Formatki – wykonywać samemu czy zlecać?

Oferta firmy Finmat obejmuje formatowanie głównie płyt HDF oraz HPL, ale również formatowanie pozostałych materiałów drewnopochodnych takich, jak: płyty wiórowe, płyty MDF, płyty OSB oraz sklejki. Dodatkowo zapewnia magazynowanie i konfekcjonowanie zleceń zarówno z własnych materiałów, jak również z powierzonych.

Optymalizacja kosztów przy produkcji mebli twardych skupia się głównie na materiałach, których najwięcej się zużywa w procesie produkcyjnym, to jest płycie laminowanej, MDF, listwach, akcesoriach itp. W przypadku płyt HDF (tyły mebli, szuflady itp.) optymalizacja kończy się na etapie ceny zakupu płyty.

Zazwyczaj dział zaopatrzenia zakupuje płytę na zlecenie produkcji i tak w kółko. W wielu przypadkach jednak dużo materiału idzie w przysłowiowy „kosz”. Płyty zazwyczaj są wycinane na piłach panelowych, gdzie raczej ciężko jest ciąć 1 sztukę płyty – więc formatki są wycinane w pakietach. Nadwyżka z cięcia po kilku godzinach od wycięcia ląduje na paletach z materiałami „zbędnymi i niepotrzebnymi”. W produkcji wielkoseryjnej producenci mają przewidziane miejsce składowania półfabrykatów – lecz w mniejszych zakładach jest to odkładane „na później”.

Niestety, z doświadczenia wiemy, że łatwiej i prościej jest wyciąć co potrzeba z całej płyty niż z małych elementów. Jest to zarówno szybsze, jak też prostsze. Płyty HDF lakierowane nie lubią też być często przekładane, ponieważ ulegają zniszczeniu (szybko się rysuje warstwa lakieru, łatwo uszkadzają się krawędzie). Mając na uwadze, że dodatkowo stosuje się kilka, kilkanaście dekorów oraz kilkadziesiąt rozmiarów, po pewnym czasie tych nadwyżek cięcia zbiera się znaczna ilość, co przekłada się na dodatkowe koszty.

Rozwiązaniem tego niewielkiego problemu jest zakup płyt w firmach specjalizujących się w formatowaniu. W przypadku nabycia takich formatek na przykład u nas, w firmie Finmat – klienci na podstawie zleceń mają dostarczane formatki w ilościach oraz rodzajach i rozmiarach dokładnie według wskazań. Często są one specjalistycznie pakowane, na przykład pod meble do paczek, pod linie do pakowania itp.

Nasza firma posiada nowoczesny park maszynowy zapewniający doskonałą jakość cięcia. Zlecenia od klientów – o ile nie ma innych przeciwwskazań – są optymalizowane na specjalnych programach do rozkroju. Pozwala to na zmniejszenie kosztów odpadu. Z uwagi na coraz większą liczbę odbiorców możemy często składać razem zlecenia i tym samym wykorzystać niektóre elementy. Klienci dostają gotowy produkt w optymalnej cenie bez odpadów. Często z wyprzedzeniem dostajemy zlecenia na kilka dekorów HDF oraz na przykład płyty MDF. Wtedy konfekcjonujemy takie zlecenia oraz wysyłamy do klientów w ściśle określonym terminie.

W ostatnim czasie naszą ofertę poszerzyliśmy o zacinanie formatek HDF, wiercenie oraz tzw. folding, czyli klejenie tyłów meblowych z płyt HDF do mebli z paczki. Wycinamy płyty, nawiercamy pod na przykład przewody oraz kleimy specjalną taśmą płyty ze sobą. Tak powstała formatka jest gotowa do włożenia w paczkę wraz z pozostałymi elementami mebla. Zajmuje ona mało miejsca, co jest istotne przy wielkości paczek. System foldingu jest też wizualnie lepszym oraz tańszym rozwiązaniem niż tzw. listwa łącząca PCV.

Z naszych usług korzystają też coraz częściej firmy zajmujące się produkcją stelaży oraz mebli tapicerowanych. Przygotowujemy dla tych odbiorców gotowe zestawy przeznaczone do produkcji stelaży (pocięte płyty HDF, płyty pilśniowe, sklejka oraz np. płyta wiórowa). Często wykonujemy usługi cięcia oraz formatowania z optymalizacją na materiałach powierzonych. Dysponujemy dużą powierzchnią magazynową wraz z regałami wysokiego składowania, co umożliwia nam magazynowanie wielu rodzajów materiałów drewnopochodnych. Nasi stali odbiorcy, którzy zlecają nam formatowanie z materiałów powierzonych, nie ponoszą kosztów magazynowania.

Jako dostawca materiałów drewnopochodnych – posiadamy certyfikat FSC. Dzięki temu możemy dostarczać produkty dla klientów, którzy mają takie wymagania. Zapraszamy do współpracy.

Krzysztof Korus
Finmat

.