Szybciej i oszczędniej z FORMAT4 profit H08 21.31

W zakładach produkujących meble tapicerowane dużą trudność stanowi wycinanie nieregularnych kształtów stelaży, które są potrzebne do tego typu wyrobów. Problemy te rozwiązuje, wytwarzane przez austriacką firmę Felder pod marką Format4, centrum CNC do nestingu – profit H08 21.31. Producent oferuje również wyspecjalizowane oprogramowanie do nestingu – F4Nest.

 

Minimalizacja odpadów

Bożena Bizoń z firmy Felder mówi: „Profit H08 21.31 pozwala nie tylko bardzo przyspieszyć proces produkcji stelaży, ale również, za sprawą technologii nestingu, znacznie zaoszczędzić na materiale i zminimalizować odpady. Centrum posiada budowę portalową, tak zwaną gantry, z dwustronnym napędem. Gwarantuje ona najwyższą precyzję oraz powtarzalną dokładność obróbki. Napęd z wykorzystaniem listwy zębatej w osi X i Y zapewnia dużą prędkość przesuwu. Przekłada się to na maksymalne skrócenie czasu obróbki i wymiany narzędzi”.

Duże pole robocze

Pole robocze maszyny wynosi 3090 x 2100 x 85 mm, dzięki czemu możliwa jest na niej bezproblemowa obróbka wszystkich płyt o standardowych wymiarach. Za pomocą systemu Smart Zoning obszar roboczy seryjnie podzielony jest na 8 pól. Ma to na celu zagwarantowanie uzyskania najlepszej siły przyssania dla płyt o różnych rozmiarach.

Bakelitowy stół rastrowy

Stół rastrowy profit H08 21.31 ma podziałkę 60 x 60 mm. Na każdym polu znajdują się 4 wyloty próżni zapewniające jej równomierne rozłożenie i optymalną wydajność przyssania na całym stole do nestingu. Opcjonalnie maszyna może mieć stół o podziałce 30 x 30 mm. Zapewnia ona doskonały efekt przyssania wszystkich elementów – niezależnie od ich kształtu czy wymiarów.

Pompa próżniowa o wydajności 500 m3/h gwarantuje pewne unieruchomienie również materiałów przepuszczających powietrze lub elementów o małych powierzchniach. Na życzenie użytkownika firma Felder dostarcza także pompę o mocy zwiększonej do 750 m3/h.

Stół wykonany jest z bakelitu, przez co jest odporny na korozję. Nie jest także wrażliwy na temperaturę – nie podlega rozciąganiu i kurczeniu. Istotnie przyczynia się to zachowania stałej precyzji obróbki. Zamocowane bezpośrednio na stole ograniczniki referencyjne pozwalają dodatkowo zredukować odpady i opcjonalnie mogą być kontrolowane czujnikami kolizji.

Duży magazynek narzędziowy

Na korpusie obrabiarki umieszczony jest liniowy magazynek narzędziowy. W standardzie mieści on 15 narzędzi, co pozwala bardzo przyspieszyć proces przezbrajania.

Elektrowrzeciono

Perfekcyjne rezultaty obróbki, pozbawione wyrw, zapewnia główne elektrowrzeciono. Jest ono zamontowane bezpośrednio na module nośnym głowicy wiertarskiej w osi Z. Posiada sterowany przetwornicą częstotliwości silnik o mocy 10 kW i pracuje z prędkością aż do 24.000 obr./min. Precyzyjne prowadzenie w pionie zapewniają dwie prowadnice liniowe, a pozycjonowanie jest realizowane za pomocą oszlifowanej śruby tocznej.

Za automatyczne mocowanie narzędzi odpowiada uchwyt HSK F63. Poprawność mocowania kontrolują czujniki przed uruchomieniem obrabiarki. Uchwyt czyszczony jest pneumatycznie.

Kalibracja narzędzi dzięki automatycznemu systemowi ich pomiaru długości przebiega w bardzo prosty sposób. Każda długość narzędzia zostaje zapisana w bazie narzędzi (z dokładnością do jednej setnej milimetra).

Głowica wiertarska

Elektrowrzeciono główne wspiera głowica wiertarska z 8 pionowymi wrzecionami. Na zamówienie maszyna może być alternatywnie wyposażona w głowicę wiertarską DH 12 z 12 pionowymi wrzecionami lub DH 16 z 12 pionowymi i 4 poziomymi wrzecionami oraz 2 tarczami pił, jednej w osi X, drugiej w osi Y.

Automatyzacja produkcji

Dzięki użyciu stacji wyładowczej ze stołem odbiorczym i elektromotoryczną belką do zsuwania obrobionych elementów możliwa jest automatyzacja produkcji. Belkę reguluje się na wysokość, co ogranicza czas potrzebny do jej ustawiania w celu dopasowania do różnorodnych grubości płyt.

Optymalna moc odciągowa

Odciągi umieszczone pod stołem odbiorczym oraz w belce zsuwającej dbają o odsysanie powstających w trakcie obróbki wiórów. Za optymalne wyniki odciągania odpowiada automatyczne sterowanie króćcami odciągowymi, które pozwala na wykorzystanie pełnej mocy odciągowej albo przy głowicy wiertarskiej, albo elektrowrzecionie, w zależności, co w danym momencie pracuje.

Compact-Control i Woodflash-Control

Do centrum obróbczego profit H08 21.31 firma Felder oferuje 2 niezawodne warianty sterowania: Compact-Control oraz Woodflash-Control. Bożena Bizoń tłumaczy: „Compact-Control umożliwia za pomocą kodów ISO oraz oprogramowania Woodflash realizację na centrum obróbczym Format4 programów przygotowanych z wykorzystaniem obcych oprogramowań. Woodflash-Control jest opracowanym w firmie Felder i już od lat sprawdzonym rozwiązaniem zapewniającym proste i wydajne programowanie. Szybkie tworzenie kodu i możliwość wysokiej automatyzacji, liczne zastosowania nestingu, jak również możliwość integracji systemu z kodami kreskowymi dla zakładu z połączonymi sieciowo obrabiarkami gwarantuje wydajne programowanie przy najwyższej produktywności”.

F4Nest

Jako oprogramowanie uzupełniające, przeznaczone specjalnie do nestingu firma Felder proponuje F4Nest. „Określenie nesting pochodzi z języka angielskiego i oznacza zagnieżdżanie. Ten proces technologiczny polega na optymalizacji rozłożenia elementów na materiale i zapewnia jego ekonomiczne wykorzystanie przy zachowaniu jak najmniejszego odpadu. Graficzna wizualizacja gotowego nestingu z obróbką w wymiarze 3D, możliwością obracania i indywidualnego przyporządkowywania upraszcza obsługę oraz zapewnia maksymalną elastyczność” – wyjaśnia Bożena Bizoń.

F4Nest zapewnia stałą kontrolę realizowanego projektu, pozwala w każdej chwili na identyfikację pojedynczych elementów. Dzięki ręcznej kontroli nesting można dopasować do zestawień materiałów wykraczających poza projekt. Ręczne dodawanie, obracanie i dopasowywanie elementów umożliwia optymalne wykorzystanie resztek materiałów.

„Inteligentne zagnieżdżanie elementów dowolnych kształtów zapewnia najlepsze zagospodarowanie płyty. Różnorodne strategie frezowania oraz procesy obróbki mogą zostać wcześniej zdefiniowane i w ten sposób idealnie uzupełniają indywidualną optymalizację pracy” – dodaje Bożena Bizoń.

Pojedyncze elementy mogą być łatwo identyfikowalne za pomocą etykiet. Generator etykiet oferuje możliwości elastycznej edycji, pozwala na wykorzystanie wielu pól na opisy, obrazki lub kody kreskowe. Baza ze wzorami etykiet oraz bezpośrednie rozpoznawanie rozmiaru etykiet na podstawie ustawienia drukarki ułatwia i przyspiesza przebieg pracy.

„Frezowanie elementów do mebli tapicerowanych w technologii nestingu jest bez wątpienia wydajne, przynosi zyski i znacznie redukuje odpady materiału” – podsumowuje Bożena Bizoń.

https://www.felder-group.com/pl-pl

(opr. jz)