Bangkirai – klimat na egzotyczny taras

Odpowiednio dobrane drewno tarasowe może służyć nam przez całe życie, bez konieczności wymiany czy remontu. Co jednak zrobić, jeśli naturalny „drewniany” rysunek słojów i sęków nie jest tym, o czym marzymy na swoim tarasie? Wyborem idealnym wydaje się w takiej sytuacji taras wykonany z… bangkirai. O tym niezwykłym gatunku drewna pochodzącym z południowo-wschodniej Azji opowiada Piotr Lisowski, ekspert firmy JAF Polska.

 

Można powiedzieć, że umiarkowany klimat Polski jest taki tylko z nazwy. Bo gdzie, jak nie tu, nasze tarasy narażone są na wszystkie możliwe „atrakcje” pogodowe? Tropikalne upały letnich dni przeplatane są z ulewnymi deszczami, które nagle obniżają temperaturę powietrza o kilkanaście stopni. Łagodne zimy z obfitym śniegiem potrafią zmienić się w srogie mrozy, po których przychodzą roztopy. Jeśli do tego dodać dżdżyste, wietrzne jesienie, trudno dziwić się, że powszechnie dotychczas stosowane materiały, takie jak płytki ceramiczne czy gres, nie wytrzymują próby czasu.

Niedogodności te z powodzeniem przetrzyma drewno, które pracuje wraz ze zmianami pogody – bangkirai.

Azjatycki twardziel o łagodnym obliczu

Bangkirai to najpopularniejszy gatunek wśród wszystkich egzotycznych rodzajów drewna stosowanych na tarasach. Cechą charakterystyczną tego pochodzącego z Azji surowca jest mało widoczny rysunek słojów, sporadycznie występujące sęki oraz intensywna barwa. Jest ono bardzo odporne na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania. Zgodnie z normą EN 350-2 określającą żywotność drewna bangkirai sklasyfikowany jest w 2 klasie wytrzymałości. Oznacza to, że w odkrytej architekturze ogrodowej jego trwałość nawet bez impregnacji określa się na 30-50 lat, a przy odpowiedniej pielęgnacji nawet dłużej.

„Bangkirai dzięki zawartym w nim naturalnym olejkom oraz wysokiej zawartości krzemu jest uodporniony na mikro- i biokorozję oraz niepodatne na ataki grzybów. Te własności w połączeniu z dużą gęstością pozwalają na stosowanie tego drewna nawet w środowisku morskim” – mówi Piotr Lisowski, ekspert firmy JAF Polska.

Naturalną cechą tego gatunku są otwory szpilkowe o średnicy 0,5-1,5 mm, które powstały w efekcie działania owadów. Penetrują one jednak wyłącznie drewno z żywych drzew i nie mają wpływu na późniejsze użytkowanie drewna na tarasie. Gdy bangkirai trafia na taras, cechuje się najwyższą możliwą klasą odporności na szkodniki, w tym nawet termity (klasa D).

Jedno drewno, różne oblicza

Pamiętać należy, że bangkirai to nazwa handlowa surowca wytwarzanego z kilku różnych odmian egzotycznego gatunku drzewa liściastego Shorea – na przykład Shorea glauca, Shorea laevis czy Shorea spp. Dlatego też deski z tego drewna mogą występować w całej gamie barw, od jasnobrązowej do czerwonawej.

„Pod wpływem czynników atmosferycznych drewno podlega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy. W wyniku tego powstaje srebrzysta powłoka. Nie ma ona jednak wpływu na obniżenie parametrów technicznych drewna i proces starzenia biologicznego. Z łatwością można zapobiec wystąpieniu tego efektu, zabezpieczając drewno odpowiednio dobranym olejem, który nie tylko pozwoli zachować naturalne wybarwienie desek, ale przedłuży także żywotność tarasu” – wyjaśnia ekspert JAF Polska.

O uroku tarasu z drewna egzotycznego decyduje nie tylko konserwacja. Ważny jest również dobór materiałów i sposób montażu. W ofercie firmy JAF Polska można znaleźć szeroki wybór długości i grubości desek tarasowych bangkirai. Pozwala to klientom na wykończenie zarówno dużych zewnętrznych tarasów, jak i niewielkich podestów czy balkonów bez dużych strat materiałowych. Do tego wybrać można również teksturę desek – od gładkich, po dwie grubości ryflowania. Niezależnie jednak od tego, jaką fakturę lubimy czuć pod stopami, bangkirai z oferty JAF Polska to „tarasowy pewniak”, który będzie nam służył na tarasie przez wiele dziesiątek lat.

JAF

Firma JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad. Posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów. Ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.

http://www.jaf-polska.pl

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług