Produkcja drewna opałowego od „a” do „z”

Austriacki producent maszyn – firma Posch – przyzwyczaiła już swoich klientów do tego, że w ofercie regularnie pojawiają się nowości. Są to zarówno opracowane od podstaw urządzenia, jak i udoskonalenia maszyn dotychczas dostępnych w sprzedaży. Każda z nowości pojawia się też w ofercie firmy Maszyny Leśne Jan Kłoda, będącej przedstawicielem austriackiej firmy na rynku polskim.

 

Łuparka pozioma SplitMaster 30

Łuparka SplitMaster30 to znana i ceniona przez wielu klientów maszyna. Sprawdza się ona szczególnie w zakładach drzewnych, łupiących duże ilości drewna. Dzięki 30-tonowej sile łupania, maszyna bez problemu radzi sobie praktycznie z każdą kłodą. Jej podnośnik kłód i optymalna wysokość podnoszenia umożliwia ergonomiczny sposób pracy, której komfort zwiększ dodatkowy pakiet wyposażenia opcjonalnego. I tak np. na życzenie kupującego łuparkę wyposaża się w nóż do łupania Easy (w opcji standardowej jest to 4-krotny nóż łupiący). Czy chłodnicę oleju dla pracy ciągłem maszyny (opcja zalecana w przypadku pracy powyżej 4 h).

Model SplitMaster 30 przeznaczony jest do łupania polan o maksymalnej długości 125 cm, a maksymalna ilość polan na cykl roboczy wynosi 8 sztuk.

Nowością w ofercie austriackiego producenta w tej maszynie (model SplitMaster 30 Turbo) jest ukośne składowanie drewna. Ułatwia ono końcowe rozłupywanie dużych polan, a wciągarka z 20-metrową liną transportuje bez problemu ciężkie kłody do pozycji łupania. Dzięki wysoko usytuowanemu punktowi wciągania, wciągarka jest lepiej zintegrowana z koncepcją obsługi maszyny oraz można ją praktycznie złożyć przed transportem.

Maszyna jest wyposażona w pakiet bezpieczeństwa, który od czerwca 2018 będzie już obowiązkowy, zapewniając kilku operatorom bezpieczną pracę. Pakiet składa się z trzech krat.  Mocowania krat, poszerzonego składowania drewna oraz z zaworu bezpieczeństwa gwarantującego, że stempel naciskowy rozłupuje dopiero wtedy, gdy podnośnik jest oddalony co najmniej jeden metr od ziemi.

Łuparka SplitMaster 30 jest dostępna również z wyższymi prędkościami stempla oraz na podwoziu wzdłużnym.

 

Piła kołyskowa PLUS

Ciekawą propozycją do drewna opałowego jest łatwa w obsłudze i wydajna pilarka wahaczowa PLUS z taśmociągiem. Maszyna tnie polana i drewno okrągłe do Ø 24 cm. Drewno do cięcia podaje niezwykle lekki wahacz aż do tarczy piły. Nastepnie, już jako pocięte drewno, ładowane jest za pomocą taśmociągu. Maszyna wyposażona jest w lekko pracującą kołyskę, wspomaganą sprężyną i łożyskowaną na łożyskach kulkowych z amortyzacją w pozycjach krańcowych. Pilarka ma napęd ciągnikowy przez aluminiową przekładnię kątową i pas klinowy lub silnik elektryczny i pas klinowy. Tarcza pilarki wykonana jest ze stali chromowej Ø 70 cm. Urządzenie wyposażone jest w ogranicznik wzdłużny do dokładnego cięcia długości w przedziale 15-60 cm. Ma również możliwość regulacji bezstopniowej za pomocą układu elektronicznego CutControl.

 

Pilarko-łuparka SpaltFix S-375

Inną maszyną przeznaczoną do drewna opałowego jest też niezwykle wydajna pilarko-łuparka SpaltFix S-375, w której cięcie, łupanie i przeładowanie wykonywane jest w jednym cyklu roboczym. W ten sposób na cykl łupania można otrzymać maksymalnie 8 polan. Maszyna wyposażona jest  w szereg rozwiązań, które usprawniają pracę, jak np. obsługa za pomocą joysticka czy seryjne wyposażenie AutoSpeed, które dobiera zawsze optymalną prędkość pracy zależnie od procesu łupania i odznacza się szczególnie szybkim ruchem w przód i tył. Hydrauliczny dociskacz i automatycznie otwierany docisk drewna uniemożliwiają zakleszczanie. Za pomocą opcjonalnie dostępnego pakietu TURBO można osiągnąć wydajność przetwarzania do 25 nasypowych metrów sześciennych polan drzewnych na godzinę. W maszynie zamontowana jest tarcza piły z węglikami spiekanymi o średnicy do 90 cm, która zapewnia wyższą wydajność cięcia i dłuższą żywotność, a także cichą pracę.

Ukłonem w stronę operatorów jest też trzypunktowe zawieszenie SpaltFix, dzięki czemu maszyna jest doskonale przygotowane do trudnych zadań w terenie. W krótkim czasie przyczepa przestawia się z ustawienia transportowego na ustawienie robocze i tym samym pilarko-łuparka jest natychmiast gotowa do pracy. Maszyna może być również wykorzystywana jako wysokowydajna piła, bez noża łupiącego. Nóż łupiący można zdemontować kilkoma ruchami ręki i urządzenie w krótkim czasie może produkować wybrane cięte drewno. Krótkie odcinki można na przykład przerobić za pomocą AutoSplit na podpałkę.

 

Łuparka SpaltFix S-410 Vario

Jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn z oferty Posch jest SpaltFix S-410 Vario. Jest to wielozadaniowa łuparka o regulowanych parametrach pracy z widiową tarczą pilarki fi 100 cm z ostrzami z węglików spiekanych. Wyróżniająca się długą żywotnością i długim okresem eksploatacji. Z jej wykorzystaniem można nie tylko przecinać i rozłupywać drewno opałowe, ale także produkować drewno podpałkowe do bezpośredniego rozpalenia w piecu. Wysokiej jakości widiowe ostrze piły pilarki pozwala uzyskać wysoką wydajność cięcia, wysoką prędkość skrawania i niskie zużycie energii. W całym procesie powstają czyste wióry drzewne, nadające się do dalszego wykorzystania. Od załadunku aż do procesu cięcia operator kontroluje wszystkie czynności, a krzywe kłody można lepiej pozycjonować opcjonalnym manipulatorem kłód. Dzięki prfesjonalnemu doprowadzaniu kłód zapewniona jest możliwość ciągłego załadunku, a wciąganie kłód do zespołu tnącego realizowane jest wydajnym taśmociągiem wciągającym. Systemy buforowania z przenośników wzdłużnych i poprzecznych można agregować ze sobą według indywidualnych potrzeb.

Producent zastosował w maszynie hydrauliczny dociskacz drewna, który zapewnia stabilne mocowanie kłód podczas cięcia. Przycięty odcinek kłody jest transportuje wahacz wyrzucający i  rynna kłód. Następnie trafia on do łuparki AutoSplit. Opcjonalnie dostępny taśmociąg buforujący jest idealnym rozwiązaniem dodatkowym dla ciągłego transportu od pilarki do zespołu rozłupywania. W przypadku drewna opałowego o długości 12-33 cm, długość krawędzi jest regulowana w zakresie 4-15 cm. Oprócz tego można produkować wyłącznie odcinki drewna okrągłego (funkcja wyłącznego cięcia Only-Cut) oraz – za pomocą wbudowanego zestawu adaptacyjnego – również najdrobniejsze drewno na rozpałkę. W przypadku drobnego drewna rozpałkowego o długości 20 cm, możliwe są jeszcze drobniejsze polana. Na życzenie dostępny jest również model AutoSplit 600 dla drewna opałowego do 50 cm. Opcjonalnie polana można oczyścić w jednym przejściu roboczym i pakować jako gotowe do sprzedaży.

Aby zwiększyć efektywność procesu obróbki drewna opałowego, w zależności od długości kłód, do wyboru są różne możliwości ich transportu, np. za pomocą podwójnego przenośnika łańcuchowego, przenośnika walcowego czy przenośnika poprzecznego z separatorem.

 

Sito polan drzewnych LogFix L

Jednym z flagowych rozwiązań marki Posch są też urządzenia z serii LogFix – sita do polan drzewnych. Dzięki nim uzyskujemy czyste drewno opałowe. Dlatego, że walce obrotowe odczepiają z każdego polana niechciane części. Niedawno typoszereg urządzeń LogFix poszerzył się o model w wielkości L. W którym siedem obrotowych walców oddziela niepożądane wióry, odłamki kory i drewna od drewna opałowego i zrzuca odpady w dół. Ponieważ walce obracają się z prędkością jedynie 50 obrotów na minutę, to LogFix pracuje bardzo cicho. Pod sitem znajduje się lej, który przekazuje odpady na opcjonalny taśmociąg lub do kontenera. Wygodnym rozwiązaniem dla operatora jest możliwość zdalnego włączania i wyłączania sita z każdej pozycji.

Fot. Posch

.