Nowy katalog, nowe maszyny

Wraz z wiosennym katalogiem marki Posch, w ofercie producenta pojawiły się kolejne urządzenia, m.in. nowy model piły do drewna okrągłego WippCut. Nie brak także sprawdzonych i docenionych przez klientów na całym świecie urządzeń, jak np. kompaktowa piło-łuparka Spalt-Fix K-415 z piłą łańcuchową Profi. W Polsce maszyny austriackiego producenta można nabyć za pośrednictwem firmy Maszyny Leśne Jan Kłoda.

 

Piła do drewna okrągłego WippCut

Piła WippCut to maszyna, która pozwala na wyprodukowanie polan drzewnych w jednym przejściu roboczym, z możliwością bezpośredniego załadunku na przykład na przyczepę. Producent wprowadził tu szereg innowacyjnych rozwiązań, m.in. dobudowany pod piłą taśmociąg, opatentowaną, przesuwną osłonę bezpieczeństwa czy kołyskę ze zintegrowaną blokadą.

Ukłonem w stronę tych klientów, którzy na pierwszym miejscu stawiają względy bezpieczeństwa, jest specjalnie zaprojektowana osłona, która uniemożliwia przypadkowe umieszczenie rąk w strefie niebezpiecznej. Dzięki temu, że osłonę można przesuwać, ułatwiony jest jednocześnie dostęp do polana drzewnego lub kołyski. Jeśli osłona nie znajduje się w swej pozycji podstawowej, wtedy cięcie jest po prostu niemożliwe, co wyklucza ryzyko przypadkowego skaleczenia.

Wyposażenie maszyny w łożysko kulkowe pozwala na oszczędzanie sił operatora, bo wszystko działa lekko i sprawnie. Również uchwyt można dopasować do wymagań pracy w optymalny sposób: istnieje możliwość regulacji wysokości, przez co zapewniona jest w pełni ergonomiczna obsługa.

Piła WippCut jest standardowo wyposażona w tarczę tnącą o średnicy 70 cm, co pozwala na przetwarzanie drewna o maksymalnej średnicy 24 cm. Maszyna może być napędzana z ciągnika (żeliwna przekładnia kątowa) lub silnikiem elektrycznym (paski klinowe). W celu osiągnięcia dokładnych długości cięcia zainstalowano ogranicznik główny, który można regulować co 1 cm (w zakresie 20 – 52 cm).

Ucięte polana zostają bezpośrednio przekazane na dobudowany taśmociąg, gdzie są odtransportowywane szybko i bezproblemowo. W zależności od wariantu taśmociągu (długość 4 lub 5 m), wysokość wyrzutu wynosi maksymalnie 340 cm. Opcjonalnie można również ustawić pochylenie hydraulicznie. Taśmociąg można w prosty sposób i szybko złożyć, a zawieszenie trzypunktowe piły pozwala na jej łatwy transport za pomocą ciągnika.

Piło-łuparka SpaltFix K-415: kompaktowa maszyna z piłą łańcuchową

SpaltFix K-415 ze względu na swe kompaktowe wymiary można łatwo transportować ciągnikiem. W ten sposób producenci drewna opałowego zyskują ogromną elastyczność podczas produkcji polan w dowolnym miejscu i ilości.

Piło-łuparka SpaltFix K-414 przetwarza kłody o maksymalnej średnicy 41 cm. Hydrauliczny system doprowadzania drewna jest obsługiwany za pomocą dżojstika. Kłody dostarczane są za pomocą 2-metrowej taśmy wciągającej, a opcjonalnie dostępny jest mobilny wzdłużny przenośnik łańcuchowy, który sprawia, że przebieg prac staje się jeszcze efektywniejszy.

Kłody drewna są przycinane za pomocą profesjonalnej piły łańcuchowej Profi o długości 53 cm, która przycina kłody na żądane długości 20-50 cm. Silnik piły Harvester oraz pompa smarowania łańcucha są bezobsługowe. Posuw piły odbywa się hydraulicznie z automatycznym odsunięciem zderzaka  i funkcją dociskacza.

Przycięte kłody są następnie podawane przez automatyczną kołyskę do tłoka, który dociska ją z siłą 15 ton do noża  łuparki. W efekcie otrzymuje się 4, 6, 8 lub 12 polan w jednej operacji roboczej. Nóż można łatwo wymienić za pomocą opcjonalnej ręcznej wciągarki linowej. POSCH SpaltFix K-415 można również zastosować jako piłę wysokiej wydajności bez noża rozłupującego (funkcja OnlyCut). Zintegrowany przenośnik taśmowy umożliwia załadunek drewna, a opcjonalne sito pozwala usnąć najpierw drzazgi.

Transport piło-łuparki SpaltFix K-415 jest bardzo prosty i wygodny dzięki zawieszeniu trzypunktowemu ciągnika lub – w wersji mobilnej – za sprawą podwozia jezdnego.

Fot. Posch