Bębnowy rębak ciągnikowy Skorpion 350RB

Skorpion 350RB produkcji TEKNAMOTOR Sp. z o.o. to najnowszy model tej firmy. Jest to rębak bębnowy w formie przyczepy specjalnej, przeznaczony do współpracy z ciągnikiem rolniczym o mocy 100 KM. Napęd przekazywany jest przez wałek przekaźnika mocy z WOM ciągnika 540 obr./min.

Rębak wyposażony jest w składany stół załadowczy, w którym zainstalowany jest podajnik gąsienicowy. Funkcje docisku i wciągania odpadów drzewnych spełnia zabudowana w wahaczu zębata rolka. Zarówno rolka jak i gąsienica napędzane są przez silniki hydrauliczne z pompy zainstalowanej na rębaku, nie ma potrzeby korzystania z hydrauliki ciągnika.

Ekonomiczne noże tnące

Zastosowanie układu 4 noży tnących na bębnie ustawionych sektorowo (jeden obrót bębna na jedno pełne cięcie) zapewnia osiągnięcie bardzo dużych możliwości rębaka przy stosunkowo małej mocy ciągnika. Konstrukcja noży umożliwia zostrzenie ich w okresie użytkowania z długości nawet do 55 mm tym samym wydłużając ich żywotność.
Sektorowe ustawienie noży zwiększa ponadto ich żywotność. Również cena zakupu nowych noży jest dużo niższa od noży listwowych umieszczonych na całej szerokości bębna. Noże mogą być wielokrotnie ostrzone, co pozwala na długotrwałe ich używanie.

Ekologiczne zrębki
W rębaku Skorpion 350RB zastosowano sito o otworach 50 x 50 mm, które zapewnia osiągnięcie regularnego zrębka. Jest on wyrzucany za pomocą wentylatora przez składaną i obracaną o 360o rurę wyrzutową, umożliwiającą załadunek urobku bezpośrednio na przyczepę.
Konstrukcja rębaka osadzona jest na podwoziu jednoosiowym, co pozwala na holowanie maszyny po leśnych i polnych drogach. Rozwiązanie usytuowania składanego stołu załadowczego pod kątem 90° w stosunku do kierunku jazdy pozwala na jednoczesny transport rębaka i przyczepy za pomocą jednego ciągnika. Ze względu na znaczne gabaryty zrębkowanego materiału maszyna może być wyposażona w hydrauliczny dźwig HDS.
Standardowe wyposażenie rębaka stanowi elektroniczny system No-stress, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu napędowego poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego.
Zrębek uzyskany z odpadów drewnianych można przeznaczyć jako materiał energetyczny do spalania, surowiec do produkcji płyt meblowych lub do dalszego przerobu na młynach młotkowych.
.