Wiedza jest kapitałem

Dla niektórych była to pierwsza wizyta w jakimkolwiek zakładzie. Inni widzieli już różne maszyny, ale takiej, która tnie wodą jeszcze nie. Jedno jest pewne – waterjety zrobiły wrażenie na wszystkich. Co dwa miesiące, od grudnia do kwietnia, studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez firmę JetSystem.

Spore dawki wiedzy teoretycznej, wizyty na hali, które miały pokazać jak waterjety radzą sobie w praktyce, mnóstwo pytań, jeszcze więcej odpowiedzi – tak wyglądały spotkania olsztyńskich żaków oraz ich wykładowców z technologią cięcia wodą w ramach projektu Waterjet Academy „Wytnij Konkurencję na Rynku Pracy“. Było to możliwe dzięki porozumieniu, które olsztyńska uczelnia podpisała z firmą JetSystem w grudniu, ubiegłego roku. I tak około setka studentów uczących się na kierunku zarządzanie i produkcja oraz mechatronika samochodowa i przemysłowa poznawała historię powstania waterjetów. Żacy dowiadywali się, jak te maszyny działają i do czego można je wykorzystywać, poznawali szeroki wachlarz możliwości, sprawdzali, jak wygląda to po stronie ekonomicznej oraz ekologicznej, poznawali program do projektowania OMAX Layout. Włodzimierz Wawro, który był opiekunem tych zajęć, nie tylko wprowadzał młodych adeptów techniki w świat tej technologii, ale starał się o niej opowiadać jak najbardziej plastycznie i obrazowo.

Po części teoretycznej wszyscy przemieszczali się do hali produkcyjnej. To właśnie tam studenci mogli przekonać się, że to, o czym słyszeli, jest całkowicie prawdziwe i nie ma w tym ani grama przesady. Nie bali się również pytać – głównie interesowały ich różnice między laserem, plazmą, elektrodrążarką a waterjetem.

Na koniec każdy z nich otrzymał breloczek z logo ich uczelni, wycięty z blachy nierdzewnej, oczywiście waterjetem, a także certyfikat udziału w zajęciach praktyczno – dydaktycznych „Nowoczesne technologie cięcia w Mechatronice Produkcji“.

Źródło/Fot: JET SYSTEM
 

.