Profit H-20

Centrum obróbcze CNC do mebli


Spośród 16 różnych modeli centrów obróbczych sterowanych numerycznie z serii profit, jakie oferuje austriacka firma Felder pod marką FORMAT-4, profit H20 jest najmniejszym centrum ze stołem konsolowym.

Przeznaczone jest ono do zakładów stolarskich specjalizujących się w wyposażeniu wnętrz i produkcji mebli, obrabiających zarówno płytę, jak i drewno lite. Wyróżnikiem centrum obróbczego profit H20 jest możliwość dostosowania go do potrzeb zamawiającego. Dla przykładu, w zakładach specjalizujących się głównie w meblach z płyt istnieje możliwość dopasowania odpowiedniego agregatu wiercącego. Zaczynając od standardowego, który wyposażony jest aż w 20 wrzecion wiercących w następującym układzie: w pionie 9 wrzecion w osi X oraz 5 w osi Y, w poziomie 4 w osi X i 2 w osi Y, w rozstawie co 32 mm oraz piłkę do rowków pracującą w osi X, a kończąc na agregacie wiercącym wyposażonym w 20 wrzecion w następującym układzie: pionowo w osi X – 7 wrzecion oraz 5 w osi Y, w poziomie 4 w osi X i 4 w osi Y oraz innowacyjne rozwiązanie 2 osobnych piłek do rowków, pracujących w osiach X i Y. Takie rozwiązanie zapewnia długoletnią trwałość oraz trzymanie kątów. Dwa osobne agregaty tnące oprócz standardowej piłki mogą zostać wyposażone w tarczę o średnicy 120 mm i grubości aż do 10 mm, co skraca czas wykonywania szerokich rowków.

Elektrowrzeciono w standardzie wyposażone jest w mocowanie HSK dla zapewnienia optymalnej pracy w różnego rodzaju materiałach oraz silnik o mocy 9 kW, pracujący z płynnie regulowaną prędkością obrotową do 24.000 obr./ min. Zastosowanie tak dużej prędkości obrotowej wiąże się z wykorzystaniem łożysk ceramicznych, które mają wpływ na przedłużoną żywotność wrzeciona. Elektrowrzeciono, oprócz możliwości obróbki w osiach X, Y i Z, na życzenie klienta może zostać doposażone w interpolowaną czwartą oś (oś C), która może się obracać w przedziale 0-360o. Oś ta pozwala na obróbkę materiału „z czoła”. Zastosowanie najnowocześniejszych typów agregatów kątowych daje użytkownikowi korzyści wynikające z możliwości używania kątowego agregatu tnącego lub zastosowania agregatu frezującego kieszenie pod zamek z dodatkową funkcją wydmuchu wiórów.

Dzięki zastosowaniu magazynków narzędziowych maszyna w trakcie obróbki dopobiera potrzebne narzędzia z liniowego magazynku przygotowanego pod uchwyty HSK, mieszczącego do 8 narzędzi, jeżdżącego razem z suportem głównym w osi X oraz dodatkowego dziewiątego miejsca przygotowanego na ramieniu maszyny. Ten dodatkowy magazynek to tzw. pick-up. Dla wymagających użytkowników istnieje możliwość doposażenia maszyn w 2-miejscowy pick-up na narzędzia o ponadwymiarowych średnicach.

Centrum obróbcze profit H20 posiada zakres roboczy 3060 mm w osi X, 1210 mm w osi Y oraz 100 mm w osi Z i podzielone jest na 2 pola robocze, które umożliwiają obłożenie wahadłowe, to znaczy, podczas kiedy na jednym polu wykonywana jest obróbka, na drugi można nakładać materiał. Rozwiązanie to pozwala na znaczną oszczędność czasu.

Profit H20 zaopatrzony jest w stół konsolowy składający się z 6 konsoli pozycjonowanych laserowo, również z jego pomocą ustawiane są przyssawki. Ich różnorodność w kształtach i wymiarach pozwala na pewne zamocowanie prawie każdego materiału. Dodatkowo 4 wsporniki wysuwane i chowane pneumatycznie w znacznym stopniu ułatwiają nakładanie również bardzo dużych i ciężkich elementów.

Jak przystało na standardową obrabiarkę przyszłości, oprogramowanie WoodFlash przy centrum obróbczym profit H20 Format-4 należy do najnowocześniejszej generacji – jest samoobjaśniające i łatwe w obsłudze. Planowanie, rysowanie, konstruowanie oraz funkcje CAD pozwalają na samodzielne planowanie i konstruowanie najtrudniejszych elementów. Dla ułatwienia oprogramowanie pozwala na wizualizację trójwymiarową zaprogramowanych elementów. Możliwość importu plików typu dxf czyni to oprogramowanie kompatybilnym z zewnętrznymi programami stosowanymi w branży architektonicznej.

Producent do tego centrum oferuje również program o nazwie Flash 3D, służący do projektowania korpusów meblowych. Wersja podstawowa jest już na wyposażeniu obrabiarki, dodatkowe moduły dostępne są w opcji. Oprogramowanie Flash 3D jest idealnym narzędziem do 3-wymiarowego projektowania mebli. Użytkownik z jego pomocą może wygodnie w trakcie rozmowy z klientem zaprojektować mebel lub cały ciąg szafek, począwszy od boków zewnętrznych, poprzez wstawianie przegród, półek, szuflad frontów itd., a skończywszy na zewnętrznych elementach, takich jak obramowania czy oświetlenie. Wszystkie dokonywane zmiany może na bieżąco śledzić za pomocą podglądu 3-wymiarowego oraz od frontu lub z góry. Oprogramowanie to pozwala również wizualizować gotowy mebel w konkretnym pomieszczeniu, łącznie z innymi elementami umeblowania oraz wykonać wydruk dla klienta. Dodatkową jego zaletą jest precyzyjne określenie: typów łączeń, zawiasów, prowadnic meblowych, obrzeży, rodzaju forniru, lakieru – już w trakcie projektowania. Standardowo oprogramowanie posiada bazę okuć i obrzeży, którą użytkownik może jeszcze poszerzać i dopasowywać do swoich potrzeb. Flash 3D umożliwia sporządzanie szczegółowej listy elementów, z których będzie składał się gotowy mebel z podaniem ilości wszystkich użytych materiałów wraz z kalkulacją dostępną jako oprogramowanie uzupełniające. Zaprojektowany mebel zostaje dokładnie wyceniony, ułatwiając producentowi wyliczenie ostatecznej ceny mebla dla klienta. Ogromnym plusem oprogramowania Flash 3D jest konwertowanie gotowego projektu na program WoodFlash, sterujący centrum obróbczym CNC profit H20.

(bb)
 

.