Nowy Poker firmy Greda

Frezowanie, czopawanie, wiercenie, wykonywanie gniazd oraz produkowanie elementów toczonych to główne funkcje realizowane przez nowe centrum CNC Poker włoskiej firmy Greda. Z racji swoich możliwości jest to urządzenie szczególnie predysponowane dla producentów krzeseł, ale poza nimi świetnie sprawdzi się w zakładach wytwarzających elementy meblowe czy części składowe stelaży lub nogi do fotelów.

Budowa

Maszyna posiada odlaną ze stali, grubą, mocną i stabilną podstawę, która zapewnia dużą sztywność zamocowania konstrukcji. Na ramie, po łożyskach linowych z bardzo dużą dokładnością porusza się suport z wrzecionem, realizując ruch w osi X, Y i Z. Jest on napędzany bezszczotkowymi silnikami podłączonymi do śrub pociągowych, wyposażonych w nakrętki kulkowe z systemem eliminacji luzu. W przypadku osi Z zastosowany jest siłownik pneumatyczny, przeciwważący ciężar suportu, takie rozwiązanie eliminuje niebezpieczne drgania nawet przy obróbce z wysokimi prędkościami. Oś Z jest także wyposażona w hamulec elektryczny, który powoduje blokadę przesuwu w przypadku zaniku napięcia zasilającego. Centralny system smarowania z manualną pompą do smarowania przesuwnych podzespołów.

Agregaty obróbcze

Centrum Poker wyposażone jest w dwie jednostki wielofunkcyjne, realizujące wiercenie, czopowanie i frezowanie, które są napędzane przez dwa elektrowrzeciona, każde o mocy 4,5 kW. Maksymalna prędkość obrotowa narzędzi wynosi 18.000 obr./min.

Jednostka frezująca posiada silnik o mocy 7,5 kW i pracuje z prędkością obrotową 9000 obr./min. Frez może mieć maksymalną średnicę 160 mm, a maksymalną wysokość 100 mm.

Poza tym maszyna jest wyposażona w jednostkę szlifującą (oscylacyjna praca taśmy) o mocy 3 kW, jednostkę podcinającą o mocy silnika 2,2 kW (maksymalna prędkość obrotowa 2800 obr./min., średnica piły 350 mm, Z = 54) oraz dodatkowy nóż tokarski.

Strefy robocze

Prezentowane centrum posiada dwie strefy robocze. Lewa strefa jest wyposażona w stacjonarny stół wyposażony w docisk i prowadnicę, który może być odchylany od poziomu o 30o.
Prawa strefa posiada sterowaną numerycznie obrotnicę tokarską NC, pracującą z prędkością 1000 obr./min., podłączoną do systemu załadunku i rozładunku oraz automatyczny podajnik w komplecie z urządzeniem do rozładunku (zamiast prawego stołu). Rozmiary obrabianych elementów wynoszą: maksymalna długość 800 mm, minimalna 200 mm, maksymalna średnica 100 mm, a minimalna 50 mm.

Układ sprężonego powietrza

Instalacja sprężonego powietrza z jednostką filtrującą, regulatorem ciśnienia, smarownicą oraz systemem kontroli wartości minimalnej ciśnienia jest umieszczona centralnie. System ten wspiera nie tylko urządzenia pomocnicze maszyny, ale także służy do kontroli akcesoriów CNC do zaciskania elementów oraz do kontroli ruchomych odnośników. Ciśnienie robocze systemu wynosi 6 barów.

Przedstawicielem Greda w Polsce od ponad 10 lat jest firma Deta Polska Sp. z o.o., mająca siedzibę w Ośnie. Deta zapewnia fachową opiekę podczas okresu gwarancyjnego i pogwarancyjnego maszyn tego producenta.

Główne funkcje CNC:
– nowoczesne sterowanie do 4 osi (X, Y, Z, C),
– nowoczesne programowanie przebiegu obróbki,
– kontrola zakresu ruchu narzędzia dzięki wizualizacji na ekranie monitora,
– kompensacja promienia oraz długości narzędzia w obszarze roboczym,
– TCP (Punkt Środkowy Narzędzia – Tool Center Point),
– funkcja obrotu detalu,
– funkcja skalowania,
– funkcja (DRY RUN) przebiegu próbnego do symulacji obróbki przy użyciu napisanego programu w celu przetestowania jego prawidłowego działania bez zniszczenia maszyny,
– Ethernet – system ten pozwala na prowadzenie diagnostyki maszyny on-line bezpośrednio przez dział serwisu producenta.

(jz)

.