Rozsądne zagospodarowanie odpadów

Wiele względów przemawia za tym, aby zakłady przerabiające drewno wykorzystywały powstające w czasie tego procesu resztki poprodukcyjne. Jednym z najlepszych na to sposobów jest brykietowanie trocin, wiórów i zrębków – metoda, która pozwala nie tylko zagospodarować odpady, ale i wykorzystać je w sposób najbardziej rozsądny z możliwych. Trzeba tylko mieć dobrą brykieciarkę.

Brykiety i pellety drzewne to jedne z najpowszechniej stosowanych rodzajów biomasy. Wióry powstające podczas różnych procesów obróbki mogą być przekształcane w brykiety lub pellety dla otrzymania ogrzewania autonomicznego i stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnego paliwa do ogrzewania dzięki skoncentrowaniu znacznych rezerw energii w małej objętości.
Wymienione produkty uzyskiwane są za pomocą prostych procesów hydraulicznych lub mechanicznych, w których trociny drewniane (bez dodatku spoiwa i środków chemicznych) są poddawane działaniu bardzo wysokich ciśnień. Łatwe do składowania i transportowania, są produktami bezpiecznymi, ponieważ są mniej palne niż paliwa kopalne, a ponadto całkowicie naturalne i przyjazne dla środowiska. Mają ogromne możliwości energetyczne (średnia wartość 4000/4500 Kgcal. przy wydajności powyżej 80 %), ponieważ utrzymują dłużej ciepło, zachowując wysoką temperatury wewnątrz paleniska kotła.
Ze względu na charakterystykę wytwarzają mało dymu, a dzięki wysokiej gęstości i niskiej zawartości wilgoci (mniejszej w stosunku do drewna opałowego) spalają się wolniej i prawie całkowicie, pozostawiając niewielką ilość popiołu, co wpływa na utrzymanie czystości kotłów. Ich porowatość jest bardzo niska, dlatego żar powstający podczas spalania jest większy niż przy spalaniu normalnego drewna lub niesprasowanej biomasy.

Niewielkie urządzenia dla niewielkich zakładów
Dinamic 50N i 70N to najmniejsze maszyny hydrauliczne z serii brykieciarek Dinamic firmy Comafer, przeznaczone do brykietowania wiórów, zrębków (granulacja max. 10 mm), trocin i pyłów drewnianych o wilgotności min/max 8-17 %, podłączane do silosów lub baterii filtrujących wewnątrz albo na zewnątrz.
Wydajność produkcji brykieciarki Dinamic 50N wynosi 15÷50 kg/h i została ona zaprojektowana z myślą o małych zakładach stolarskich, którym zależy na racjonalnym zagospodarowaniu powstających w czasie obróbki odpadów.
Większe wydajności można uzyskać z brykieciarką Dinamic 70N (30÷60), która dedykowana jest dla zakładów rzemieślniczych.
Standardowe wyposażenie brykieciarek obejmuje m.in. korpus z funkcją zbiornika oleju (wyposażony we wskaźnik poziomu oleju i termostat do kontrolowania temperatury oleju), składający się z prostokątnego stelażu oraz mocnej konstrukcji ze stali spawanej elektrycznie i pomalowanej proszkowo. Stół załadowczy brykieciarek wyposażony jest w tuleję zawierającą materiał oraz stalowe koło promieniowe umieszczone na dnie tulei, które obracając się gwarantuje podawanie materiału do kasety.
Skrzynka elektryczna sterująca ze stopniem ochrony IP 55 wyposażona jest w PLC do elektronicznego sterowania procesem produkcyjnym. W modelu Dinamic 70N jest ona wyposażona ponadto w urządzenie do startu na zimno automatycznie, z regulacją czasową w celu umożliwienia stopniowego, łagodnego rozruchu, eliminując przeciwuderzenia i nadciśnienia w przypadku rozruchu w zimnym klimacie, zmniejszając automatycznie ciśnienie otwierania wywierane przez docisk w pierwszej fazie funkcjonowania.
W celu uzyskania odpowiedniego cieśnienia w instalacji, do pompy hydraulicznej w obu modelach podłączony jest silnik elektryczny. Wstępne prasowanie materiału odbywa się w komorze kompresyjnej za pomocą stołu załadowczego (siłownik kasety), z kolei siłownik brykietu z funkcją prasowania materiału znajduje się w zespole tuleja-tłok.
Chwytak hydrauliczny brykieciarek jest wykonany z mocnego monobloku stalowego bez napinaczy i zamocowany na tulei wytłaczającej, z funkcją hamowania materiału przesuwającego się wewnątrz tulei.
Do obu modeli producent oferuje również różne możliwości dodatkowego wyposażenia, np. drzwiczki inspekcyjne, sondę poziomu czy – w modelu Dinamic 50N – instalację przeciwzamarzaniową.
Typoszereg brykieciarek Dinamic obejmuje jednak również maszyny dedykowane dla zakładów, które potrzebują wyższej efektywności. Jednym z takich urządzeń jest brykieciarka Dinamic 85N, której wydajność kształtuje się w przedziale 40÷85. Maszyna ma podobne rozwiązania konstrukcyjne i hydrauliczne jak dwa mniejsze modele, jednak już w wyposażeniu standardowym posiada sondę poziomu, drzwiczki rewizyjne, jak również mnożnik mocy.

Rozdrabnianie nawet 100 kg/h
Nawet 100 kg materiału na godzinę może rozdrobnić najwyższy model z serii Dinamic – rębak Mac 300 S. To właściwy wybór do przerabiania odpadów drewnianych o wyjściowej wilgotności materiału 8-17% w małych i średnich zakładach stolarskich.
Nowoczesna koncepcja rębaków jednowalcowych oparta na zastosowaniu monolitycznego korpusu daje dużą sztywność, unifikację i ograniczenie liczby elementów składowych, co gwarantuje wysoką niezawodność urządzenia.
Maszynę zbudowano zgodnie z normami CE z zastosowaniem wyrobów renomowanych europejskich wytwórni. Są w niej zamontowane np. pompy MARZOCCHI, silniki ICME lub BONFIGLIOLI (wyposażony w motoreduktor jest bezobsługowy i nieporównywalnie trwalszy niż zastosowanie tradycyjnych pasów napędowych), części elektryczne KLÖCKNER MOELLER.
Materiał przeznaczony do rozdrobnienia podawany jest za pośrednictwem popychacza pneumatycznego ze zmienną prędkością i siłą w zależności od przekroju drewna. Taki system zapewnia idealne podawanie materiału z minimalną wibracją.
Rębaki Comafer wyposażone są standardowo w sita o średnicy 10 mm, dzięki czemu uzyskuje się zręb o małej frakcji. Specjalnie wyprofilowane głowice tnące wykonane z utwardzonej stali umożliwiają pracę na całej szerokości wału. Są one dwustronne i można je wielokrotnie ostrzyć.
Rębak jest otwierany z góry, co pozwala szybko załadować materiał, a otwarcie pokrywy w trakcie pracy powoduje automatyczne przerwanie cyklu roboczego. Zasobnik jest zamknięty, wygłuszony i spełnia dyrektywy CE w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz poziomu hałasu.
.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług