Podróż do wnętrza kokonu

Od września 2014 r. nowy terminal Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Hejdara Alijewa w stolicy Azerbejdżanu jest otwarty dla podróżujących. Wystrój terminalu, zaprojektowany przez renomowaną pracownię Autoban ze Stambułu, został w ubiegłym roku wyróżniony nagrodą Red Dot Award. Głównym motywem wystroju są efektowne drewniane „kokony” pokryte fornirem z białego dębu amerykańskiego.

Projektanci ze studia Autoban postanowili przełamać utarte schematy wyglądu terminali lotniskowych. Zaprojektowane przez nich elementy wyposażenia i oświetlenia wnętrz wykonano z miłych w dotyku materiałów, między innymi drewna, kamienia i tkanin, podświetlonych ciepłym światłem. Wystrój terminalu miał odzwierciedlać kulturę i wartości Azerbejdżanu oraz jego mieszkańców.

Sefer Çaglar, współzałożyciel studia Autoban, tak opisuje źródło swoich inspiracji: „Kluczowymi dla nas konceptami były ciepło i gościnność. Aby osiągnąć ten efekt, wyszliśmy od architektonicznej interpretacji terminalu do zabawy małymi formami, które oswajają tę gigantyczną przestrzeń i wprowadzają do niej przyjazną atmosferę. Tak powstał pomysł, by stworzyć wewnątrz obiektu wrażenie bezpiecznego kokonu. Nowy terminal spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem – słyszymy, że pasażerowie nie czują się w nim jak na lotnisku, co uważamy za wielki komplement”.

Miasteczko kokonów

Kokony w różnych rozmiarach to konstrukcje z pogranicza architektury i sztuki. Tworzą one przyjazną atmosferę, która zachęca do odkrywania świata, spotkań lub wyciszenia. Na terenie lotniska znajduje się ich łącznie szesnaście – jedenaście o litej konstrukcji wykończonej drewnianymi panelami i pięć otwartych. Formy te mają bardzo wszechstronne zastosowanie – znajdują się w nich kawiarnie, bar, sala zabaw dla dzieci, spa i salon urody, sklep muzyczny, księgarnia, a także przechowalnia bagażu. Wszystkie można wykorzystać w bardzo elastyczny sposób, a projektanci przewidują, że ich funkcje będą zmieniać się wraz z rozwojem terminalu.

Wykończone okładziną z amerykańskiego dębu białego elementy kokonów zostały wykonane w Ankarze pod czujnym okiem wykładowców wydziału inżynierii politechniki METU, a następnie zmontowane na terenie lotniska. Z tarcicy i forniru z białego dębu amerykańskiego zabejcowanego na ciemny kolor wykonano także stoliki i krzesła ustawione w różnych częściach poczekalni nowego terminalu.

Niekonwencjonalny wybór

Projektanci ze studia Autoban zdecydowali się na wykorzystanie białego dębu amerykańskiego, ponieważ chcieli stworzyć przytulne i komfortowe otoczenie, które zapewni pasażerom nowe doświadczenia. „W powszechnej opinii drewno jest rzadko wykorzystywane we wnętrzach portów lotniczych. Istnieje wiele stereotypów na temat lotnisk, co sprawia, że większość z nich wygląda podobnie. Chcieliśmy to zmienić i zerwać ze standardowym wyglądem lotniska, które przytłacza pasażerów swoją skalą, standardami i technologią” – powiedział Sefer Çaglar.

Biały dąb amerykański

Drewno bielu białego dębu amerykańskiego jest koloru kremowego, a drewno twardzieli ma barwę od jasno- do ciemnobrązowej. Biały dąb amerykański ma najczęściej prosty układ włókien, o średnio szorstkiej lub chropowatej strukturze. Jest to powszechnie dostępny i popularny gatunek drewna, często sprowadzany przez producentów mebli, podłóg i stolarki z całego świata ze względu na jednolitą barwę oraz dużą dostępność tarcicy i forniru z tego surowca. Drewno białego dębu amerykańskiego jest twarde i ciężkie, wykazuje odporność na gięcie i zgniatanie. Stanowi także bardzo dobry materiał do gięcia w kąpieli parowej.

Autoban

Autoban to znane na całym świecie, multidiscyplinarne studio projektowe ze Stambułu. Zostało założone w 2003 roku przez Seyhan Ozdemir i Sefera Çaglara, do których dołączył Efe Aydar. Wyróżnikiem studia jest przemyślany design, eksperymenty i perfekcyjne wykonanie. Autoban charakteryzuje unikalne podejście do projektów. Pracownia koncentruje się na przestrzeni, łączy funkcjonalność z elegancją i zestawia minimalistyczne formy z bogactwem materiałów.

(js)

.