OLFA SK-15 – bezpieczny nóż z ukrytym ostrzem

Właściwa i sprawna organizacja procesu pakowania mebla zależna jest od odpowiedniego wyposażenia dopasowanego do potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Dobrze zapakowane meble dojadą bez strat do klienta końcowego, co będzie miało wpływ na zachowanie pierwotnej jakości wyprodukowanego produktu, jak i znaczne korzyści dla producenta.

Japońska firma OLFA oferuje całą linię bezpiecznych noży SK (Safety Knives) z wymiennym ostrzem, które bardzo znacząco zmniejszają ryzyko obrażeń, gdy chodzi o radzenie sobie z materiałami opakowaniowymi. Są one wyposażone w mechanizm bezpieczeństwa, który automatycznie cofa ostrze do rękojeści na końcu każdego cięcia. Ostrze utrzymuje się w położeniu wysuniętym w wyniku tarcia o przecinany materiał, natomiast chowa się do rękojeści po utracie kontaktu z przecinanym materiałem (lub gdy wypuścimy nóż z ręki). Eliminując potrzebę ręcznego chowania ostrza, noże te mogą zapobiegać wypadkom, które często występują, gdy pracownik wkłada nóż z wysuniętym ostrzem do kieszeni po zakończeniu cięcia. Zmiana ostrza w tych nożach jest bardzo prosta i nie wymaga dodatkowych narzędzi.

Okazuje się jednak, że nawet prosta z punktu widzenia konstruktorów czynność w warunkach intensywnej pracy może stwarzać zagrożenie przekładające się na znacząco dużą ilość skaleczeń podczas wymiany ostrzy. A ostrza OLFA są zawsze na tyle ostre, że mogą zrobić krzywdę, jeśli się z nimi niewłaściwie obchodzi.

Ta okoliczność skłoniła konstruktorów OLFA do prac nad nowym modelem noża bezpiecznego. Zastosowali oni jednak w tym przypadku odmienne podejście – jeśli wymiana ostrza może stwarzać znaczące zagrożenie, to może w określonych warunkach pracy zamiast go wymieniać, lepiej będzie sięgnąć po następny nóż, a zużyty przekazać do recyklingu. A samą konstrukcję noża uprościć na tyle, by było to ekonomicznie opłacalne.

Efektem tych rozważań stał się model OLFA SK-15 – mały nóż z ukrytym stałym, nierdzewnym ostrzem. Zaproponowane rozwiązanie eliminuje konieczność uciążliwego wysuwania ostrza do każdego cięcia, a jego zamontowanie w rękojeści jest bezpieczne dla użytkownika, jak i zawartości rozcinanego opakowania. Odpowiednie wyprofilowanie szczeliny, w której osadzone jest ostrze, zmniejsza tarcie i przekłada się na skuteczność i trwałość narzędzia. Klinowo ukształtowana górna część uchwytu spełnia rolę przecinaka do taśm pakunkowych, a duży otwór w dolnej jego części pozwala na powieszenie narzędzia na haku lub przypięcie smyczy ułatwiającej wygodne noszenie narzędzia przy sobie. W przypadku noża SK-15 wymienne ostrza nie będą powodem skaleczeń ani nie zgubią się w miejscu pracy, a nóż ten jest idealny do cięcia tektury falistej, otwierania kartonów, obcinania folii termokurczliwej, przecinania plastikowych taśm spinających, pakunkowych itp.

(jw)