Zszywacze do prac budowlano-konstrukcyjnych

Wśród narzędzi marki PREBENA – niemieckiego producenta sprzętu pneumatycznego, znajdziemy wiele propozycji przydatnych podczas prac konstrukcyjnych, budowlanych, w tym także na dachu. Bardzo przydatne okazują się zszywacze, zarówno w wersji pneumatycznej jak i ręcznej.

Zszywacze ręczne
Wśród urządzeń małego kalibru, czyli ręcznych, najbardziej popularne są zszywacze młotkowe. Tutaj możemy znaleźć modele HFPF09 oraz HFPF14 na zszywkę typu PF o długości 6-14mm (grzbiet 10,6mm). Ich główne zastosowanie to mocowanie folii, izolacji, membran, mat bitumicznych, a także gontów czy papy.
Innym typem ręcznych zszywaczy są takery. W tej grupie znajduje się więcej typów, wyróżnianych ze względu na typ zszywki. Na tę samą zszywkę co do wyżej wspominanych urządzeń młotkowych (typ PF) jest model HPPF14 – długość łącznika 6-14mm. Oprócz tego modelu znajdziemy także nieco mniejsze, na zszywki typu VX oraz VZ o długości od 6-8 mm. Wszystkie idealne nadają się do mocowania folii, membran, paraizolacji, wykładzin i innych materiałów sztucznych.

Zszywacze pneumatyczne
W przypadku urządzeń pneumatycznych, również znajdziemy zszywacz na zszywkę typu PF – model DNPF16 – długość łącznika 6-16mm. Zużycie powietrza to zaledwie 0,75 l/min. Urządzenie to ma identyczne zastosowanie jak wyżej opisane urządzenia ręczne, lecz dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza, praca jest zdecydowanie wygodniejsza i szybsza.
Nieco większy kaliber to urządzenia umożliwiające zbicie konstrukcji drewnianych – zszywacze z grupy 4C. Są to modele 4C-L50, 4C-WS38 oraz 4C-Z50. Trzy typy odróżniające się szerokością grzbietu zszywki (od 10,7 – 26,5mm),w zależności od potrzeb. Znajdą zastosowanie przy budowie domów drewnianych, mocowaniu płyty OSB, zbijaniu ram drewnianych, podłóg itp. Zszywka typu Z jest zgodna z wymaganiamiNormy Eurokodu5.
Dla osób mocujących maty oraz płyty izolacyjne z wełny mineralnej, celulozy, miękkich włókien przydatne może się okazać urządzenie 9X-WP130 lub 9X-WP160. Szeroki grzbiet zszywki oraz długość aż do 160mm pozwala na solidne zamocowanie nawet grubszych płyt izolacyjnych. Na dodatek zszywka posiada certyfikat budowlany Z-9.1-728 i jest zgodna z Normą Eurocodu5.
Gama zszywaczy jest szeroka, co z pewnością usprawni i skróci czas wielu prac budowlano – konstrukcyjnych. Warto też pamiętać o wysokiej jakości, na którą kładzie nacisk niemiecki konstruktor maszyn i urządzeń, a także na dostępność części zamiennych i serwisu.

Fot. Prebena

.