Prasy montażowe – niezbędny element w zakładach obróbki drewna

Podczas targów DREMA odwiedzający tę imprezę wystawienniczą goście mogli zapoznać się z ofertą pras firmy Steblo, m.in. z prasą do montażu krzeseł PM-H czy z prasami trapezowymi. Producent oferuje możliwość konfiguracji urządzeń zgodnie z indywidualnym życzeniem klienta, a także rozbudowany pakiet dodatkowego osprzętu, co pozwala precyzyjnie dopasować maszynę do specyfiki produkcji danego przedsiębiorstwa.

 

Prasa montażowa hydrauliczna typ PM-H do montażu krzeseł

Urządzeniem o wszechstronnym zastosowaniu, kierowanym do wymagających klientów, jest prasa hydrauliczna montażowa PM-H, która dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, jest niezawodna, łatwa i bezpieczna w obsłudze. Wysoka jakość wykonania zapewnia długotrwałą i bezawaryjną eksploatację. Główną cechą maszyny jest duża siła docisków hydraulicznych z możliwością bezstopniowej regulacji w zakresie od 800 do 2500 kg.

Prasa posiada jedno pole robocze z dwoma stanowiskami, które służy do montażu konstrukcji szkieletowych płaskich, np. nóg krzeseł. Każde stanowisko posiada oddzielny pulpit sterujący dwoma siłownikami hydraulicznymi. Powierzchnia robocza prasy to stalowa płyta otworowa. Na każdej części pola roboczego można zmontować jeden element konstrukcji szkieletowej. Docisk prasujący stanowią siłowniki hydrauliczne D60x150 mm z dociskami z regulacją kąta oraz pręty gwintowane z nakrętkami, ograniczające skok siłownika. Siłowniki montowane są do płyty stalowej czterema śrubami z nakrętkami. Na polu roboczym znajduje się 8 podpór stałych mocowanych do stołu o odpowiedniej ilości śrub. Układ siłowników hydraulicznych i podpór stałych można tak skonfigurować, aby kleić różne wielkości szkieletowej konstrukcji drewnianej.

Wielkość siły docisku siłowników jest regulowana bezstopniowo ciśnieniem oleju przy użyciu zaworu przelewowego z możliwością regulacji w zakresie 30-90 Bar.

Prasa posiada rozbudowane pulpity sterownicze pozwalające na oddzielne sterowanie każdym z siłowników dwustronnego działania. Pulpity są wyposażone w przyciski załączania i wyłączania agregatu hydraulicznego, ustawiania czasu prasowania, wielokolorową sygnalizację świetlną pokazującą aktualny stan pracy.

Jednym z ważniejszych aspektów, na które producent kładł nacisk podczas projektowania, było bezpieczeństwo użytkowania, dlatego w prasie zastosowano oburęczne sterowanie z możliwością zatrzymania ruchu docisków hydraulicznych w dowolnym położeniu. Na każdym z pulpitów znajduje się przycisk grzybkowy „Awaryjny Stop” odcinający dopływ zasilania i powodujący całkowite zatrzymanie wszystkich układów. Oprócz bezpieczeństwa firma Steblo zwraca dużą uwagę na ekologię, dlatego stosując zamki hydrauliczne na każdym z docisków, przy dłuższych czasach klejenia można wyłączyć agregat hydrauliczny, a mimo to dociski pozostają w zadanym położeniu.

Dociski oprócz dużego skoku i możliwości mechanicznego ustawienia ograniczania skoku posiadają regulację kąta samego docisku w zakresie ±7°, dzięki czemu może on ułożyć się do kształtowych elementów prasowanych lub skorygować źle wykonany szablon stolarski.

Standardowy wymiar stołu prasy to 2800x1400mm, cztery dociski hydrauliczne o skoku 150 mm oraz 8 oporów. Klienci mają możliwość wyboru rodzaju sterowania, a jeśli jest taka potrzeba wykonywane są stoły robocze w innych wielkościach.

 

Prasy trapezowe

Prasy trapezowe oferowane przez firmę Steblo zasilane są sprężarką o regulowanym ciśnieniu, a wielkość siły docisku siłownika przeponowego jest regulowana bezstopniowo ciśnieniem powietrza. Bezstopniową regulację uzyskuje się przez zainstalowanie reduktora z zaworem zwrotnym wraz z blokiem oczyszczania powietrza (w komplecie).

Główny docisk prasujący podzielony jest na sekcje dociskowe, przy czym każdą sekcję dociskową stanowi siłownik pneumatyczny z belką dociskową. Belka dociskowa posiada cztery sworznie prowadzone w prowadnicach cylindrycznych.

Na każdym sworzniu belki dociskowej znajduje się sprężyna rozprężna, która powoduje powrót belki dociskowej do pozycji wyjściowej na skutek przesterowania zaworu. Każdy siłownik ma skok 45 mm i jest sterowany indywidualnie zaworem z dźwignią ręczną. Do wyrównywania płaszczyzny elementów klejonych przeznaczone są dociski wyrównujące (pneumatyczne lub mechaniczne), które przesuwa się na rolkach tocznych wzdłuż toru jezdnego górnego i prowadnicy dolnej. Tego typu pneumatyczne prasy są wyposażone w jedno lub dwa pola robocze i przeznaczone są do klejenia elementów drewnianych w płyty, krawędziaki, belki, stopnie schodowe, do obłogowania.

 

PRASA PTJ

 

Pola robocze 1
Siłowniki dociskowe (ilość zależy od długości klejenia) 4-8 szt.
Dociski wyrównujące (ilość zależy od sekcji dociskowych) 6-9 szt.
Długość klejenia (do ustalenia) 2500-6000 mm
Szerokość klejenia 100-1030 mm
Grubość klejenia 20-160 mm
Ciśnienie robocze 0,6 MPa
Ciśnienie stosowane 0,2-1 MPa
Regulacja szerokości klejenia – opcja z podtrzymkami co 100 mm

 

 

PRASA PTD

 

Pola robocze 2
Siłowniki dociskowe (ilość zależy od długości klejenia) 8-16 szt.
Dociski wyrównujące (ilość zależy od sekcji dociskowych) 12-18 szt.
Długość klejenia (do ustalenia) 2500-6000 mm
Szerokość klejenia 100-1030 mm
Grubość klejenia 20-160 mm
Ciśnienie robocze 0,6 MPa
Ciśnienie stosowane 0,2-1 MPa
Regulacja szerokości klejenia – opcja z podtrzymkami co 100 mm

Fot. Steblo

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług