Specjaliści o przyszłości branży meblarskiej

15 września Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli zorganizowała Okrągły Stół poświęcony przyszłości sektora meblarskiego. Specjaliści z branży zebrali się, aby przedyskutować przyczyny wysokich cen surowców i komponentów do produkcji mebli. Chodzi przede wszystkim o drewno, płyty, pianki i okucia. Spotkanie miało także wypracować działania, które pomogą polskim firmom meblarskim w rozwiązywaniu problemów, z którymi obecnie się mierzą.

 

W spotkaniu zorganizowanym przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli (OIGPM) wzięli udział przedstawiciele branży meblarskiej, a także eksperci związani z sektorami pozyskania surowca drzewnego oraz produkcji płyt drewnopochodnych, pianek tapicerskich i okuć meblowych.

Przyczyn wysokich cen drewna oraz problemów z pozyskiwaniem tego surowca specjaliści upatrują w zwiększonych zakupach dokonywanych w Europie na rzecz rynku USA. W Stanach Zjednoczonych w maju br. odnotowano rekordowe ceny drewna. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym dostępność drewna, jest brak wystarczającej siły roboczej do wyrębów. Swój  wpływ mają także coraz bardziej restrykcyjne strategie leśne Unii Europejskiej. W rezultacie branża prognozuje, iż w najbliższych latach pozyskanie drewna pozostanie na zbliżonym poziomie do obecnego 39-40 mln m3 i to pod warunkiem nie wprowadzenia w życie unijnych strategii leśnych.

Coraz droższe płyty wiórowe to m.in. efekt mniejszej wydajności produkujących je fabryk. To z kolei jest spowodowanej wprowadzaniem regulacji „E0,5”, a także braku skutecznego systemu odzysku drewna poużytkowego i możliwości jego importu w celu wykorzystania przy produkcji płyt drewnopochodnych. Obecnie drewno poużytkowe traktowane jest jako odpad. Na cenę płyt przekładają się także inwestycje w spełnienie zaostrzonych norm emisyjnych. Dochodzi do tego wzrost kosztów produkcyjnych (energia, melamina, kleje, płace, itp.). To wszystko sprawia, że inwestycje w nowe fabryki płyt są ryzykowne.

Natomiast na wysokie ceny pianki wpływa m.in. niższa produkcja polioli na świecie. Przedstawiciele branży meblarskiej wskazują również na brak inwestycji w nowe instalacje, które mogłyby powstać np. w Polsce. Produkcję materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli podrażają także wymogi polityki ekologicznej niektórych sieci handlowych.

Źródłem wzrostu kosztów okuć są z kolei rosnące ceny frachtu z Chin i zwiększone bufory magazynowe. Dla przykładu, koszt frachtu kontenera 20 stóp wzrósł z 1600 dolarów do nawet 11 tys. dolarów. W dodatku obniżyła się znacznie terminowość dostaw. Niestety, nie ma obecnie konkurencyjnej pod względem jakości i ceny alternatywy dla akcesoriów z Chin. Meblarze nie mogą również zastąpić transportu morskiego kolejowym, ponieważ obciążają go zamówienia z sektorów AGD i motoryzacyjnego. Rezerwacje sięgają do sześciu miesięcy w przód. Według prognoz specjalistów sytuacja ta nie zmieni się co najmniej do połowy 2022 roku. Podczas obrad poruszono również temat ograniczania dostępności mebli w sieciach sprzedaży detalicznej oraz wzrostu kosztów energii elektrycznej.

Uczestnicy Okrągłego Stołu wysunęli wiele pomysłów na wspólne działania wspierające całą branżę meblarską. Zaproponowali na przykład stworzenie funduszu promocji drewna lub mebli – na wzór funduszy działających w sektorze spożywczym. Inne pomysły to powołanie branżowej grupy lobbingowej działającej na rzecz przemysłu leśno-drzewnego i meblarskiego na poziomie krajowym oraz unijnym czy utworzenie holdingu magazynowo-logistyczno-sprzedażowego dla zrównoważenia pozycji grup zakupowych i dużych klientów. Przedstawione pomysły będą teraz opracowywane na poziomie zespołów roboczych.

Goście wydarzenia wyrazili wolę dalszych spotkań i rozmów. Wszystko wskazuje więc na to, że Okrągłe Stoły wpiszą się na stałe do kalendarza branży meblarskiej. Inicjatywa ta jeszcze mocniej skonsoliduje ją wokół działań na rzecz tego ważnego sektora polskiej gospodarki.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług