Oświetlenie przyszłości – wkraczamy w kolejną generację

Aplikacje łączą się z urządzeniami, zapewniając już nie tylko możliwości zdalnego sterowania barwą, natężeniem i temperaturą światła, ale także integrację oświetlenia z innymi systemami, na przykład ochrony i ogrzewania. Co wywołało rewolucję i co czeka nas w przyszłości?

Po przebudzeniu naciskasz na smartfonie przycisk „poranek”, otwiera się szafa, w której zapala się światło. Z komody wysuwa się telewizor, a schody na dół już są oświetlone. W międzyczasie podnoszą się rolety. Otwarcie lodówki powoduje zapalenie lampki w cokole. Zintegrowanymi i skonfigurowanymi systemami można sterować w dowolny sposób. Kluczowym elementem systemów inteligentnego domu jest oświetlenie.

Światło jeszcze nigdy nie odgrywało tak ważnej roli w meblarstwie. Oświetlenie meblowe stało się równie ważne w domach, hotelach i biurach jak jego inne rodzaje. Rewolucja rozpoczęła się od pojawienia się na rynku technologii LED. Wtedy architekci, projektanci i użytkownicy dostrzegli wiele możliwości i korzyści. Zaczęli korzystać z różnych źródeł światła. Wcześniej ich wybór był mocno ograniczony.

LED całkowicie zmienił sytuację, oferując alternatywne rozwiązania, które wprowadziły meblarstwo w kolejny wymiar. Wymiar oświetlenia meblowego, które dziś jest nawet ważniejsze niż oświetlenie główne – uważa Philip Martin, International Product Manager Häfele, współtwórca systemu LOOX LED. „LED tchnął w meblarstwo emocje. Kolory mebli są lepiej wyeksponowane, strefy robocze przejrzyście doświetlone oczekiwanymi barwami światła i pożądanym natężeniem. Wszystkim steruje się bezprzewodowo, z poziomu aplikacji” – dodaje.

Oświetlenie piątej generacji

Rola światła rośnie, ponieważ dziś każda strefa mieszkania musi być oświetlona. Ze światła korzysta się na każdym kroku. To dlatego oświetlenie stało się nie tylko ważnym aspektem w kontekście funkcjonalności, ale także głównym tematem w dyskusji o wzornictwie. Oświetlenie dostarcza emocji, buduje atmosferę. Konkretne scenariusze i sceny dobieramy do sytuacji, w której się znajdujemy czy do swoich potrzeb i aktualnego humoru – mówi ekspert. Oświetlenie sprzyja relaksowi, odprężeniu, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, a także wielu innym rzeczom. To właśnie dlatego zajmuje coraz ważniejsze miejsce w katalogach producentów systemów meblowych, takich jak Häfele.

Co więcej, rozpoczęła się już era oświetlenia piątej generacji. Światło stało się tak pożądane i poszukiwane przez klientów, jak systemy przesuwne, podnośniki, zawiasy czy inne rozwiązania meblowe. Producenci muszą dostosowywać się do zmieniających się preferencji klientów, na bieżąco aktualizować ofertę i wzbogacać ją o nowe komponenty – zauważa Philip Martin.

Ekspert wyjaśnia, że nowa generacja oświetlenia wprowadza więcej harmonijnych, jasnych kolorów oraz szereg możliwości, jak połączenie przez Bluetooth z kontrolerami zdalnymi i tradycyjnymi przełącznikami, nawet z opcją sterowania głosowego.

Oczekujemy nowinek technologicznych łatwych i intuicyjnych w obsłudze, a nasz innowacyjny Mesh Connect System, wykorzystujący urządzenie BLE-box, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom – twierdzi. Dodaje, że najnowsze rozwiązania są kamieniem milowym na drodze rozwoju oświetlenia meblowego i nie tylko. To duży krok naprzód w postępie systemów inteligentnego domu.

Przykładem oświetlenia najnowszej generacji jest LOOX LED – system stworzony specjalnie dla meblarstwa. Sprawdza się zarówno w przypadku mebli kuchennych, jak i pokojowych, łazienkowych czy w garderobach. Oświetla przestrzenie i powierzchnie robocze, rozjaśnia szuflady, a także tworzy nastrój i dodaje klimatu. Jego główne zalety to rozbudowana możliwość konfiguracji, prostota instalacji, trzy grupy zasilania i certyfikacje. Na praktyczny i wielozadaniowy system piątej generacji (5-amperowy) składają się: nowe paski LED, diody, designerskie profile, zasilacze, przełączniki i akcesoria dodatkowe, a także – co najważniejsze – zupełnie innowacyjna technologia zdalnego sterowania, wykorzystująca łączność poprzez Bluetooth we wszystkich komponentach takich jak urządzenia mobilne, piloty i przełączniki ścienne.

Warto podkreślić, że ta unikatowa technologia pozwala montować komponenty oświetlenia bez żadnych obaw o bezpieczeństwo. Dostarczamy rozwiązania, z którymi poradzi sobie każdy stolarz, bez pomocy osób trzecich i specjalistów od elektryki, co jest rzadkością na rynku – zauważa Philip Martin. W sporadycznych przypadkach użytkownicy radzą sobie z instalacją elementów całkowicie samodzielnie.

Systemy zintegrowane

Postęp technologiczny daje obecnie możliwość łączenia modułowych systemów oświetlenia meblowego z oświetleniem sufitowym, sprzętem AGD, a nawet – w kolejnym etapie – zintegrowania go z już istniejącymi systemami, na przykład inteligentnego zarządzania domem, systemem ochrony, ogrzewania, wentylacji itp. Elementy różnych systemów można bezprzewodowo łączyć i integrować w jednej aplikacji takiej jak Mesh Connect.

To świetlana przyszłość, w którą właśnie wkraczamy. Meble będą połączone z oprogramowaniem domu, hotelu czy biura. Całymi obiektami będziemy zarządzać z poziomu jednej aplikacji. Systemy zewnętrznych połączeń będą rozwijać się szybko, bez konieczności montowania dodatkowych systemów, co już jest możliwe z oświetleniem LOOX piątej generacji” – mówi Philip Martin.

Oświetlenie meblowe jest dziś wartością dodaną, którą wykorzystuje się przy aranżowaniu kuchni i projektowaniu innych przestrzeni. Philip Martin przyznaje, że największą inspiracją dla stworzenia nowoczesnego LOOX LED była potrzeba dostarczenia użytkownikom intuicyjnego systemu z szeroką gamą produktów niewymagających dostępu do sieci elektrycznej. Słyniemy z dostarczania innowacyjnych systemów, w których oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę od wielu lat. W 2008 roku zarząd Häfele podjął decyzję o połączeniu systemów meblowych z systemem oświetlenia LED” – wspomina. „Od tego czasu Häfele rozwija znany dziś standard bezprzewodowych systemów oświetleniowych dostępnych na każdym rynku, na którym obecna jest marka. Istotne są przy tym wysoki standard wykonania wielofunkcyjnych produktów i ceniona na całym świecie niemiecka jakość”.

Systemy takie jak LOOX5 niewątpliwie wyznaczają kierunek dalszego rozwoju oświetlenia meblowego. Designerski sposób oświetlania wszystkich przestrzeni przechodzi do porządku dziennego. Umożliwią to chociażby profile w modnych kolorach, takich jak czarny mat, srebro i stal szczotkowana. Postęp technologiczny i najnowsze trendy we wzornictwie wskazują, że coraz popularniejsze będzie oświetlenie liniowe. Na rynku są już dostępne wąskie profile kompatybilne z taśmami LED szerokości 5 mm, które pozwalają uzyskać efekt niewidocznych punktów świetlnych. Użytkownicy chcą widzieć tylko efekt, źródło światła ma być delikatne lub wręcz niewidoczne. „Homogeniczne oświetlenie staje się standardem, bez widocznych punktów LED i z wykorzystaniem certyfikowanych kontrolerów do zdalnego sterowania. Przyszłością jest również całkowita integracja różnych systemów, z których korzystamy w domu. Oświetlenie jest tu bardzo ważnym elementem – kończy Philip Martin, International Product Manager Häfele.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tysięcy produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tysięcy pracowników w kilkudziesięciu krajach, firma posiada ponad 160 tysięcy klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.