraz redukcja wydatków ponoszonych na ogrzewanie i energię elektryczną.