Wpływ przestrzeni biurowych na zdrowie i efektywność pracowników

Środowisko pracy, w jakim spędzamy znaczną część swojego czasu, ma niezaprzeczalny wpływ na aktywność, zdrowie psychiczne i ogólną jakość życia. Rezultatem nieodpowiednio zaprojektowanych przestrzeni, może być wypalenie zawodowe, z którym jako Polacy, mierzymy się coraz częściej. Problem dotyka nie tylko jednostek, ale także organizacji, które dostrzegają jego negatywny wpływ na produktywność i atmosferę w pracy.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ ma na nas przestrzeń, w której przebywamy przez większość dnia. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego, średni roczny czas spędzony w pracy, przypadający na osoby pracujące na cały etat, wynosi w Polsce 2070 godzin. Projektanci przestrzeni biurowych bardzo często mierzą się z problemem złego samopoczucia pracowników w miejscu pracy. Wygląd pomieszczenia i jego użyteczność, nie zawsze zapewniają komfort, co przekłada się na kwestie zwiększonego stresu.

Źródła stresu w biurze oraz jego skutki

Najważniejszą kwestią, którą każdy pracodawca powinien wziąć pod uwagę, jest stworzenie jak najbardziej komfortowych warunków pracy, by prawidłowo spełniać swoje obowiązki. Źródłem stresu może być niedopasowane stanowisko, brak odpowiedniej akustyki, czy nieprawidłowo działająca klimatyzacja i wentylacja. Wymiana powietrza jest bardzo istotna. Często dochodzi do sytuacji, w której firma oszczędza na odpowiedniej instalacji. Świetlówki, które od 25 sierpnia 2023 roku zostały objęte zakazem handlu, są widoczne w biurach w całej Polsce. Zawierają rtęć, która choć nie uwalnia się podczas użytkowania lamp, jest szkodliwa i stwarza poważne niebezpieczeństwo w przypadku uszkodzenia. Wiele firm korzysta w dalszym ciągu, z tego typu oświetlenia. 8 godzin spędzonych na czytaniu dokumentów, przy mrugających świetlówkach, jest bardzo niekomfortowe dla pracownika i może potęgować u niego stres.

Branże narażone na wypalenie zawodowe

W tym przypadku należy rozgraniczyć dwie grupy. W pierwszej znajdą się korporacje, mające ogromne budżety przeznaczone na wynajem przestrzeni biurowych. Są one w stanie zapewnić komfort pracy oraz wyposażyć lokal w wygodne fotele, biurka, przestrzenie kuchenne, czy zapewnić miejsce do relaksu. Drugą grupę stanowią zakłady z sektora państwowego oraz spółki samorządowe. Firmy te, nie zawsze będą w stanie stworzyć odpowiednie warunki oraz spełnić wszystkie oczekiwania pracowników. Problem wypalenia zawodowego pojawia się również w środowisku nauczycieli. Przy projektowaniu sal lekcyjnych, mało kto zwraca uwagę na zapewnienie przestrzeni do odpoczynku, czy rozmów nieformalnych do spotkań uczeń – nauczyciel. To zawód pełen wyzwań i codziennego stresu – warto zadbać o komfort pracy pedagogów.

Open Space

Większe powierzchnie typu open space, gdzie pracuje kilkadziesiąt osób, często nie gwarantują odosobnionego miejsca, gdzie istnieje możliwość pełnego skupienia. Jeżeli w momencie aranżacji biura, przeznaczamy dużą część na przestrzenie otwarte, nie zapewniając dodatkowych pomieszczeń (budki telefoniczne, focus roomy, małe salki do spotkań), może generować to wśród pracowników dodatkowy stres, a tym samym zmniejszenie efektywności.

Kroki, które powinny podjąć przedsiębiorstwa

– Jako projektanci wnętrz biurowych, często na spotkaniach z kadrą zarządzającą, proponujemy, aby zaprosić na nie większość pracowników. Bardzo ważne jest to, żeby każda osoba pracująca w danym biurze, miała możliwość wypowiedzenia się, jakie są jego bolączki, co w obecnym biurze mu przeszkadza, co chciałby zmienić. Od komfortu w pracy, zależy efektywność, więc każdy przedsiębiorca powinien bardzo mocno zwrócić na to uwagę. – mówi Monika Szawernowska, ekspertka ds. aranżacji przestrzeni biurowych, przedstawicielka pracowni projektowej Abundo Space.

Najważniejszym elementem jest słuchanie pracowników. Projektanci pracują głównie na podstawie przeprowadzonych ankiet. Przygotowując je wraz z kadrą zarządzającą, nakłaniamy wszystkich pracowników do zostawienia tam swojej opinii. Jest to przestrzeń, w której wszyscy mają możliwość wypowiedzenia się, by razem tworzyć wspólną przestrzeń i przekładać to na sukces firmy.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług