Powłoki lakiernicze dla szczególnych wymagań

Niezwykle przyszłościowa technologia lakierowania powierzchni o nazwie UV Lam-Inert skrywa się za Inert Curing Technology firmy Bürkle, została ona zaprezentowana podczas tegorocznych targów Xylexpo w Mediolanie. UV Lam-Inert zapewnia wyższą wydajność przy niskich kosztach i doskonałe powierzchnie dzięki zastosowaniu innowacyjnej techniki suszenia lakieru.

Nowo zaprojektowany agregat, zainstalowany bezpośrednio za tradycyjną nakładarką walcową, wygładza jeszcze wilgotną powierzchnię lakieru poprzez transparentną taśmę, która pracuje synchronicznie do posuwu. Utwardzanie realizowane za pomocą lamp UV odbywa się poprzez przeniknięcie promieni UV przez taśmę i w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią – tym samym powstaje obojętny system, w którym dzięki beztlenowemu środowisku możliwe jest uzyskanie powierzchni bardziej odpornych na zadrapania przy jednocześnie wysokiej skuteczności utwardzania i mniejszych kosztach energii.

Optymalne powleczenie powierzchni na etapie lakieru podkładowego stanowi idealną bazę dla uzyskania doskonałych powierzchni o wysokim połysku. Tak doskonała jakość powierzchni o wysokim połysku przy lakierowaniu tylko samymi walcami byłaby do osiągnięcia tylko przy zdecydowanie wyższych nakładach. Oczywiście gładki lakier podkładowy oznacza także mniejsze nakłady na szlifowanie – co niezaprzeczalnie skutkuje oszczędnościami w zakresie materiałów, kosztów energii i kosztów inwestycji w nowe maszyny. Plusy są zauważalne nawet w niskich kosztach budowy i eksploatacji budynku fabrycznego, bowiem linia lakiernicza z tego typu technologią jest krótsza i tym samym zajmuje mniej miejsca niż linia tradycyjna.

I to jeszcze nie wszystko: duże ilości nanoszenia lub też wysoka gramatura powłoki lakierniczej nakładanej tylko w jednym przejściu nie stanowi już przy lakierowaniu walcami żadnego problemu. Do tej pory dolna granica dla gładkiego nanoszenia znajdowała się wyraźnie poniżej 20 g/m2, natomiast z technologią UV Lam-Inert zdecydowanie możliwa jest bardziej gładka i jednolita aplikacja lakieru o grubości powłoki 60 g/m2. Oznacza to zatem, że jedno urządzenie zastępuje wielostopniowe etapy procesu, co oprócz niewielkich inwestycji oznacza mniejsze zużycie energii przy wyższej skuteczności nanoszenia.

Jednocześnie Bürkle wykorzystuje inną możliwość zastosowania technologii UV Lam-Inert, która została opracowana przez firmę Akzo Nobel, a mianowicie do określanego mianem Spot Repair szpachlowania parkietu lub litego drewna. Także w tej dziedzinie technologia ta korzystnie się prezentuje: wydajność jest wysoka, dzięki transparentnej taśmie wykończenie powierzchni jest w pełni jednolite (i nie wymaga poprawek), a nawet bardzo głębokie uszkodzenia są możliwe do naprawienia.

Podsumowując, technologia ta jest pionierską metodą nakładania i utwardzania powłok, którą zainteresowane firmy mogą obejrzeć i przetestować w Centrum Innowacji Bürkle we Freudenstadt w Niemczech.

.