Pilarka klasy premium – kappa 550 e-motion Format4

Na targach DREMA 2023 firma Felder zaprezentowała pilarkę formatową – kappa 550 e-motion Format4. Jest to maszyna, która realizuje bardzo precyzyjne cięcia formatowe, skośne, poprzeczne czy wzdłużne w drewnie oraz płytach drewnopochodnych. To pierwsza maszyna wyposażona w unikatowy, rewolucyjny system bezpieczeństwa PCS® (Preventive Contact System), będący innowacją austriackiego producenta na skalę światową.

 

Bezpieczne ręce

PCS® jako całkowita nowość wzbudzała duże zainteresowanie gości targowych. Rozwiązanie to w sposób bezkontaktowy rozpoznaje niebezpieczeństwo dla dłoni operatora. W momencie zaistnienia takiego zagrożenia cały agregat z tarczą piły natychmiast się opuszcza. Czas reakcji urządzenia wynosi tylko kilka milisekund. System jest ponownie gotowy do pracy po zwykłym naciśnięciu przycisku. PCS® jest w pełni zintegrowany z maszyną. Działa bez dodatkowych zewnętrznych źródeł energii i zewnętrznych czujników lub systemów wideo. Nie wymaga też specjalnej konserwacji czy czyszczenia, jest odporny na kurz i zanieczyszczenia.

Najwyższa precyzja

Pilarka firmy Felder gwarantuje realizację obróbek z bardzo duża dokładnością i jest produktem dla wymagających klientów. Bożena Bizoń, kierownik działu marketingu firmy Felder podkreśla: „Agregat w tej maszynie, wykonany z szarego żeliwa, zapewnia maksymalną precyzję oraz nadzwyczajną stabilność. Jest on zawieszony podwójnie na kołyskach z żeliwa szarego i zaopatrzony we wkładki ze specjalnego, stosowanego w przemyśle ciężkim tworzywa syntetycznego. Rozwiązanie to nosi nazwę Easy-Glide i eliminuje konieczność smarowania i konserwacji, daje odporność na pył i zapewnia przechył bez luzów”. Na funkcjonowanie Easy-Glide producent udziela 6-letniej gwarancji.

Pracę urządzenia całkowicie wolną od drgań osiągnięto dzięki potężnemu, podwójnie łożyskowanemu wałowi pilarki. Z kolei użycie najnowszej generacji pasków wielorowkowych Poly-V sprawia, że przenoszenie mocy odbywa się prawie bez strat.

Sterowanie

Pilarką zarządza się poprzez monitor TFT o wielkości 15” (381 mm), umieszczony na wysokości oczu. Bożena Bizoń mówi: „Standardowo pozycyjnie sterowana jest wysokość tarczy piły oraz jej przechył z automatyczną korektą wymiaru przy zmianie kąta, jak również przykładnica równoległa z automatyczną kompensacją długości przy pochyleniu tarczy piły. Zastosowane sterowanie pozwala także na zapisywanie narzędzi oraz programów cięć w nieograniczonej ilości.”

Stół formatowy

W pilarce zwraca uwagę bardzo lekko przesuwający się stół formatowy. Za jego ruch odpowiada niezawodny system prowadzący X-Roll, będący opatentowanym rozwiązaniem firmy Felder. Opiera się on na stalowych rolkach, co pozwala unikać obciążeń punktowych. Boże Bizoń mówi: „Specjalne silikonowe zgarniacze oraz szczotki czyszczą dodatkowo utwardzone i precyzyjnie oszlifowane, stalowe listwy, po których przesuwają się rolki. Zapobiega to osiadaniu się kurzu i pyłu”. Firma Felder udziela na X-Roll 10-letniej gwarancji.

Wygodna wymiana tarczy piły

W kappa 550 e-motion, jako opcja dodatkowa, możliwa jest wymiana tarczy piły bez jakichkolwiek narzędzi. – Za sprawą przełożenia sił w kołnierzu mocującym wytwarza się efektywna siła zacisku tarczy piły. Zadanie mocowania klina rozszczepiającego przejmuje tu rączka zaciskowa. – tłumaczy Bożena Bizoń. Na życzenie klienta korpus maszyny może posiadać fach na narzędzia. Mieści on 5 tarcz, które dzięki temu są zawsze pod ręką.

Trzy warianty stołu wysięgnika

Do wyboru są trzy wersje stołu wysięgnika: standardowa, z listwą podporową z systemem X-Roll oraz z systemem równoległoboku. W każdej z nich na stole można zamontować wzorzec kątowy Idexsystem. Wzorzec posiada otwory ustalające, które umożliwiają szybkie i precyzyjne ustawienie przykładnicy poprzecznej pod wybranym kątem. Poza tym dzięki kompensacji długości wymiar na skali przykładnicy zgadza się w 100% i nie ma możliwości zaistnienia pomyłki.

Wersja stołu bocznego z listwą podporową z systemem X-Roll, która wysuwa się wraz ze zmianą kąta ustawienie przykładnicy poprzecznej i zapewnia dodatkową powierzchnię do położenia materiału. W trzecia wersji, najbardziej zaawansowanej, stół wysięgnika zawsze dopasowuje się do pozycji przykładnicy poprzecznej, przesuwając się równolegle w stosunku do niej. Tym samym jego powierzchnia podparcia pozostaje niezmienna.
Bożena Bizoń dodaje: „Stoły wysięgnika X-Roll oraz z systemem równoległoboku mogą zostać wyposażone w wyświetlacz cyfrowy. Znacznie ułatwia on ustawianie przykładnicy poprzecznej pod kątem z dokładnością do 1/100 stopnia, co przekłada się na jakość przyciętych ukośnie elementów. Kompensację długości cięcia rozwiązano komfortowo z wykorzystaniem skali noniusza”.

Automatyczna kompensacja i inne udogodnienia

Opcjonalnie stoły wysięgnika mogą posiadać rozwiązanie „digi-compensation plus”. Bożena Bizoń mówi: „Jest to automatyczna kompensacja wymiaru cięcia na przykładnicy poprzecznej w przypadku zmiany jej kąta ustawienia. Opiera się ona na bezpośredniej komunikacji modułów z wyświetlaczami cyfrowymi osadzonymi na stole wysięgnika oraz przy ograniczniku przykładnicy poprzecznej. Także na tym wyświetlaczu za sprawą dodatkowego połączenia ze sterowaniem maszyny wartość zostaje zmodyfikowana z uwzględnieniem szerokości zęba i nachylenia tarczy piły”.

Także sama przykładnica poprzeczna może mieć dodatkowe wyposażenie. Może posiadać jeden lub 2 ograniczniki cyfrowe lub ogranicznik sterowany zdalnie z panelu obsługi. W tej opcji ustawia się automatycznie w wybranej pozycji.

Kappa 550 e-motion może także dodatkowo posiadać parkowanie stołu wysięgnika. W sposób bardzo prosty i łatwy stół taki zawiesza się wtedy na ramieniu zamontowanym przy korpusie maszyny. Pozwala to zwolnić cenną powierzchnię zakładu na inne przeznaczenie.

Odciąg wiórów

Bożena Bizoń wyjaśnia: „Perfekcyjne wyniki odciągania gwarantuje na nowo opracowana osłona górna i odciąg pod stołem pilarki. Osłona tarczy piły o charakterystycznym kształcie, prowadzona liniowo, pozwala się lekko regulować na wysokość. Wióry z pokrywy kierowane są do rury odciągowej poprzez krótki wąż”.

Odciąg pod stołem pilarki obejmuje cały jej agregat. Aerodynamicznie zbudowany kanał odciągowy oraz dodatkowo optymalny odpływ wiórów z podcinacza gwarantują pracę w doskonale czystych warunkach.

http://www.felder-group.pl

(jz)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług