Polimerowe szkło od REHAU – obróbka materiału krok po kroku

Firma REHAU od zawsze przykłada ogromną wagę do wygody i komfortu pracy stolarzy. Nie inaczej jest w przypadku laminatu szklanego RAUVISIO crystal oraz jego wersji slim. Laminat, który swoją optyką przypomina tradycyjne szkło, jednak jest od niego bardziej wytrzymały i o połowę lżejszy, a co najważniejsze to materiał dedykowany branży meblarskiej.

 

Niezależnie od miejsca zastosowania, czy to w kuchni, łazience, salonie, czy jako element wyposażenia sklepu lub gabinetu lekarskiego, szkło zawsze stwarza wrażenie lekkości i dodaje powagi, nadając pomieszczeniom przestrzeni i rozjaśniając wnętrze. Kontrastuje w połączeniu z drewnem i okleinami drewnianymi, natomiast w połączeniu z metalem daje efekt chłodnej elegancji. Nic więc dziwnego, że jest jednym z najpopularniejszych materiałów i prawie każdy producent meblowy ma w ofercie wyroby z elementami szklanymi. Branża stolarska, producenci drzwi, a także projektanci elementów wyposażenia sklepowego i wyposażenia wnętrz z ogromnym powodzeniem wykorzystują ten materiał. Niestety, szkło ma również swoje wady: łatwo się tłucze i jest trudne w obróbce. Wyjątkiem od tej zasady jest laminat szklany RAUVISIO crystal. Laminat szklany RAUVISIO crystal oraz ultracienki panel szklany RAUVISIO crystal slim łączą w sobie wygląd szkła i niezwykłe właściwości polimerów – są znacznie bardziej odporne na stłuczenie i zadrapania, a także lżejsze. Ponadto wykazują się niezwykłą elastycznością – przy ich cięciu można stosować tradycyjne narzędzia do obróbki drewna bez ryzyka pęknięcia czy wyszczerbienia nawet na miejscu montażu.
RAUVISIO crystal można łatwo dopasować do gustu użytkownika. Laminat szklany można zginać, nadając mu niemal dowolny kształt. Co więcej, intarsje i podświetlenia są równie proste do wykonania.

RAUVISIO crystal deep

REHAU z sukcesem wdraża kolejną kolekcję polimerowego szkła na rynku. Mowa o RAUVISIO crystal deep. Siedem modnych kolorów w wersji mat, dzięki efektowi metalicznego lśnienia nadaje wątkową optykę meblom.

 

Obróbka

Praca z polimerowym szkłem, a zwłaszcza z wersją slim o grubości 4 mm należy do prostych. Świetnie spisze się przy szybkich renowacjach. A jak wygląda obróbka tego materiału krok po kroku? Zobaczcie na przykładzie!

Krok 1. Przygotowanie

Zaznaczenia można wykonać za pomocą wodoodpornego markera lub ołówka. Folię ochronną należy pozostawić na panelu możliwie jak najdłużej.

Krok 2. Cięcie (ręczną piłą tarczową)

Polimerowy panel szklany RAUVISIO można przyciąć do pożądanej wielkości za pomocą ręcznej piły tarczowej z szyną prowadnicową.
Zaleca się użycie tarczy pilarskiej do cięcia tworzyw sztucznych, o dużej liczbie zębów z ujemnym kątem natarcia. Prędkość obrotowa powinna być możliwie najwyższa, a tempo ręcznego posuwu materiału równomierne i wolne.

Krok 3. Cięcie (wyrzynarką)

Kontury lub wycięcia należy wykonywać za pomocą wyrzynarki. Zaleca się zastosowanie brzeszczotu do cięcia tworzyw sztucznych. Rozstaw zębów – ok. 2,5 mm. Formatowanie należy wykonywać od strony materiału przeciwprężnego w celu minimalizacji ryzyka powstania wyrwań.

Krok 4. Frezowanie

RAUVISIO crystal slim może być formatowany w celu nadania mu pożądanych wymiarów za pomocą frezarki górnowrzecionowej z szyną prowadzącą. Najlepiej nadaje się do tego frez trzpieniowy pełnowęglikowy. Prędkość obrotowa powinna być możliwie jak najwyższa, a tempo ręcznego posuwu materiału równomierne i wolne.
Fazowanie najlepiej wykonywać za pomocą frezu o kącie 45o. Rozmiar fazy nie powinien przekraczać grubości warstwy przezroczystej laminatu. Zwykle faza o grubości 1,5 mm wystarcza do uzyskania estetycznego wyglądu.

Krok 5. Szlifowanie

Obrobione krawędzie RAUVISIO crystal slim mogą być poddane dalszej obróbce wykańczającej szlifierką oscylacyjną oraz drobnoziarnistym papierem ściernym. Papier ścierny P800 doskonale nadaje się do dalszego polerowania.

Krok 6. Polerowanie (jeśli jest wymagane)

Efekt wysokiej jakości błyszczącej powierzchni można osiągnąć dzięki jednorazowemu polerowaniu z wykorzystaniem tarczy z nakładką filcową. Jeśli efekt odbiega od wymaganej jakości, kroki „Szlifowanie” i „Polerowanie” należy powtórzyć.

Krok 7. Wiercenie

Zaleca się stosowanie wierteł do tworzyw sztucznych. Przy wierceniu należy delikatnie i równomiernie wywierać nacisk na materiał.
Wiercenie na miejscu montażu nie nastręcza trudności.

Krok 8. Klejenie/spoiny

W zależności od składu podłoża klej można nakładać punktowo w kształcie litery V lub za pomocą ząbkowanej pacy.

Po wyschnięciu kleju należy usunąć folię ochronną.

Spoiny należy wykończyć pasującym kolorystycznie silikonem.

Materiał należy nakładać, stosując równomierny nacisk.

Szczeliny dylatacyjne muszą wynosić ok. 2 mm, w związku z tym zaleca się stosowanie pod spodem klocków dystansujących umożliwiających zachowanie równej odległości.

Więcej informacji na temat kolekcji RAUVISIO wraz z zestawieniem dostępnych dekorów można znaleźć klikając tutaj.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług