Sprawdzone prasy montażowe firmy Steblo

Oferta pras montażowych firmy Steblo z Nowego Tomyśla od lat zaspokaja potrzeby szerokiej grupy zakładów obrabiających drewno. Urządzenia tej firmy cieszą się zasłużoną renomą, bo klienci otrzymują produkt niezawodny i dostosowany do indywidualnych potrzeb produkcyjnych. Poniżej przedstawiamy trzy istotne typy tych maszyn, ale firma Steblo produkuje więcej ich rodzajów.

 

PM-H – prasa hydrauliczna montażowa

Urządzenie to jest dość uniwersalne w zastosowaniu, ale w szczególności polecane jest do konstrukcji szkieletowych płaskich, a więc doskonale sprawdza się m. in. przy montażu nóg krzeseł. Jest to niezawodny produkt, wysokiej jakości, kierowany do klientów wymagających. Charakteryzuje go solidne wykonanie, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się jego długą i bezawaryjną pracą.

Sama obsługa jest łatwa i jednocześnie bezpieczna. W urządzeniu zastosowano oburęczne sterowanie z możliwością zatrzymania w każdej chwili ruchu docisków. Dwa grzybkowe przyciski awaryjnego wyłączenia maszyny zapewniają, w nagłej sytuacji, odcinanie zasilania i natychmiastowe, całkowite zatrzymanie prasy.

PM-H posiada cztery mocne dociski hydrauliczne, działające z siłą w zakresie od 800 do 2500 kg. Ich regulacja odbywa się bezstopniowo, ciśnieniem oleju, przy użyciu zaworu przelewowego, mającego możliwość regulacji w zakresie 30-90 barów.

Maszyna posiada jedno pole robocze z dwoma stanowiskami, z których każde ma swój pulpit sterujący z dwoma siłownikami D 60 x 150 mm. Pulpity sterujące zapewniają precyzyjną kontrolę nad maszyną oraz umożliwiają niezależne sterowanie każdym z siłowników. Siłowniki wraz z dociskami oraz prętami gwintowanymi (wyposażonymi w nakrętki ograniczające skok siłowników) tworzą docisk prasujący. Docisk posiada regulację kąta w zakresie ±7°, co umożliwia jego lepsze dostosowanie do elementów prasowanych lub skorygowanie źle wykonanego szablonu stolarskiego.

Na polu roboczym, wykonanym ze stalowej płyty otworowej, jest 8 podpór stałych. Układ podpór i siłowników jest konfigurowany w taki sposób, żeby można było kleić elementy o różnej wielkości.

Wykorzystanie zamków hydraulicznych na każdym z docisków sprawia, że podczas długotrwałego klejenia możemy wyłączyć agregat hydrauliczny, a dociski nie zmienią swojej pozycji.

Stół prasy ma wymiar 2800 x 1400 mm, jednak na zamówienie są wykonywanie inne wymiary. Klienci mają także do wyboru rodzaj sterowania.

Pneumatyczne prasy trapezowe

Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie w klejeniu elementów w płyty, krawędziaki, belki czy stopnie schodowe. Wykorzystuje się je także przy obłogowaniu.

Siła docisku siłownika przeponowego jest ustawiana bezstopniowo ciśnieniem powietrza dostarczanym przez sprężarkę. Regulację ciśnienia zapewnia reduktor z zaworem zwrotnym wyposażonym w standardzie w blok oczyszczania powietrza.

Prasy posiadają jedno lub dwa pola robocze. Główny docisk prasujący podzielony jest na sekcje, w skład każdej wchodzi belka dociskowa i siłownik pneumatyczny.

Siłowniki mają maksymaany skok 45 mm i każdy z nich jest sterowany indywidualnie zaworem z dźwignią ręczną. Do wyrównywania płaszczyzn elementów klejonych służą dociski wyrównujące, mogą być one albo pneumatyczne albo mechaniczne. Przesuwa się na rolkach tocznych wzdłuż toru jezdnego górnego i prowadnicy dolnej.

Prasy o nacisku pionowym

Urządzenia te są przeznaczone do klejenia drewna w bloki i warstwy. Można je również stosować do obłogowania i okleinowania na zimno. Zasilane są one sprężonym powietrzem bez oliwienia, co oznacza, że na zewnątrz wraca niezanieczyszczone powietrze, o niezmienionych parametrach. Nacisk siły jest regulowany ciśnieniem, maksymalny nacisk na 1 cm2 powierzchni klejonej wynosi około 2,5 kg.

Do przygotowania powietrza służy reduktor ciśnienia z zaworem zwrotnym i oczyszczaniem powietrza.

Konstrukcja pras jest tworzona ze spawanych, stalowych płyt oraz kształtowników konstrukcyjnych. Belka dociskowa ustawiona jest poprzecznie i przesuwa się po czterech prowadnicach sworzniowych. Powrót belki na pozycję wyjściową realizują sprężyny odciągowe. Powierzchnia stołu roboczego została wykonana z twardej i wodoodpornej sklejki.

Górny stół może być podzielony na sekcje dociskowe uruchamiane zaworem dźwigniowym. Każda sekcja ma oddzielne sterowanie, dzięki czemu można kleić płyty o maksymalnym wymiarze lub kilka elementów mniejszych przy użyciu tylko fragmentu prasy.

https://www.steblo.pl/

(jz)