Jakość poparta tradycją – traki łańcuchowe Logosol

Jednym z najbardziej znanych elementów oferty szwedzkiej firmy Logosol są łańcuchowe traki przenośne. Pierwszy trak z serii M został wprowadzony do sprzedaży w 1989 roku i okazał się wielkim sukcesem. Od tamtego czasu linia traków nadal stanowi bazę asortymentu firmy Logosol. Z biegiem lat trak Logosol przeszedł wiele kroków rozwoju, począwszy od modelu M1, na aktualnym modelu M8 skończywszy. Ciągle modernizowany zgodnie z potrzebami użytkowników jest obecnie jednym z najlepszych rozwiązań wśród urządzeń tego typu.

Każdy kolejny z przedstawicieli rodziny łańcuchowych traków przenośnych Logosol różni się od swojego poprzednika szczegółami w zakresie funkcjonalności. Ich konstrukcja, funkcje oraz wyposażenie dodatkowe od lat podlegają modyfikacjom, aby ich używanie stało się maksymalnie proste i wygodne. Dlatego rodzinę traków serii M najlepiej poznać przez pryzmat najmłodszego jej członka, czyli traka M8. Można na nim wyprodukować wysokiej klasy deski, łaty i elementy konstrukcyjne. Jest bardzo lekki i łatwy w użyciu, daje możliwość dowolnego przemieszczania.
Trak M8 jest doskonałym wyborem dla użytkowników, którzy nie mają doświadczenia w przecieraniu drewna. Obsługa tego traka jest niezwykle prosta. Każdy bardzo szybko nauczy się, jak na nim pracować, ponieważ już pierwszego dnia wspólnej pracy można osiągnąć doskonałe rezultaty. Trak M8 pozwala na produkcję belek, desek, a nawet milimetrowej grubości listew. Na traku M8 można przecierać każdy rodzaj drzewa: dąb, sosnę, modrzew, akację, jabłoń, czereśnię, itd. Trak może z łatwością obsługiwać jedna osoba.

Mocna i sztywna rama
Trak M8 to stabilna i wytrzymała konstrukcja wykonana z wysokiej jakości anodyzowanego aluminium. Wszystkie elementy konstrukcyjne traka poddawane są procesowi anodyzowania, który to zapewnia wysoką odporność na zabrudzenia, deszcz, śnieg i lód oraz korozję. Dzięki temu procesowi na traku można pracować przez cały rok. Zamontowane na traku M8 sanie ślizgają się wzdłuż szyny prowadzącej. Jej gładka powierzchnia ma mały współczynnik tarcia, daje się łatwo wyczyścić, wymaga minimalnych nakładów obsługowych. W przeciwieństwie do konstrukcji stalowych trak może stać na zewnątrz przez dziesiątki lat. Konstrukcja jest praktycznie bezobsługowa i zawsze będzie gotowa do użycia w chwili, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Dobrze przemyślana ergonomia

Aby ułatwić umiejscowienie kłody na łożach traka, wyposażony on został standardowo w dwie rampy, po jednej z każdej ze stron. Rampa posiada ostre zakończenia, które eliminują ryzyko obsunięcia się kłody. Dodatkowo na początku i końcu szyny prowadzącej zamontowano regulowane podpory, które uniemożliwiają obwisanie końców przecieranego materiału.
Kłody umieszczane są na niezależnych łożach, których wysokość regulowana jest za pomocą ręcznie obracanych korb. Każde łoże wyposażone jest w swoją własną klamrę zabezpieczającą kłodę przed przemieszczaniem podczas cięcia. Widoczne i słyszalne ustawianie wysokości w znacznym stopniu ułatwiają obsługę.
Kompaktowa budowa sprawia, że łatwiej jest operować kłodą. Ścięta deska znajduje się na wysokości pasa operatora, który nie musi się schylać ani używać wiele siły, aby ściągnąć ją z traka.

Produkcja mobilna lub stacjonarna

Wielu z właścicieli M8 użytkuje go do zastosowań stacjonarnych. Ale czasami niektórzy z nich zabierają ze sobą trak w miejsca, gdzie zachodzi konieczność przetarcia drewna, np. w lesie, na podwórku u sąsiada czy gdziekolwiek indziej. Trak Logosol M8 najczęściej wykorzystuje do przecierania zwykłe, spalinowe pilarki łańcuchowe. Typowym modelem jest Stihl MS660, która tnie szybko i dokładnie. Dzięki zastosowaniu w nim prowadnicy i łańcucha do cięcia wzdłużnego przetarta powierzchnia jest równa i gładka, porównywalna do tej z traków taśmowych.
Z tym modelem pilarki spalinowej można przecierać kłody o średnicy 15 cm z prędkością około 5 m/min. Oprócz pilarek spalinowych trak M8 może współpracować z elektrycznymi pilarkami łańcuchowymi serii E. Elektryczna jednostka tnąca, np. Logosol E8000 współpracująca z automatycznym posuwem E37 zwiększa szybkość cięcia i umożliwia cięcie z prędkością nawet do 15 m/min. Ale dane techniczne to jedno, a praktyka to drugie. Wszystko zależy od rodzaju przecieranego drewna. Klienci, którzy korzystają z traków M8, mogą z doświadczenia powiedzieć, że są w stanie wyprodukować od dwóch do czterech metrów sześciennych tarcicy w jeden dzień roboczy.

Unikalne, niskoprofilowe łańcuchy
Łańcuchy używane na tym traku zostały wyprodukowane przez wiodącego na świcie producenta pilarek i akcesoriów do cięcia drewna. Te unikalne łańcuchy gwarantują niesamowicie gładką powierzchnię po przecięciu. Niski profil powoduje, że rzaz ma grubość tylko 6 mm (1/4“). Łańcuchy są łatwe w ostrzeniu. Odpowiednio utrzymywany jeden łańcuch jest w stanie przeciąć nawet do 7 metrów sześciennych drewna.

Przetnie większość wymiarów

Na traku można przecierać kłody do 5,1 m długości. Można łatwo zwiększyć długość przecieranych kłód poprzez dodanie opcjonalnych elementów przedłużających. Najkrótszy element przedłużający ma 50 cm długości. Specjalne łańcuchy do cięcia wzdłużnego dostępne są do prowadnic o długościach 40 cm (16”), 50 cm (20”) oraz 63 cm (25”) i są odpowiednie do przecierania większości średnic kłód (w ofercie Logosol znajdują się również dłuższe prowadnice i łańcuchy). Kłody, które mają bardzo dużą średnicę, można przecierać innymi technikami, wykorzystując trak M8. Jedną z nich jest zamontowanie traka na przecieraną kłodę.

Dokładne cięcie
Przecierana kłoda spoczywa na dwóch niezależnie regulowanych w dół i w górę łożach. Klamry znajdujące się na łożach blokują kłodę i uniemożliwiają jej przesuwanie. Pilarka z zamontowaną prowadnicą i łańcuchem do cięcia wzdłużnego tnie kłody łatwo i bardzo dokładnie.
Dwa łoża można niezależnie regulować w górę i w dół. Takie rozwiązanie pozwala na łatwą niwelację rozmiarów kłody w celu uzyskania najlepszych efektów cięcia. Funkcja ta umożliwia również wykonywanie cięć pod różnymi kątami.
Każde łoże umożliwia regulację w dwóch skalach. Za pomocą dźwigni możesz regulować wysokość cięcia co 6 mm (1/4”) lub co 3 mm (1/8”) Opracowany przez nas system podnoszenia kłody sprawia, że trak M8 jest w stanie podnosić kłody o wadze do 500 kg.

Dane techniczne traka M8

 

Waga (bez pilarki)

55 kg

Długość standardowa

5,5 m

Szerokość

0,6 m

Wysokość

1,0 m

Odległość między ramionami łoża

2,0 m

Maks. średnica kłody

60 cm

Maks. długość przecieranej kłody

5,0 mb (standard), możliwość przedłużenia

Opcje

pilarki spalinowe i elektryczne, frezarka Log House, prowadnice, łańcuchy i inne


 

.