PML12 – innowacyjna technologia w Schattdecor

Prace nad nową maszyną lakierniczą w firmie Schattdecor zostały zainspirowane przez IKEA, a konkretnie przez standard „as natural wood”. Zakłada on, że powierzchnie lakierowane (ani żadne surowce użyte przy ich produkcji) nie  mogą zawierać formaldehydu. To sprawiło, że podjęto decyzję o uruchomieniu PML12 w Tarnowie oraz o modernizacji maszyn PML7 i PML8 w Głuchołazach, w sposób umożliwiający produkcję folii bezformaldehydowych.

Wyjątkowa technologia

PML12 to urządzenie przeznaczone przede wszystkim do produkcji folii białych, wolnych od emisji formaldehydu. Innowacyjność tej maszyny polega na nakładaniu dwóch warstw lakieru, utwardzanych strumieniem elektoronów (EB – Electron beam). W procesie produkcyjnym stosuje się lakiery EB pigmentowe oraz transparentne. Jest to innowacja technologiczna na skalę światową. Ponadto maszyna posiada zupełnie nowy system nawilżania papieru, bazujący na dyszach wodnych (dotychczas wykorzystywana była do tego celu para wodna), oraz układ pomiaru naniesienia on-line poszczególnych warstw lakierów. Układy aplikacyjne zostały zmodyfikowane poprzez zmianę konfiguracji wałków zacierających oraz szereg mniejszych technologicznych usprawnień i nowości. Bardzo istotny jest przy tym aspekt ekologiczny – zminimalizowanie odpadów lakierniczych, znaczna redukcja emisji CO2, niekorzystanie bezpośrednio z paliw kopalnych, a w przyszłości szerokie zastosowanie dla tzw. zielonej energii elektrycznej, którą wytwarza się z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce.

W projekt powstania PML12 zaangażowany był bardzo szeroki zespół specjalistów z Polski, Niemiec i innych krajów. Inwestycja w PML12 jest poparta wieloletnim doświadczeniem i zgromadzonym know how.

Podstawą do jej rozwoju była technologia EB. Testy technologiczne z lakierowaniem EB zostały rozpoczęte w Schattdecor w 2012 roku.

Utwardzanie w technologii EB

Utwardzanie strumieniem elektronów to proces, w którym wykorzystuje się wiązkę przyspieszonych elektronów, w celu zapoczątkowania reakcji chemicznych (polimeryzacji). W metodzie konwencjonalnej suszenie odbywa się przy użyciu gorącego powietrza.

Główne zalety nowej technologii to: bardzo krótki czas utwardzania, co daje wysoką wydajność, małe gabaryty urządzenia EB oraz polepszone własności powłoki: podwyższona odporność na zarysowania i negatywny wpływ substancji chemicznych. Jest to technologia bezrozpuszczalnikowa.

Urządzenie nie jest radioaktywne – nie emituje promieniowania bez przyłożonego do niego napięcia i jest bardzo dobrze zabezpieczone (osłonione).

Lakiery EB to 100% polimery – w procesie ich produkcji nie stosuje się wody. 100% masy lakieru aplikowanego zostaje na powierzchni powlekanej. Eliminuje to odparowywanie rozpuszczalnika i stosowanie tradycyjnych utwardzaczy. Proces utwardzania przebiega przy użyciu energii elektrycznej, dzięki czemu nie używa się paliw kopalnych w procesie technologicznym. Dotychczas  do suszenia lakieru wykorzystywano ciepło pozyskane ze spalania gazu ziemnego.

Eliminacja formaldehydu

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) to bezbarwny gaz o gryzącym zapachu. Jest to konserwant, substancja chemiczna o silnym, toksycznym działaniu na grzyby i bakterie. Jest on obecny w większości organizmów żywych, znajdziemy go w wielu przedmiotach domowych; ma zastosowanie w produkcji przedmiotów użytkowych: kosmetyków, tkanin, farb i lakierów, klejów, tworzyw sztucznych, papieru, płyt drewnopochodnych.

Formaldehyd po dostaniu się w większej dawce do organizmu, może powodować problemy ze zdrowiem. Zagrożenie stanowi długa ekspozycja na działanie formaldehydu (inhalacja par w wysokim stężeniu), przyjęcie do przewodu pokarmowego, kontakt ze skórą. W wysokiej koncentracji działa drażniąco na spojówki oczu i błony śluzowe dróg oddechowych, powoduje zaburzenia czynności płuc.

1987 – uznanie przez EPA formaldehydu jako substancji prawdopodobnie kancerogennej,
2004 – WHO i IARC uznają formaldehyd za substancję prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi,
2006 – IARC klasyfikuje formaldehyd jako substancję rakotwórczą,
2014 – UE uznaje formaldehyd jako substancję rakotwórczą (REACH).

Dlatego też wprowadzono określone normy emisyjne dla formaldehydu, również w materiałach drewnopochodnych.

Klasa emisji formaldehydu w materiałach drewnopochodnych:
– E0 emisja nie wyższa niż w przypadku naturalnego drewna,
– E1 emisja maksymalnie 0,1 ppm,
– E2 emisja do 1 ppm,
– E3 emisja do 2,3 ppm.

W przypadku IKEA regulacje te na przestrzeni lat wyglądały następująco:
– od 2008 zmiana standardu płyty wiórowej E1 na CARB II,
– od 2019 wdrożenie wymagań wg tzw. nowych regulacji niemieckich (EN16516),
2018-2021 – wykluczenie kleju mocznikowo-formaldehydowego z procesu produkcji,
od 2020 obniżenie limitu HCHO dla folii z 1,3 mg/h/m2 na 0,65 mg/h/m2,
od lipca 2022 wdrożenie standardu bezemisyjnego dla folii preimpregnat (EB, <DL).

Oznacza to, że od 1 lipca 2022 roku, wszelkie folie produkowane w Schattdecor Polska dla zastosowania w meblach oferowanych przez sieć IKEA nie zawierają formaldehydu, zgodnie ze standardem „as natural wood”.

Rozwój folii w Schattdecor

Pierwszym produktem w portfolio Schattdecor, łączącym zadruk i lakierowanie w technologii EB był Smartfoil EVO. Folia ta stanowiła przełom w zakresie technologii produkcji, połączyła bowiem optykę forniru oraz naturalność, dzięki zastosowaniu efektów synchronicznych.

Jako lider w produkcji folii Schattdecor zareagował w ten sposób na wymagania rynku w zakresie efektów synchronicznych oraz optyki mat-połysk.

Na przestrzeni kolejnych lat Schattdecor kontynuował swoją misję, produkując imitujące naturę powierzchnie dekoracyjne. Wdrażając nowe systemy lakierowania powstała folia Smartfoil MAT+ z efektem supermatu oraz Smartfoil Nature, gdzie poprzez odpowiednie zestawienie różnych poziomów zmatowienia powierzchni uzyskano strukturę do złudzenia imitującą naturalne drewno.

Od lipca 2022 folie produkowane w technologii EB stanowią 70% całości produkcji folii w Schattdecor Polska.

1999 – rozpoczęcie produkcji folii Smartfoil w Scahttdecor
2012 – rozpoczęcie testów lakierowania EB
2015 – prezentacja Smartfoil EVO
2017 – Smartfoil Mat+
2019 – Smartfoil Nature, Smartflex Natur
2022 – PML12

Rozwijane kompetencje technologiczne oraz wzornicze sprawiły, że Schattdecor stał się dla firmy IKEA zaufanym i rzetelnym partnerem w zakresie rozwoju wzornictwa jak i wdrażaniu nowych projektów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Historia regału Billy

Jest on jednym z najlepiej sprzedających się i najpopularniejszych produktów od ponad 40 lat. Od momentu wdrożenia sprzedało się ponad 120 mln sztuk i liczba ta ciągle rośnie.

Rewolucyjna zmiana planowana przez IKEA to zastąpienie w regale Billy forniru przez folię papierową. Zmiana ta jest możliwa dzięki nowoczesnym technologiom zadruku i lakierowania folii papierowej. W ofercie IKEA znajdą się przynajmniej 3 nowe wzory drewnopodobne z oferty Schattdecor, które trafią na słynny regał.

Głównym założeniem projektu jest ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych, umożliwienie bardziej wydajnego wykorzystania materiału i zmniejszenie ilości odpadów produkcyjnych oferując jednocześnie produkt, który mimo konkurencyjnej ceny będzie wyglądać równie dobrze, jeśli nie lepiej. Kolejne zmiany na poziomie konstrukcyjnym to redukcja ilości obrzeży z tworzywa sztucznego oraz zastąpienie gwoździ mocujących tylną ściankę specjalnymi okuciami, co pozwoli na łatwy demontaż i wydłużenie żywotności produktu.

Podsumowanie

Zadaniem dla PML12 jest efektywna produkcja folii jednobarwnych w trzech podstawowych stopniach połysku wykorzystywanych przez firmy produkujące na potrzeby IKEA. Nowa maszyna jest więc odpowiedzią na wymogi IKEA związane z eliminacją formaldehydu z komponentów wykorzystywanych do produkcji folii. Nawiązuje ona także do nowych regulacji niemieckich z 2020 roku (EN 16516).

Inwestycje w nowe technologie prowadzone w Polsce zapewnią w przyszłości firmie Schattdecor możliwość zadruku i lakierowania różnorodnych nośników termoplastycznych. W ten sposób producent poszerzy dodatkowo swoje portfolio produktowe zgodne z mottem: ”One source. Unlimited solutions”.

Schattdecor Sp. z o.o.

ul. Sowia 10, PL 62-080 Tarnowo Podgórne

Zakład w Głuchołazach, ul. gen. Andersa 1, PL 48-340 Głuchołazy

www.schattdecor.com

Instagram@schattdecorgroup

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług