Wizja „inteligentnej” kuchni na ZOW 2016

Rosnąca moc obliczeniowa, coraz intensywniejsza miniaturyzacja i nowe standardy komunikacji bezprzewodowej są wynikiem nieprzerwanego postępu, który w ostatnich latach przygotował grunt dla możliwości włączenia do sieci wielu urządzeń, co z kolei zrewolucjonizowało świat produkcji. Wcześniej wyroby składały się z części mechanicznych i elektrycznych, a dziś są one złożonymi systemami z wbudowanymi komputerami, które wymieniają się danymi on-line i otrzymują polecenia przez aplikacje. Jak ta technologia zmieni nasze życie codzienne, będzie można zobaczyć na nadchodzących targach ZOW, w hali 20, na specjalnej, mającej 500 m2, ekspozycji.

Zostanie tam zaprezentowana „inteligentna” kuchnia, w której po raz pierwszy wyroby różnych producentów zostaną ze sobą połączone w sieć i włączone przy pomocy platformy technologicznej do systemu automatyzacji budynku opierającego się na najnowocześniejszym standardzie komunikacji bezprzewodowej Bluetooth. Dzięki temu możliwe będzie sterowanie wszystkimi urządzeniami przy pomocy jednolitej aplikacji.

Jako znaczący węzeł w największym europejskim klastrze przemysłu meblowego Ostwestfalen-Lippe (OWL) targi ZOW skupiają przedsiębiorstwa meblowe o różnych specjalizacjach, aby wspólnie realizować przyszłościowe projekty, takie jak „Connected Home” wraz ze „Smart Kitchen”. „Oprócz postępowej technologii fascynuje nas przede wszystkim idea współpracy przedstawicieli różnych zawodów nad realizacją projektu usieciowionej kuchni” – powiedział Detlef Wachendorf, dyrektor zarządzający firmy D-Beschlag. Ważna rola przypadnie także włączonym do sieci elementom oświetleniowym, które będą sterowane nie tylko przy użyciu włączników ściennych, lecz także przy pomocy inteligentnego systemu sterowania infrastrukturą budynku. Przedsiębiorstwo Osram OLED GmbH zajmuje się integracją diod elektroluminescencyjnych w celu zapewnienia w kuchni światła wysokiej jakości. W projekcie biorą udział także przedsiębiorstwa D-Leuchten i Lumenar Leuchten Manufaktur, specjalizujące się w indywidualnych rozwiązaniach oświetleniowych.

Większość partnerów tego projektu pochodzi z regionu OWL, co podkreśla potencjał innowacyjny tego obszaru i myśl przewodnią odnoszącą się do usieciowienia. Kuchnia została udostępniona przez firmę Warendorf, która poprzez swoje uczestnictwo w targach ZOW utorowała wspólną drogę dla projektu „Smart Kitchen”. Urządzenia AGD o zdolności włączenia do sieci opracowała natomiast firma Miele. „Włączenie urządzeń do inteligentnego systemu infrastruktury budynku zapewnia wyższy komfort i bezpieczeństwo we własnym domu, pozwalając np. sprawdzić spoza budynku, czy kuchenka elektryczna na pewno jest wyłączona lub czy okap kuchenny automatycznie dopasowuje moc do procesu gotowania. Już za kilka lat będziemy w kuchni w sposób oczywisty korzystać z systemów ułatwiających gotowanie” – powiedział Jan-Bernd Rapp, kierownik ds. marketingu produktów w firmie Miele w Niemczech.

Niezbędna do tego celu infrastruktura IT została opracowana przez firmę ASM Syncro Tec GmbH, która wraz ze swoim partnerem Seed Labs włączyła wszystkie urządzenia „inteligentnej” kuchni do sieci. Podczas gdy przedsiębiorstwo Seed Labs pracowało nad bezpłatną aplikacją, ASM Syncro Tec było odpowiedzialne jako integrator systemów za sterowanie „inteligentną” kuchnią. Firmy te opracowały również tzw. „Smart Cube”, będący uniwersalnym pilotem umożliwiającym sterowanie różnymi scenariuszami działania przy pomocy łatwych, intuitywnych gestów. Jest to aspekt, który, uwzględniając demograficzny rozwój naszego społeczeństwa, wymaga szczególnej uwagi.

Inteligentna technologia zapewniająca wyższy komfort

Firmy takie, jak: Linak, Knoke Beschlagtechnik i cap. GmbH są odpowiedzialne za podwyższenie komfortu. I tak firma Linak – duński specjalista z zakresu elektryfikacji – stawia w pełni na elektryczną możliwość regulowania wysokości w kuchni, która w Niemczech odgrywała dotychczas rolę drugoplanową. Dla większości osób możliwość regulacji wysokości o około dziesięć centymetrów podczas wykonywania zwykłych czynności kuchennych, takich jak krojenie, zmywanie czy mieszanie, byłaby idealnym rozwiązaniem. „Dzięki naszym wysokim kompetencjom w zakresie elektroniki możemy w dzisiejszych czasach bez problemu włączyć nasze systemy do usieciowionego świata” – wyjaśnia kierownik ds. sprzedaży Christoph Messing. „Projekt ZOW stwarza nam przy tym możliwość udostępnienia naszym klientom w ramach nadrzędnej aplikacji rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb”.

Także firma Knoke Beschlagtechnik GmbH skupiła się, jako producent rolet meblowych, na projektowaniu napędów elektrycznych. „Dla nas koncepcja „Connected Living” nie jest wizją z przyszłości, lecz wyrazem rzeczywistego zapotrzebowania” – powiedział kierownik firmy Jens Koch. „Pragniemy przy tym sprawdzić, co można osiągnąć już dzisiaj, a jak się okazuje, nie jest to mało”.

Biuro konstrukcyjne cap., skupiające się głównie na projektowaniu akcesoriów, bierze natomiast udział w projekcie z innych względów. „Jako firma odpowiedzialna za kreatywne akcesoria kuchenne jesteśmy częścią całości, stanowiąc dodatkowy element wyznaczającej przyszłe trendy koncepcji targów ZOW” – powiedział dyrektor zarządzający firmy Freimut Stehling.

Targi ZOW 2016 odbędą się w dniach od 16 do 19 lutego 2016 r. w centrum targowym w Bad Salzuflen. Innowacyjne oferty dostawców przemysłu meblarskiego i wyposażenia wnętrz natrafią tam na decydentów z branży produkcyjnej z kraju i z zagranicy, sprzedawców mebli i elementów wyposażenia oraz usługodawców.

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług