Zalety inteligentnej sprężarki

Korzystanie z inteligentnej sprężarki powietrza znacznie obniża zużycie energii i koszty produkcji. Jednocześnie dzięki niej działalność może stać się bardziej ekologiczna. Producentem tego typu nowoczesnych urządzeń jest firma Atlas Copco.

 

Zrównoważony rozwój

Inteligentna sprężarka powietrza w znacznym stopniu przyczyni się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Zużywa o wiele mniej energii, emituje mniej zanieczyszczeń i jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego. Dlatego sprężarki powietrza o bardzo dużej sprawności energetycznej będą coraz częściej stanowić trzon systemu inteligentnej produkcji.

Inteligentne sprężarki powietrza mają kluczowe znaczenie dla procesu przekształcania konwencjonalnej produkcji w produkcję zgodną z filozofią zrównoważonego rozwoju, ponieważ ogromnie obniżają koszty. Dzięki temu ekologiczna sprężarka powietrza znacznie odróżnia się od innych produktów ekologicznych. W innych przypadkach produkty przyjazne dla środowiska są droższe. Żywność organiczna, ubrania ekologiczne, samochody elektryczne i inne tego typu produkty kosztują po prostu więcej.

W prawdzie na pierwszy rzut oka dotyczy to również inteligentnych sprężarek powietrza. Ich cena zakupu jest wyższa niż tradycyjnych urządzeń. Jednak szybko pojawiają się korzyści. Dzieje się tak, ponieważ sprężanie powietrza wymaga dużo energii.

Weźmy pod uwagę następujące informacje:
– 10% globalnego zużycia energii jest przeznaczane na sprężanie powietrza,
– przez cały okres eksploatacji sprężarki koszty energii stanowią nawet 80% całkowitych kosztów posiadania.

Oznacza to, że inteligentne sprężarki powietrza mogą ogromnie przyczynić się do uzyskiwania lepszych wyników finansowych i obniżania emisji CO2. A gdyby wszyscy przeszli na produkcję przyjazną dla środowiska naturalnego, to każdy odniósłby ogromne korzyści.

Co sprawia, że urządzenia mogą działać inteligentnie?

Powstaje pytanie, jak to się dzieje, że sprężarka i cały ciąg produkcyjny mogą działać inteligentnie? Istnieją dwa główne czynniki: technologia i informacje. Aby osiągnąć optymalną wydajność, oba te elementy muszą ze sobą współdziałać.

Po pierwsze, technologia. GA VSDS firmy Atlas Copco to najinteligentniejsza sprężarka na świecie. Powstała z myślą o ułatwieniu życia, oszczędzaniu energii i dostarczaniu najwyższej jakości sprężonego powietrza.

Jej pierwsza ważna zaleta to niezwykle wydajna technologia napędu o zmiennej prędkości obrotowej (VSD). Zaawansowany falownik Neos Next pozwala wytwarzać dokładnie tyle powietrza, ile jest potrzebne w danym momencie. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii nawet o 60% w porównaniu z konwencjonalną sprężarką powietrza o stałej prędkości obrotowej. Ponadto sprężarka GA VSDS obniży emisję CO2. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie inteligentnych podzespołów, od zaawansowanego sterownika po inteligentne spusty, które stworzono z myślą o optymalizacji osiągów i wydajności sprężarki.

Inteligentna sprężarka powietrza działa, opierając się na danych

Nawet najbardziej wydajna sprężarka wymaga dostępu do informacji, aby mogła działać optymalnie. Na przykład, aby w pełni wykorzystać możliwości sprężarki VSD, musimy znać zmiany zapotrzebowania na przepływ powietrza. Należy także pamiętać o tym, co dzieje się w układzie sprężonego powietrza. Dlatego ekologiczna produkcja musi przebiegać na podstawie danych.

Na przykład: dzięki inteligentnemu systemowi kontroli temperatury sprężarka GA VSDS może dostosowywać wydajność do zmieniających się warunków otoczenia. To inteligentne rozwiązanie, które obniża zużycie i koszty energii.

A co, jeśli zwiększone zapotrzebowanie jest spowodowane wyciekami? Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że średnio 20% sprężonego powietrza ucieka przez małe otwory w orurowaniu. Inteligentny układ może je wykryć, aby zapobiec wyciekom podczas pracy.

Wszystkie informacje są zawsze w zasięgu ręki

Dane gromadzone przez inteligentną sieć sprężonego powietrza przynoszą korzyści tylko wtedy, gdy można je wykorzystać w odpowiedni sposób.

Z jednej strony oznacza to inwestycje w inteligentne sprężarki, sterowniki i usługi, które mogą autonomicznie podejmować decyzje. Jeśli układ sprężonego powietrza dokonuje samoregulacji, opierając się na naszych algorytmach i gromadzonych przez siebie informacjach, nie musimy się martwić.

Z drugiej strony zapewnia to użytkownikowi dostęp do danych w dowolnym miejscu i czasie. Umożliwia to usługa zdalnego monitorowania. Na przykład Atlas Copco SMARTLINK udostępnia pulpity nawigacyjne z danymi dotyczącymi wydajności sprężarki. Udostępnia również informacje dotyczące sposobów podniesienia osiągów i wydajności układu.

Więcej niż ekologiczna sprężarka powietrza

Aby produkcja była naprawdę wydajna i ekologiczna, należy przejść dalej, do połączenia operacji.

Wysoki poziom automatyzacji i połączenia umożliwiające komunikację między urządzeniami pozwolą podnieść wydajność całej produkcji. Powiedzmy, na przykład, że zbliża się przerwa obiadowa i operatorzy niektórych maszyn wyłączają je na godzinę. Powoduje to tymczasowe zmniejszenie zużycia powietrza. Układ sprężonego powietrza natychmiast zmieni wydatek tak, aby uwzględnić ten spadek, a następnie na powrót go zwiększy, gdy nastąpi wznowienie pracy.

Sprężarka GA VSDS może to zrobić. Jest to pierwsza w historii sprężarka, która obsługuje uniwersalny „język” OPC UA, umożliwiający komunikację z innymi urządzeniami.

https://www.atlascopco.com/pl-pl

(atlas copco)

 

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług