Siedemdziesiąt lat Grupy SCM

W tym roku przypada jubileusz siedemdziesięciolecia powstania Grupy SCM. Włoskie przedsiębiorstwo jest zaliczane do światowej czołówki producentów dostarczających nowoczesne technologie do obróbki szerokiej gamy materiałów i komponentów przemysłowych, w tym w szczególności drewna i materiałów drewnopochodnych.

 

Od momentu wyprodukowania w roku 1952 pierwszej obrabiarki firma SCM rozpoczęła realizację misji mającej za cel dostarczanie jak najszerszej gamy rozwiązań do obróbki drewna do klientów na całym świecie. Z biegiem czasu ofertę rozszerzono także o maszyny do innych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, szkło, metal czy marmur. Dziś Grupa SCM to: 3 duże, wyspecjalizowane centra produkcyjne we Włoszech, obrót w wysokości 750 mln euro w 2021 r. (w 90% osiągnięty z eksportu), ponad 4000 pracowników oraz bezpośrednia obecność na rynkach na całym świecie.

Początki

SCM jest dzieckiem dwóch włoskich rodzin: Aureli i Gemmani. Właściwie wszystko zaczęło się trochę wcześniej, bo w roku 1935. Wtedy Nicola Gemmani i Lanfranco Aureli, eksperci w dziedzinie mechaniki i odlewnictwa, rozpoczęli współpracę. Firma SCM została założona jednak w roku 1952, kiedy w Rimini powstała pierwsza maszyna do obróbki drewna L’Invincibile. Jej projektantem był Giuseppe Gemmani, syn Nicoli. Maszyna przystosowana była do produkcji każdego rodzaju mebli. Na tle innych urządzeń obecnych wówczas na rynku wyróżniała się prostotą i praktycznością. Jej sprzedaż odniosła sukces, gdyż świetnie sprostała potrzebom, jakie zrodził trwający wówczas boom budowlany. Firma SCM wykorzystała powodzenie i szybko stworzyła pełną gamę maszyn do obróbki drewna. Powstałe wtedy modele zaczęły torować jej drogę do podboju rynków na całym świecie.

Założyciele SCM: Giuseppe Gemmani i Lanfranco Aureli.

Ekspansja

W latach 60. do firmy dołączyli synowie Lanfranco Aureliego – Adriano i Alfredo. Wraz z Giuseppe Gemmanim wspólnie rozwijali przedsiębiorstwo, otwierając bezpośrednio kontrolowanie oddziały w różnych krajach.

Pierwsze centra obróbcze i systemy do okien i drzwi z litego drewna firma opracowała w roku 1976. W połowie lat 80. firma zaczęła przejmować znane marki specjalizujące się w obróbce drewna, co przyczyniło się do umocnienia jej pozycji na światowym rynku dostawców maszyn. I tak w roku 1984 przejęła Mahros (systemy automatyzacji produkcji), w 1985 Minimax (maszyny do mniejszy zakładów stolarskich), w 1986 Gabbiani (formatowanie płyt), a w 1987 DMC (szlifowanie) oraz Morbidelli (centra CNC). Kolejne akwizycje objęły w 1992 roku marki Routech (budownictwo drewniane) oraz Stefani (oklejanie obrzeży). Później Grupa wchłonęła firmy: Superfici w 2004 r., CPC i Sergiani w 2006 r. oraz Celaschi w 2007 r. Przejęcia oraz rozwój technologii sprawił, że SCM rozszerzyła swój asortyment tak, by móc zaspokoić większość potrzeb produkcyjnych w branży meblarskiej.

Bezpośrednie wsparcie klientów

Luigi De Vito, dyrektor generalny Grupy SCM, jasno nakreśla drogę, jaką ma podążać kierowane przez niego przedsiębiorstwo. Grupa SCM będzie dążyć do jak najbardziej bezpośredniego kontaktu z nabywcami, począwszy od fazy doradztwa, poprzez sprzedaż, aż po obsługę posprzedażową. Jak mówi: „Chcemy być jeszcze bliżej naszych klientów dzięki wysoce spersonalizowanym rozwiązaniom dostosowanym do ich specyficznych wymagań”. I dodaje: „Dla nas oznacza to oferowanie naszym klientom stałego i bardziej aktualnego wsparcia; pełne zrozumienie i przewidywanie tego, czego naprawdę potrzebują, a także dostarczanie jeszcze bardziej proaktywnych rekomendacji”. Aby to osiągnąć, SCM rozwija umiejętności swoich pracowników na wszystkich płaszczyznach, w czym kluczową rolę odgrywa centrum szkoleniowe.

Luigi De Vito, dyrektor generalny Grupy SCM.

Firma skupia się także na cyfrowych technologiach otwierających w tym zakresie nowe możliwości. Systemy IoT pozwalają klientowi zachować i ulepszać swoje technologie przez cały cykl życia. Narzędzia, takie jak nowy portal My SCM, dostarczają szeroki zakres usług, takich jak przeglądanie, gromadzenie i analizę wszystkich informacji o wydajności produkcji w czasie rzeczywistym. Zespół serwisowy firmy może prościej i skuteczniej rozwiązywać problemy klientów i dzielić się z nimi poradami i wiedzą.

Badania i rozwój

SCM dostarcza zakładom produkcyjnym na całym świecie najnowocześniejszą technikę obróbczą i cały czas ją rozwija. Każdego roku czyni inwestycje w badania i rozwój nowoczesnych technologii. De Vito mówi: „Nie tylko przeznaczamy 7% rocznych obrotów Grupy na badania i rozwój, ale możemy również polegać na zespole ds. innowacji z multidyscyplinarnymi umiejętnościami, które pozwalają nam mieć otwarte, przyszłościowe podejście, które wykracza poza specyficzne zastosowania naszych sektorów, po raz kolejny przynosząc pełną korzyść klientowi”. Obecnie w planach na pierwszym miejscu znajduje się zrównoważony rozwój. Przedsiębiorstwo dąży do oferowania odbiorcom rozwiązań, które obniżą koszty związane z energią i zminimalizują odpady w procesie produkcji. Mają one też zajmować mniej przestrzeni w zakładzie, oferować krótki czas obróbki i zmniejszyć do minimum możliwość wystąpienia błędów.

Globalna bliskość

W ciągu siedemdziesięciu lat rozwoju SCM uzyskał bezpośrednią obecność na rynkach międzynarodowych. De Vito nie ma wątpliwości, jak dalej będzie funkcjonował i rozwijał się ten system. „Z bardzo silnym duchem zespołowym; tym samym, który pozwala nam kontynuować naszą ścieżkę wzrostu z konwergencją celów, która nie jest automatyczna, nawet w najtrudniejszych czasach, jak miało to miejsce w ostatnich latach podczas pandemii. Centralna pozycja klienta oraz ludzkie i inteligentne podejście to wartości, którymi kierujemy się w naszej codziennej pracy w zakładach przemysłowych we Włoszech i oddziałach za granicą. Poza tym chcielibyśmy nadal być otwarci na współpracę i partnerstwo w każdej dziedzinie (badania, technologie informacyjne, szkolenia, wsparcie sprzedaży, wsparcie techniczne itp.), utrzymując wartość klienta jako nasz główny cel” – stwierdza.

Inwestycje

SCM nadal rozwija swoje zakłady we Włoszech, choć obecnie na całym świecie występuje niepewność w związku z rosnącymi kosztami surowców oraz energii. De Vito mówi: „Zwiększamy moce produkcyjne naszych zakładów przemysłowych, które obecnie notują średnią produkcję 20 tysięcy maszyn rocznie. Oprócz powiększania powierzchni prowadzimy prace modernizacyjne – jak prowadzone obecnie w Rimini – w celu uzyskania bardziej zrównoważonych ekologicznie przestrzeni zgodnych z naszymi zasobami ludzkimi”. I dodaje: „Innym ważnym czynnikiem napędzającym jest cyfryzacja naszych linii produkcyjnych, w ramach której w różnych zakładach rozprzestrzenia się odchudzone procesy i systemy sterowania FCS (Factory Control System) zgodnie z wymogami Przemysłu 4.0. Celem jest usprawnienie organizacji przemysłu poprzez zwiększenie integracji fabryki z systemami informatycznymi”.

Siedziba główna i zakłady produkcyjne SCM w Rimini.

Grupa inwestuje także poza granicami Włoch. Odnowiony został oddział SCM North America w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Powstały nowe oddziały sprzedaży w Indiach oraz Turcji. Działania te mają zapewnić bliską obecność firmy na strategicznych rynkach.

W ciągu 70 lat rozwoju Grupa SCM była wierna szeregom wartości, które stanowią podstawę jej istnienia. Innowacyjność i rozwój, bezpośrednia obecność na międzynarodowych rynkach oraz fachowi pracownicy niezmiennie są fundamentami tego przedsiębiorstwa.

(jz)

Fot. SCM

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług