W tej ciszy jest moc

Felder, austriacki producent obrabiarek do drewna, z nową konstrukcją swojego spiralnego wału strugarskiego rewolucjonizuje struganie w zakładach stolarskich. Wraz z trafną nazwą tego narzędzia Silent Power firma wyznacza nowe kryteria w redukcji hałasu przy struganiu na grubiarce i wyrówniarce. Narzędzie zostało nagrodzone Złotym Medalem tegorocznych targów DREMA.

Nowe, przełomowe innowacje oferowane przez firmę Felder opierają się na geometrii ułożonych spiralnie w wale strugarskim noży, dużych rowkach wiórowych oraz specjalnych, 4-ostrzowych nożach z węglika spiekanego. Kompleksowa wydajność oraz jedyne w swoim rodzaju właściwości spiralnego wału strugarskiego Silent Power są dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy przymierzają się do inwestycji w nową strugarkę i czekali na sensacyjne rozwiązanie.

Za sprawą wyraźnie odczuwalnej redukcji hałasu to rozwiązanie firmy Felder w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy warunków zdrowotnych środowiska pracy. Pomiary poziomu natężenia dźwięku zgodnie z normą EN ISO 11202 przy wale strugarskim Silent Power zaskakują absolutnie niskimi wartościami. Przeciętna redukcja natężenia dźwięku przy wszystkich testowanych typach strugarek firmy Felder wynosi 10 dB (A), co odpowiada zmniejszeniu o połowę poziomu odczuwanego hałasu. Najwyższa odnotowana redukcja wynosiła nawet ponad 19 dB (A), stąd też spiralny wał strugarski aktywnie przyczynia się do polepszenia warunków pracy w zakładach stolarskich.

Poza tym nowy wał zaskakuje jakością zestruganej powierzchni. Możliwe to jest za sprawą ułożonych nieprzerwanie, spiralnie noży, których sfazowane ostrza skośnie wchodzą i płynnie skrawają materiał. Ze skośnym zbiorem wał Silent Power zapewnia czyste wyniki strugania, bez wyrw niezależnie od gatunku drewna, również przy drewnie z sękami lub przerostami.

Kolejną zaletą wału Silent Power jest ekonomiczność w eksploatacji. W porównaniu do znanych do tej pory na rynku systemów spiralnych wałów strugarskich Silent Power kończy z wysokimi kosztami ostrzenia i ustawiania. Nowy system firmy Felder opiera się na wymiennych, czteroostrzowych nożach. Kiedy jedno ostrze jest tępe lub uszkodzone, nóż strugarski wystarczy tylko „obrócić”, również każdy z osobna i zastąpić ostrym. Także wymiana pojedynczych noży jest dziecinnie prosta, bo każdy z nich ma swoje wyfrezowane w wale miejsce-bazę, które pozwala, bez dodatkowych ustawień, precyzyjnie osadzić nowy nóż. Dodatkowo noże wykonane z węglika spiekanego gwarantują maksymalne wydłużenie żywotności ostrzy i podnoszą ją aż 20-krotnie w porównaniu do noży ze stali szybkotnącej. W ten sposób firma Felder z Silent Power wyznacza nowe standardy i redukuje koszty ostrzenia oraz kosztowne prace nastawcze.

Ważnym detalem spiralnego wału strugarskiego firmy Felder są ekstremalnie krótkie wióry powstające w trakcie obróbki. Przekłada się to z kolei na płynny i skomasowany ich transport do urządzenia odciągowego, co tym samym pozwala utrzymać maszynę i miejsce pracy w lepszej czystości. Worki na wióry przy urządzeniach odciągowych, ze względu na bardzo krótkie wióry, które powstają podczas strugania, są ciaśniej zapełniane i nie trzeba ich tak często wymieniać. To pozwala zaoszczędzić na czasie i kosztach. Dla klientów, którzy posiadają brykieciarkę, krótkie wióry oznaczają w pewnych wypadkach nawet aż 3-krotne zwiększenie gęstości sprasowanych brykietów.

Istotną korzyścią przy użytkowaniu wału spiralnego z pewnością jest 20-procentowa oszczędność na kosztach energii. Niezależnie od szerokości strugania spiralny wał strugarski charakteryzuje się mniejszym poborem mocy w trakcie strugania w porównaniu do podobnych systemów.

W wał Silent Power wyposażone mogą zostać wszystkie strugarki produkowane przez firmę Felder marek: Felder, Format-4 oraz Hammer. Silent Power jest dostępny we wszystkich szerokościach strugania i ze względu na to, że łączy w sobie wszystkie zalety spiralnego wału strugarskiego oraz dzięki niskim kosztom inwestycji, użytkowania i ustawiania, z pewnością może zdobyć uznanie wielu stolarzy.

.