Przemysłowe odwiązywanie konstrukcji ciesielskich

Maszyny K2-Industry to ukłon producenta – firmy Hundeggerw stronę tych użytkowników, którzy oczekują niezawodności bez kompromisów na rzecz prędkości pracy. Dzięki modułowej budowie, optymalnemu dopasowaniu do pracy 3-zmianowej, znaczącemu podniesieniu wydajności i wysokiej precyzji maszyny K2-Industry sprawdzą się zarówno w produkcji seryjnej, jak i jednostkowej.

 

Oprogramowanie CAMBIUM

Urządzenia K2-Industry, jak wszystkie maszyny ciesielskie Hundegger, mają zainstalowane oprogramowanie CAMBIUM, które obsługuje cały proces produkcji. Dzięki temu wyeliminowany jest problem z interfejsami, a także odpadają koszty zakupu i utrzymania kilku systemów oraz przeszkolenia pracowników do ich obsługi. Oprogramowanie odpowiada za przygotowanie pracy, automatyczne przejmowanie danych z wszystkich popularnych systemów CAD, optymalizację ilości odpadu, zamawianie materiału, kalkulację; przeprowadza też symulacje w czasie rzeczywistym.

CAMBIUM odpowiada też za zarządzanie narzędziami, które maszyna wybiera automatycznie z magazynu, w zależności od potrzeb. W parametrach narzędzi do frezowania i wiercenia oprócz danych takich jak rodzaj, średnica, długość i miejsce w magazynie zapisana jest również optymalna prędkość obrotowa. Podczas korzystania z danego narzędzia jest ona stosowana automatycznie.

Wszystkie aktualizacje do dynamicznie rozwijanego oprogramowania są dostępne bezpłatnie. Ukłonem w stronę klienta jest też infolinia serwisowa oraz bezpłatne doszkalanie operatorów maszyn i personelu przygotowującego obróbkę w centrum szkoleniowym Hundegger.

 

Jedna maszyna, tysiące możliwości

Zakres prac, z którymi poradzi sobie maszyna K2-Industry jest bardzo szeroki. Może to być obróbka elementów ogrodów zimowych o małym przekroju, aż po drewno klejone warstwowo i elementy klejone krzyżowo CLT o wymiarach 300 x 1300, połączenia „na jaskółczy ogon” na kulawce, żłobkowanie lub gratowanie bez resztek drewna, wykonywanie szczelin ukrytych, wcięcia trójkątne w krokwi koszowej i narożnej, dowolne schematy otworów, poziome i pionowe, otwory czopowe wszelkiego rodzaju, otwory po stronie czołowej, wyoblenia na krokwi i inne.

Maszyny K2-Industry posiadają manipulator wyposażony w dwa wózki chwytające i prowadzące. Odpowiada on za mocowanie drewna bezpośrednio w miejscu obróbki i przytrzymanie go. System ten odpowiada też za ciągły transport elementów obrabianych bez konieczności zmiany mocowania.

Powłoka stołu roboczego maszyny jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego i zapewnia znakomite właściwości ślizgowe, co zapobiega ścieraniu drewna i gwarantuje precyzyjną obróbkę dzięki zminimalizowanemu tarciu poślizgowemu. Innowacyjna jest też jednostronnie otwarta konstrukcja stołu piły. W zależności od wymiarów, często nie jest konieczne użycie wypychacza klocka, co przekłada się na dużą oszczędność czasu. Oprogramowanie CAMBIUM automatycznie określa, czy klocek zmieści się w otworze. Jeżeli tak nie jest, poprzez obrócenie piły tworzony jest podkład i można wyrzucić klocek.

 

Na miarę potrzeb

W przeciwieństwie do maszyn ciesielskich wyposażonych tylko w jedno wrzeciono i system wymiany narzędzia, maszyny K2-Industry znakomicie nadają się do przemysłowego odwiązywania konstrukcji ciesielskich, a do każdego rodzaju obróbki dostępny jest specjalny agregat i pasujące do niego narzędzia, co pozwala na zaoszczędzenie czasu na ich wymianę.

Maszyny wyposażone są w piłę poziomą, zapewniającą najwyższą jakość i wydajność szczelinowania. Agregat synchroniczny umożliwia jednoczesną obróbkę dwóch przeciwległych boków elementu, co zapewnia maksymalną efektywność. Idealnym rozwiązaniem dla zakładów, które zajmują się budownictwem z prefabrykatów jest frez do uniwersalny frez walcowy, opracowany z myślą o obróbkach typowych w tego typu budownictwie, np. przy zblatowaniach i znakowaniach na podwalinie i oczepie.

6-osiowy agregat ROBOT o mocy 12 kW (lub 29 kW) i bezstopniowej regulacji prędkości obrotowej od 0 do 15 000 obr./min, gwarantuje maksymalną wszechstronność. W magazynku zmieniacza narzędzi mieści się ich aż 17. Za pomocą uchwytów narzędziowych HSK-63-E możliwe jest błyskawiczne mocowanie tarcz, wierteł, frezów palcowych, frezów tarczowych, frezów typu „jaskółczy ogon”, frezów walcowych i markerów do oznaczania obrabianych elementów.

Możliwość indywidualnego dopasowania maszyny do potrzeb dotyczy też 5-osiowej uniwersalnej frezarki. Standardowo dostarczana jest ona z agregatem 11 kW, jednak można ją wyposażyć również w nowy, wysoko wydajny agregat 35 kW i w ten sposób ponad trzykrotnie zwiększyć jej moc. Zamiast agregatu 5-osiowego w K2-Industry dostępny jest również dodatkowy agregat 4-osiowy. Wszystkie osie wyposażone są w serwonapędy, co oprócz najwyższej prędkości i dokładności zapewnia również możliwość jednoczesnej zmiany położenia. Zarówno powierzchnie przylegania drewna, jak i wykorzystanie miejsca są ponownie optymalizowane ze zmienioną geometrią. Bezpośredni napęd bez przekładni pośredniej i bezstopniowa regulacja prędkości obrotowej w zakresie 0 – 5200 obr./min umożliwia jednoczesny montaż 3 narzędzi i wysoce wydajne frezowanie czopów i gniazd czopowych, zblatowań, profili, zaciosów, połączeń „na jaskółczy ogon” itd.

 

Do zadań specjalnych

Maszyny K2-Industry to świetnie rozwiązanie dla budownictwa ryglowego, którego cechą charakterystyczną są widoczne elementy konstrukcji, stosowanie tradycyjnych elementów łączących i specjalnych materiałów, takich jak np. dąb. Dzięki bardzo wysokim prędkościom obrotowym agregatu ROBOT zapewniona jest obróbka bez wyrwań i wysoka jakość również w przypadku elementów z twardych gatunków drewna. Szerokości obróbki 1300 mm sprawia, że maszyny Hundegger są też wysoce efektywnym rozwiązaniem do odwiązywania płyt z drewna klejonego krzyżowo CLT. Wymogi inwestorów wykonujących tego typu obróbki pozwalają zaspokoić dopracowane w każdym calu agregaty, np. pionowa oraz pozioma frezarka rewolwerowa, piła pozioma, wiertarka do głębokich otworów i szczeliniarki specjalne. Koncepcja K2-Industry umożliwia przy tym 6-stronną obróbkę w jednym cyklu, co zapewnia najwyższą opłacalność produkcji.

Trwałość w przypadku najcięższych elementów, dokładność nawet przy elementach o ponadstandardowej długości, szeroki program agregatów standardowych i specjalnych to zalety, które szczególnie docenią firmy zajmujące się produkcją konstrukcji z drewna klejonego warstwowo. Z kolei dla producentów konstrukcji prefabrykowanych jednym z najważniejszych argumentów jest precyzja oraz prędkość pracy maszyn K2-Industry, zapewniona nawet przy obróbce skręconego lub krzywego drewna surowego.

Agregat z dwiema pionowymi i dwiema poziomymi frezarkami do czterokrotnego wręgowania bali do konstrukcji wieńcowych to ogromne wsparcie dla każdej firmy produkującej tego typu elementy. Równoczesne wykonywanie dwóch przeciwległych frezowań – lub niezależne działanie czterech frezarek ustawionych na żądaną głębokość frezowania umożliwia jedno-, dwu- lub trójstronne wręgowanie. Posuw podczas obróbki realizowany jest hydraulicznie. Frezy profilowe do agregatu do konstrukcji wieńcowych są wykonywane przez firmę Hundegger zgodnie z potrzebami klienta, co gwarantuje, że otrzyma on rozwiązanie idealnie skrojone na miarę swoich potrzeb.

 

Wyposażenie maszyn ciesielskich K2-Industry

 

– Szczeliniarki

Za pomocą łańcuchów rowkujących o różnej szerokości możliwa jest obróbka z czterech stron elementu oraz wykonywanie szczelin ukrytych. Szczeliniarki są dostępne w różnych wersjach, do szczelin o głębokości do 1300 mm. Mogą być montowane po stronie zderzaka, po stronie operatora lub z obu stron.

Wiertarka uchylana

Wiertarka uchylana umożliwia wykonywanie precyzyjnych otworów bocznych pod kątem do 45°. Poziomy kombi suport służy do mocowania dwóch różnych wiertarek oraz wiertarki uchylanej, szczeliniarki, markera znakującego i systemu znakowania z drukarką atramentową. Pionowy kombi suport umożliwia montaż maksymalnie pięciu frezarek lub wiertarek. Oprócz otworów przelotowych możliwe jest wykonywanie wszelkiego rodzaju otworów nieprzelotowych, pogłębień lub frezowań do pierścieni gładkich. Za pomocą frezu trzpieniowego można obrabiać wszystkie rodzaje profili, także dowolnie definiowane. Do wykonywania otworów w elementach o szerokości do 1300 mm dostępna jest specjalna wiertarka do głębokich otworów.

– Frez palcowy

Frezarka pracująca od dołu, wyposażona we frezy palcowe i żłobkujące, może wykonywać wszystkie prace związane z frezowaniem: gniazda czopowe, wiercenia, pogłębianie, pierścienie gładkie, profile itd.

– Wiertarki

Wiertła obracają się bezpośrednio pod elementem obrabianym w gnieździe rewolwerowym. Dla wierteł o większej średnicy dostępny jest napęd o większej mocy, z posuwem hydraulicznym.

Frez tarczowy

Frez tarczowy umożliwia szybkie i dokładne tworzenie rowków wzdłużnych. Za pomocą frezów specjalnych można w łatwy sposób frezować również elementy o innej geometrii.

Frezarka rewolwerowa pionowa i pozioma

Agregat frezarki pionowej, wyposażony w 4 uchwyty narzędziowe, umożliwia obróbki zarówno po stronie czołowej, jak i od góry czy od spodu. W połączeniu z kombi suportem do narzędzi pracujących pionowo umożliwia jednoczesną obróbkę elementu z dwóch stron. Frezarkę rewolwerową poziomą można obracać o 360° i posiada ona cztery uchwyty narzędziowe. Zaprojektowana do obróbek po stronie czołowej i bocznej, umożliwia również wykonywanie otworów skośnych, obróbek specjalnych i zblatowań.

Frezarka palcowa górna

Frezarka palcowa umożliwia obrabianie elementów od góry bez konieczności ich obracania. Mogą to być zblatowania, gniazda czopowe, wiercenia, frezowania wzdłużne i wpusty pod deski zamykające.

– Uniwersalny agregat wiertarski

4-osiowy, obracany o 360° agregat umożliwia wykonywanie otworów przelotowych i nieprzelotowych o głębokości do 1300 mm, pod dowolnym kątem, na obu stronach wzdłużnych i czołowych.

Szczeliniarka pionowa

Rowkarka w wersji montowanej pionowo znajduje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie domów o konstrukcji wieńcowej oraz do wycinania otworów w płytach. Agregat obraca się automatycznie pod kątem do 180°, zapewniając maksymalną elastyczność.

Frezarka talerzowa do rowków wzdłużnych i poprzecznych

Za pomocą obrotowej frezarki talerzowej do rowków wzdłużnych i poprzecznych można w pełni automatycznie i wydajnie wykonywać rowki pod deski zamykające i rowki wzdłużne pod dowolnym kątem.

Szczeliniarka uniwersalna

Szczeliniarka do wykonywania szczelin po stronie bocznej i czołowej, z automatycznym smarowaniem łańcuchów i możliwością obrotu o 360°.

– Agregat do konstrukcji wieńcowych

Z dwiema pionowymi i dwiema poziomymi frezarkami do czterokrotnego wręgowania bali do konstrukcji wieńcowych. W zależności od wersji dostępne w mocy do 4 x 22 kW.

Drukarka etykiet

Do drukowania etykiet zawierających dowolnie wybrane dane, przykładowo nazwę firmy, numer elementu lub klasę cięcia. Dane mogą być przy tym pobierane również z programów do konstrukcji ciesielskich i CAD.

Pomiar przekroju poprzecznego

Automatyczny pomiar przekroju poprzecznego surowego elementu drewnianego przed obróbką umożliwia dokładne dostosowanie obróbki do przekroju danego elementu. Dodatkowy ekran służy do graficznego prezentowania wszelkich istotnych informacji na wylocie maszyny. Zapewnia to bezpieczną i bezbłędną identyfikację gotowych elementów.

Fot. Hundegger