Frezarki na życzenie klientów

Ze względu na liczne zapytania ze strony klientów o frezarki ze stołem żeliwnym firma Felder pod koniec zeszłego roku wprowadziła do swojej oferty aż 4 modele tego typu maszyn: dwie pod marką Felder o nazwie F700 M oraz F900 M, a pod marką Format-4 modele profil 45 M i profil 45 M x-motion.

F700 M i F900 M
Agregat frezarek F700 M i F900 M, dzięki najwyższym standardom jakości Felder, jest elementem maszyny ekstraklasy i spełnia wraz z opatentowanym prowadzeniem Easy-Glide wysokie wymogi rzemiosła i przemysłu. Przy płozach segmentów przechyłu specjalne wkładki z ekstremalnie wytrzymałego tworzywa syntetycznego dbają o lekkość ustawień i wieloletnią precyzję. System ten pracuje bez smarów i jest absolutnie niewrażliwy na pył. Na to rozwiązanie systemu Felder, tyrolski specjalista w budowie obrabiarek, daje sześć lat gwarancji.

Wysokość użyteczna wrzeciona frezarki, wynosząca 115 mm w frezarce F700 M oraz 140 mm przy frezarce F900 M, 4 prędkości obrotowe oferowane przy F700 M i 5 prędkości przy F900 M, a dodatkowo prędkość do 15 tysięcy obrotów na minutę dostępna przy obu frezarkach z wrzecionem szybkoobrotowym Felder gwarantują najwyższą wszechstronność i wyjątkowe wyniki frezowania w dowolnym materiale. Sprawdzony system szybkiej zamiany wrzeciona dodatkowo niesie z sobą znaczne zwiększenie produktywności – wrzeciona z na stałe zamontowanymi narzędziami do wykonywania prac seryjnych oraz wrzeciona o różnych średnicach dają się błyskawicznie zamienić. Ponadto komfort obsługi podnosi blokada wrzeciona frezarskiego od zewnątrz.

Przy nowej przykładnicy frezarki Felder z pochylonymi w stronę użytkownika skalami wszystkie wartości można wygodnie odczytać. Elementy obsługi są ergonomicznie ułożone i proste w obsłudze. Szybko i bez demontażu można wymienić narzędzia frezarskie ze średnicami do 230 mm przy otworze w stole frezarki 230 mm w frezarce F700 M oraz 320 mm w frezarce F900 M, a przy frezowaniu płycin głowice można opuścić poniżej poziomu stołu. Zintegrowane przyłącze odciągu gwarantuje czyste miejsce pracy i najlepsze warunki podczas wykonywania prac frezarskich.

Opatentowany system ustawiania przykładnicy Multi na stole frezarki gwarantuje w każdym czasie jej równoległe prowadzenie i umożliwia, z pomocą tylko kilku ruchów, proste ustawienia pod średnicę narzędzia. Dzięki temu zapewniona zostaje absolutna powtarzalność dokładności oraz możliwe są łatwe i precyzyjne ustawienia.

Już w wyposażeniu standardowym frezarki ze stołem żeliwnym marki Felder dysponują elektryczną regulacją wysokości wrzeciona. W celu osiągnięcia różnorodnych opcji frezowania wrzeciono można przechylać do tyłu w zakresie od 90 do 45o i w zależności od wariantu wyposażenia dokonać tego ręcznie pokrętłem z wmontowanym wskaźnikiem zegarowym bądź w pełni elektronicznie z pakietem Power-Drive. Pokrętłem dokonuje się szybkich ustawień, do dokładnych ustawień, do dziesiątej części milimetra, służy przycisk. Niebieskie cyfry na wyświetlaczu LED informują w czasie realnym o aktualnej wartości rzeczywistej.

Masywny stół frezarki z odlewu z żeliwa maszynowego oferuje z wymiarem 1200 mm dużą powierzchnię do położenia materiału i maksymalną stabilność oraz może zostać powiększony za pomocą sprawdzonych stolików przedłużających Felder, umożliwiając obróbkę elementów o dużych wymiarach. Poza tym wysuwana rama, dostępna w wyposażeniu na życzenie, jeszcze dodatkowo zwiększa pole robocze.

Profil 45 M i profil 45 M x-motion
Technologię higt-tech oraz komfort obsługi ekstraklasy oferują najwyższe modele frezarek ze stołem żeliwnym i przechylnym wrzecionem profil 45 M oraz profil 45 M x-motion marki Format-4.

Masywny, wykonany bardzo precyzyjnie stół frezarki z żeliwa maszynowego zapewnia maksymalną stabilność i wyeliminowanie wibracji podczas pracy nawet przy najwyższych obciążeniach.

Wydajny zespół napędowy wrzeciona przy frezarkach z serii profil został skonstruowany specjalnie pod wymagającą eksploatację w przemyśle. Z precyzyjnym, podwójnym zawieszeniem dla dokładnej regulacji kąta oraz z liniowym prowadzeniem typu „jaskółczy ogon” dla regulacji agregatu na wysokość gwarantowana jest absolutna dokładność ustawień przez wiele lat. Wysokość użyteczna wrzeciona wynoszącą 140 mm lub opcjonalnie 160 mm oraz dostępna na życzenie płynna regulacja prędkości obrotowych od 1500 do 10.000 obrotów na minutę (15.000 przy wrzecionie szybkoobrotowym) gwarantuje najwyższą wszechstronność oraz nadzwyczajne wyniki frezowania w dowolnym materiale. Opatentowane prowadzenie segmentów przechyłu Easy-Glide wraz z 6-letnią gwarancją jest kolejnym wyróżnikiem jakości agregatu frezarki Format-4.

Wrzeciono frezarki przechylane do tyłu zapewnia najwyższe bezpieczeństwo podczas pracy, perfekcyjny, niezależnie od elementu, rysunek frezowania oraz wraz z podwójnym odciąganiem, optymalny odciąg wiórów. Otwór w stole frezarki o średnicy 320 mm umożliwia bezpieczne stosowanie dużych głowic frezarskich do płycin pod poziomem stołu.

Przykładnica frezarki 250 Format-4 zapewnia najszybsze ustawienia i absolutną powtarzalność dokładności. Za sprawą precyzyjnej, szybkiej regulacji, bezpośrednio na przykładnicy frezarki przy profil 45 M lub na panelu dotykowym na wysokości oczu w modelu profil 45 M x-motion, przykładnica frezarki sterowana jest elektrycznie, a aktualne wartości ustawień wyświetlane są w czasie realnym. Z mechanizmem odchylania bez większego wysiłku przykładnicę można szybko odchylić pod poziom stołu, umożliwiając szybkie przezbrajanie wrzecion lub narzędzi frezarskich.

Przy zamianie wrzeciona o maksymalną produktywność i komfort obsługi dba sprawdzony system szybkiej zamiany oraz blokada wrzeciona frezarskiego od zewnątrz. Z kolei regulacja wysokości oraz kąt przechyłu wrzeciona z dokładnością do dziesiątej części milimetra wymaga tylko jednego ruchu ręki za sprawą centralnego panelu obsługi i odbywa się elektrycznie, a przejrzysty wyświetlacz LED pokazuje wartości ustawień.

Prawdziwym apogeum przy nowej frezarce profil 45 M x-motion jest pakiet sterowania z monitorem TFT o przekątnej 5,7”, który niesie ze sobą rewelacyjny komfort obsługi najwyższej klasy. Monitor dotykowy znajduje się zawsze na wysokości wzroku i dostarcza w jednej chwili wszelkich ważnych informacji. Obok ustawień wrzeciona frezarskiego również regulacji przykładnicy frezarki dokonuje się bezpośrednio na monitorze dotykowym. Pakiet klasy premium oferuje najwyższą wydajność dzięki możliwości zapisywania i wywoływania za przyciśnięciem guzika indywidualnie skonfigurowanych programów frezowania oraz za sprawą dostępnej w opcji bazie narzędzi.

(bb)

.