Sprężarki Atlas Copco postawione na głowie!

Firma Atlas Copco zaskoczyła rynek nową, niezwykle kompaktową sprężarką śrubową z wtryskiem oleju o mocy od 7 do 37 kW – GA 7-37VSD+.

Przełomowa i energooszczędna technologia

Nie tylko niewielkie wymiary i pionowa koncepcja zabudowy stanowią o rewolucyjności tego rozwiązania. Wydatek sprężarki wzrósł nawet o 12% przy jednoczesnym niższym zużyciu energii elektrycznej. Nowe sprężarki GA7-37VSD+ przeciętnie zużywają o 50% mniej energii niż porównywalne sprężarki stałoobrotowe. Są to urządzenia całkowicie nowego typu, sterowane zmienną prędkością obrotową silnika (zmienny wydatek) i są w stanie sprawdzić się w większości branż i zastosowań. W znaczny sposób przyczyniają się do realizacji potrzeb ekologicznej gospodarki.

Firma Atlas Copco, oferując nową sprężarkę VSD+, odpowiedziała tym samym na najbardziej palące potrzeby klientów: lepsze parametry wydajnościowe, niższe zużycie energii, niski poziom hałasu i mniej miejsca potrzebnego do zainstalowania urządzenia. Sprężarka z napędem o zmiennej prędkości GA VSD+ osiąga lepsze wyniki nawet przy pełnym obciążeniu niż porównywalna sprężarka pracująca w systemie dociąż/odciąż.

Innowacja w sprężarkach z wtryskiem oleju, chłodzonych olejem

Dzięki zastosowaniu wewnętrznego silnika z magnesami stałymi inżynierowie zaangażowani w projekt i wykonanie modelu GA VSD+ zauważyli znaczącą poprawę parametrów. Ten całkowicie nowy, zaprojektowany w firmie Atlas Copco silnik osiąga wydajność odpowiadającą klasie efektywności IE 4 (klasa silników o wydajności Super Premium). Silnik i układ przeniesienia napędu korzystają z jednego wału napędowego i są ustawione w pozycji wertykalnej, dzięki czemu zajmują o 55% mniej miejsca w porównaniu do urządzeń z poprzedniej serii. Cały układ przeniesienia napędu jest zupełnie zamknięty, a do chłodzenia silnika i smarowania stopnia oraz łożysk służy jeden obieg oleju. Rezultatem jest cicha (nawet 62 db(A)), niezawodna i kompaktowa sprężarka, która pozwala na oszczędność miejsca i energii, osiągając równocześnie wyższą wydajność sprężonego powietrza.

Mała sprężarka, wielkie możliwości

Firma Atlas Copco poddała surowej ocenie każdy element nowej sprężarki, dzięki czemu urządzenie posiada: wydajniejszy wentylator, wytrzymały układ zasysania powietrza, bezstratne zawory spustu kondensatu i najlepsze podzespoły elektroniczne. Wszystkie te elementy składowe razem z nowym układem przeniesienia napędu w porównaniu do tradycyjnej sprężarki pracującej w systemie dociąż/odciąż tego samego typu, dają oszczędności energii elektrycznej średnio na poziomie 50%.
W porównaniu do dotychczas oferowanych sprężarek z napędem o zmiennej prędkości firmy Atlas Copco nowy model GA VSD+ jest jeszcze o 15% wydajniejszy. Wersja Full-Feature, czyli urządzenie z wbudowanym osuszaczem, jest dostępna jako opcja.

Technologia VSD+ nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale także oferuje najlepsze w branży zakresy pracy. Zintegrowany osuszacz sprężarek GA wykorzystujący przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy nie przyczynia się do niszczenia warstwy ozonowej. Ten rodzaj czynnika zmniejsza również zużycie energii osuszacza. Zintegrowany osuszacz dostępny jest jako opcja dla wszystkich przedziałów mocy. Nowe sprężarki GAVSD+ wpisują się także w koncept Workplace Air System, gdyż dzięki swojemu niskiemu poziomowi hałasu pozwalają na doskonałą integrację urządzenia w dowolnym miejscu w fabryce, nawet bardzo blisko punktu odbioru powietrza.

(tw)

.