Rzemiosło 4.0 – dla każdego zakładu meblarskiego

Wiele usługowych zakładów meblarskich, mimo że dobrze prosperuje chciałoby uzyskać większą wydajność. Właściciele są świadomi, że skoordynowanie poszczególnych etapów pracy w sieci pozwoliłoby podnieść produktywność w ich zakładach. Są jednak rzemieślnikami i nie biorą pod uwagę kosztownego systemu opartego na standardach systemu Przemysłu 4.0. Dla nich z pewnością idealnym rozwiązaniem jest Rzemiosło 4.0 w wydaniu oprogramowań i obrabiarek Format4. Można było je zobaczyć podczas tegorocznych targów DREMA 2021.

Projektowanie – F4Design Basic

Proces powstania mebla zaczyna się w biurze. Tam powstaje koncepcja mebla oraz jego projekt. Można go zrealizować przy pomocy oprogramowania do projektowania mebli F4Design Basic oraz dostępnej sieci internetowej. Oprogramowanie to pozwala na najprostsze projektowanie indywidualnych mebli w znanym środowisku CAD, wizualizację 3D podczas rozmowy sprzedażowej z klientem w połączeniu z możliwościami CAM oraz internetowego przesyłania danych do innych programów oraz maszyn podłączonych do sieci. Zaakceptowany przez klienta projekt można w mgnieniu oka wyposażyć w połączenia konstrukcyjne (okucia i łączniki). Silnik CAM rozkłada go na pojedyncze elementy oraz optymalizuje obróbki.

Rozkrój – Ardis i kappa 590 e-motion

Pierwszy etap obróbki to oczywiście rozkrój płyty na formatki na pilarce formatowej. Przed tym jednak plik z danymi materiałowymi zostaje przesłany do oprogramowania Ardis. Rozkłada ono formatki na płycie tak, aby ją optymalnie wykorzystać, generując przy tym jak najmniej odpadów. Poza tym przelicza ilość materiału koniecznego do realizacji projektu. Sam rozkrój formatek realizowany jest przy pomocy pilarki formatowej Format4 kappa 590 e-motion. Wykorzystuje ona optymalizację rozkroju wygenerowaną przez program Ardis.

kappa 590 e-motion jest nowoczesną pilarką formatową, wyposażoną: w elektromotoryczną przykładnicę równoległą, w pełni zautomatyzowany, sterowany z panelu sterowania smartouch agregat podcinacza typu control, płynną regulację obrotów, dwustronnie przechylny agregat pilarki ±46° oparty na bezobsługowym systemie przechyłu Easy-Glide, a także niezawodny, przystosowany do największych obciążeń, system oparty na rolkach prowadzenia stołu formatowego X-Roll.

Po zakończeniu procesu cięcia wydrukowane etykiety z oznaczonymi krawędziami do oklejenia i kodem kreskowym znacznie usprawniają i przyspieszają dalsze etapy produkcji, jakim są oklejanie oraz wiercenie otworów pod łączniki meblowe.

Oklejanie – tempora 45.03L x-motion PLUS

Pierwszy z tych etapów realizuje okleiniarka Format4 tempora 45.03L x-motion PLUS. Ta nowoczesna okleiniarka jest gotowa do pracy w zaledwie kilkanaście minut od uruchomienia. Operator może odczytać najważniejsze informacje z etykiety danego elementu. Informuje ona, którą krawędź okleić i jakim rodzajem obrzeża. Korzystając z etykiety, operator wybiera na dotykowym monitorze smartouch odpowiedni program, po którego zatwierdzeniu poszczególne agregaty ustawiają się automatycznie z dokładnością do 0,01 mm.

Okleiniarka tempora 45.03L x-motion PLUS posiada płynną regulację frezowania wstępnego, wymienny zbiornik klejowy, serwomotory do pozycjonowania agregatów, agregat zaokrąglający naroża oraz trzy wolne miejsca dla agregatów do obróbki końcowej, takich jak cyklina płaska lub profilowa oraz polerka.

Te rozwiązania bezpośrednio przekładają się na zwiększenia wydajności i jakości w usługowym zakładzie meblarskim.

Wiercenie – c-express 920 classic

Teraz wystarczy elementy nawiercić. Dokonuje tego centrum frezarsko-wiercące CNC Format4 c-express 920 classic. Przesyłanie plików obróbczych do maszyny CNC odbywa się przy pomocy sieci internetowej. Pliki można również zapisać na dysku maszyny lub dysku sieciowym. Operator ma do niego dostęp w każdym czasie i z każdego miejsca. Po stronie operatora maszyny pozostaje jedynie wczytanie programów obróbczych oraz włożenie przyciętych wcześniej formatek. Programy zostają wczytane za pomocą czytnika z kodów kreskowych znajdujących się na etykiecie danego elementu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pomyłki operatora. Maszyna „łapie” element za pomocą chwytaków i następuje proces wiercenia bądź frezowania. Po zakończeniu programu element wysuwa się do przodu maszyny, skąd operator może go wyciągnąć. Wczytane wcześniej programy znajdujące się na liście do wykonania uruchamiane są automatycznie. Zadaniem operatora jest wyłącznie podawanie oraz odbieranie gotowych formatek.

Bezproblemowy montaż

Tak przygotowane, poszczególne elementy mebla należy już tylko zmontować. Pasują do siebie jak ulał, gdyż automatyzacja wielu procesów obróbczych oraz identyfikacja elementów za sprawą etykiet znacząco przyczynia się do obniżenia ryzyka błędów oraz przyspieszenia samej produkcji, a tym samym zwiększenia wydajności.

https://www.felder-group.com/pl-pl

(bb)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług